Панічні атаки, депресії, тривожні розлади, психологічне виснаження, втрата внутрішньої опори, сенсу життя, почуття провини – все це щільно увійшло у життя українців разом з війною. Ці стани можуть вплинути на ментальне здоров'я, тому важливо вміти розвивати свою психологічну стійкість. Психолог Анна Явтушкевич (Орлова) дала кілька порад, як відновлюватись після стресових подій.
"Резильєнтність (психологічна стійкість) - це здатність людини справлятися з життєвими викликами та відновлюватися після стресових подій. Це про нашу гнучкість, "пружність" та здатність адаптовуватися до несприятливих, складних умов. Ми можемо розвивати стійкість як набір певних навичок з отриманням життєвого досвіду. Тренувати, як м’язи у спортзалі", - розповіла фахівець у своєму блозі в Instagram.
Що варто врахувати при розвитку психологічної стійкості?
- Опора на цінності. Розуміння орієнтирів, сенсу життя, що для мене важливо, як я хочу жити.
- Гнучкість мислення, здатність подивитися на подію з різних сторін. Бачити ситуацію реалістично та відповідно планувати дії.
- Взаємодія. Соціум, підтримка, спілкування. Навички комунікації.
- Корисні дії. Орієнтація на вирішення проблем. Здатність навчатись на власному досвіді, імпровізувати і пробувати.
- Навички піклуватися про своє здоров’я (сон, харчування, фізичну активність) та регулярне відновлення, ресурсні активності.
- Відноситися до себе з розумінням і підтримкою, відчувати себе і берегти сили, йти у комфортному темпі без тиску на себе і вчасно поповнювати запаси енергії.
- Дивитися у майбутнє з надією навіть тоді, коли важко. Пам’ятайте про силу маленьких кроків.
Дізнайтеся, як боротися з "провиною вцілілого" під час війни.
"Бути стійким не означає, що ми ніколи не повинні відчувати страх чи бути вразливими. Ми всі - живі люди, можемо падати, робити помилки, стикатися з травматичними ситуаціями. Стійкість - це вміння відновлюватися, вставати і піклуватися про себе, приймати труднощі як частину шляху і життєвого досвіду, вчитися, розвивати навички і вибудовувати життя далі", - наголосила психолог.
- Раніше психолог пояснила, як навчитися планувати життя під час війни.
- Читайте також, що таке ІПСО і як не дати ворогам залякати себе.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнайтеся про них швидше.