28 жовтня Google присвятив дудл Кано Дзіґоро - японському педагогу, спортсмену та засновнику дзюдо, який народився цього дня 161 рік тому.
Дзюдо стало першим японським бойовим мистецтвом, яке визнали офіційним олімпійським видом спорту. Його міжнародній популярності сприяв і сам образ Кано - колись худого та слабкого хлопчика, який знайшов ефективний спосіб протистояти фізичній силі.
Кано Дзігоро у 1937 році
Назва дзюдо означає "м'який шлях", і цей спорт побудований на таких принципах, як справедливість, ввічливість, безпека та скромність. "Кано бачив у бойових мистецтвах спосіб об'єднати людей, навіть кидаючи супротивників на килим", - йдеться у заяві Google. Дудл, намальований художницею Синтією Юань Чен, складений у серію кадрів і зображує смиренність і наполегливу працю Дзіґоро в оволодінні мистецтвом дзюдо.
Спорт Кано сягає корінням у його дитинство, в якому він був кволим і постійно зазнавав знущань і зневаги з боку однолітків. Щоб вибратися з цього сумного становища, Кано не став звертатися за допомогою до батьків, а вирішив за власним бажанням займатися джиу-джитсу.
"З дитинства я чув, що в Японії існує бойове мистецтво, зване джиу-джитсу, і що навіть слабка людина могла б, якби була досвідчена в джиу-джитсу, перемогти фізично переважаючого супротивника. Тому я вирішив вивчити джиу-джитсу за будь-яку ціну", - писав Кано у своїй автобіографії.
Він почав займатися джиу-джитсу у віці 17 років, а вчителем його став майстер бойових мистецтв та колишній самурай Фукуда Хатіносуке. Удосконалюючи свою техніку, Кано дійшов висновку, що джиу-джитсу можна зробити менш травмонебезпечним та більш ефективним. Вже за 3 роки він відкрив своє додзьо, в якому почав викладати Кодокан дзюдо. Популяризувати нове бойове мистецтво йому вдалося завдяки перемогам учнів на змаганнях з джиу-джитсу та його власній активній педагогічній діяльності.
Важливі посади Кано включали роботу директора початкової освіти при Міністерстві освіти Японії, а також президентство в Токійській вищій школі з 1900 по 1920 рік. Він відіграв ключову роль у включенні дзюдо та кендо у програми японських державних шкіл у 1910-х роках.
Кано також був піонером міжнародного спорту. Він став першим азіатським членом Міжнародного олімпійського комітету (МОК) та офіційно представляв Японію на більшості Олімпійських ігор, що проводилися з 1912 по 1936 рік.
Кано Дзіґоро помер у 1938 році від пневмонії, але дзюдо продовжило свій шлях. У 1950-х клуби дзюдо почали відкриватися в усьому світі, а в 1964 році бойове мистецтво було вперше представлене як олімпійський вид спорту на Олімпіаді в Токіо.
Кано досі для багатьох є моральним авторитетом, у тому числі завдяки прихильності до ідеалів освіти. "Ніщо під сонцем не перевищує освіту. Навчаючи одну людину і відправляючи її в суспільство її покоління, ми робимо свій внесок, розвиваючи сотні майбутніх поколінь", - говорив він.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.