Лайм

Від фашистської партії до бажаного гостя в СРСР: що ми знаємо про Джанні Родарі - автора "Чіполіно"

Цього року письменнику та казкарю могло б виповнитися 100 років

23 жовтня виповнюється 100 років від дня народження італійського письменника, казкаря та журналіста Джанні Родарі. До цієї дати пошуковик Google випустив новий тематичний дудл.

Сьогодні Родарі найбільш відомий як автор твору "Пригоди Чиполліно" - казки, героями якої виступають антропоморфні овочі та фрукти: дівчинка Редиска, хлопчик Вишенька, швець Виноградинка і головний персонаж - хлопчик-цибулина Чиполліно. У повоєнний час письменник був автором дитячого журналу, його вірші перекладав Самуїл Маршак. При цьому за плечима Родарі залишалося минуле у фашистській та комуністичній партії.

Джанні Родарі Фото: sempionenews.it

Джанні Родарі народився в 1920 році в родині булочника Джузеппе Родарі та продавщиці в батьківській лавці Маддалени Аріоккі. У рідній Оменьї майбутній письменник навчався лише до четвертого класу - в 1929 році родина пережила смерть батька і, продавши свій бізнес, переїхала на північ Італії, до Гавірате.

Будучи хворобливою дитиною, Родарі захопився музикою та книгами - вивчав гру на скрипці, зачитувався творами Ніцше, Шопенгауера, цікавився роботами Леніна й Троцького. Згодом хлопець навіть сформував з приятелями музичне тріо, у складі якого за дрібну оплату виступав у тавернах, хоч мати це не схвалювала.

У 40-х, після недовгого навчання на філології в Мілані, Родарі став учителем початкових класів у містах Брузімпьяно, Ранко і безоццо. Від служби його звільнили через погане здоров'я.

Ще будучи студентом, Родарі став членом "Італійської лікторської молоді" - новоствореної організації, яка за задумом Беніто Муссоліні прийшла на зміну схожій організації "Балліла". Ставши учителем, Родарі вступив вже до Національної фашистської партії, у лавах якої перебував до майже до моменту її ліквідації в липні 1943 року. Що правда, покинути ряди партії молодого вчителя змусив не її розвал.

Джанні Родарі з учнями Фото: lifegate.it

В том же 1943-м Родарі взяв участь в "Русі Опору", а в 1944-му вступив до Італійської комуністичної партії - переглянути погляди його змусила смерть близьких друзів та ув'язнення брата Чезаре в одному з німецький концтаборів.

У повоєнні роки Родарі став журналістом у місцевій комуністичній газеті L'Unità, був редактором дитячого тижневика Il Pioniere, почав писати дитячі книги. Вже в 50-х він випустив свою першу збірку - "Книжку веселих віршів", а також "Пригоди Чиполліно", після чого став частим гостем в СРСР, де його твори перекладав Самуїл Маршак.

У 1961 році в СРСР вийшов однойменний мультфільм, в 70-х - фільм-казка "Чиполліно", в якому Родарі з'явився в ролі камео.

Пізніше в СРСР також виходили вірші Родарі "Чем пахнут ремесла" в перекладі Маршака, "Джованнино-Потеряй" в перекладі Якова Акіма та інші. У 1970-му Джанні Родарі удостоїли премії Ганса Християна Андерсена.

  • Раніше Google присвятив дудл актрисі Ромі Шнайдер - цього року їй могло б виповнитися 82. Читайте також на theLime, як раптово обірвалося життя однієї з найуспішніших актрис ХХ століття.

Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime та дізнавайтеся про них швидше.

Читайте також

"Чому режисер з Росії припхався сюди?.. Це просто дикі речі. Мені тоді, до речі, і гроші не повернули". Інтерв’ю з актором Романом Луцьким

Роман Луцький розповів про роботу в театрі Івано-Франківська, пояснив, у чому секрет популярності вистави Дзяди, а також висловився про мистецтво та війну.

"Син не захотів продовжити навчання в магістратурі. Вирішив служити. Це для нас було потрясіння". Інтерв’ю з актором Володимиром Ніколаєнком

Володимир Ніколаєнко - актор висловився про театральне та кіномистецтво підчас війни, розповів про зйомки нової комедії та свою роль.

"Продюсер дозволяв собі недоречний тон. Я просто пішла з проекту". Інтерв’ю з акторкою Наталкою Денисенко

Наталка Денисенко висловилася про кіно та театр, а також відповіла на запитання, чи були випадки сексуального домагання у її житті.