RU  UA  EN

Субота, 27 квітня
  • НБУ:USD 39.35
  • НБУ:EUR 42.00
НБУ:USD  39.35
Політика

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Воєнний стан чи перевибори: що чекає Україну після зустрічі Порошенка з Трампом

Експерти розповіли про можливі сценарії розвитку ситуації в Україні після зустрічі президентів

Експерти розповіли про можливі сценарії розвитку ситуації в Україні після зустрічі президентів Телефонна розмова Петра Порошенка і Дональда Трампа відбулася на початку лютого. Українські дипломати повідомляють про заплановану зустріч двох президентів Фото: EPA/UPG, прес-служба президента України

Зустріч президента Петра Порошенка з новообраним главою Сполучених штатів Америки Дональдом Трампом, яку планується провести в другій половині лютого, буде знаковою для України. Експерти прогнозують, що в разі неблагополучного результату спілкування з американським президентом Порошенко може піти на введення воєнного стану. Також не виключено, що Україну незабаром можуть очікувати дострокові парламентські або навіть президентські вибори.

Про що говоритимуть

Після недавньої телефонної розмови Петра Порошенка з Дональдом Трампом з'явилася інформація про те, що готується зустріч двох глав держав, яка повинна відбутися в двадцятих числах лютого. Зокрема, таку зустріч анонсували одразу два українських високопоставлених чиновника - міністр закордонних справ Павло Клімкін та посол України в США Валерій Чалий.

За словами посла, поїздка Порошенка планується, перш за все, для участі в програмі головування України в Раді Безпеки ООН, але одночасно опрацьовуються різні варіанти зустрічі двох президентів. "Вона (зустріч - ред.) була б природною, оскільки ми маємо питання, які потрібно обговорити найближчим часом", - зазначив посол. Речник міністерства закордонних справ Мар'яна Беца підтвердила "Апострофу", що Павло Клімкін вже знаходиться в США, де займається, в тому числі, підготовкою зустрічі президентів.

Сам Порошенко неодноразово висловлювався про те, що розраховує на ефективну співпрацю з новим господарем Білого дому. Однак, судячи з усього, перша телефонна розмова президентів, яку міністр Клімкін назвав "класною", пройшла не так як очікувалося, а подальше спілкування з новою адміністрацією Трампа буде не таким ефективним, як на це розраховував Порошенко.

Експерти виділяють ряд ризикованих питань, які, ймовірно, будуть обговорюватися під час майбутньої зустрічі двох президентів, і можуть привести до дуже несподіваних наслідків як для самого Порошенка, так і для України.

В першу чергу, на думку аналітиків, Трамп підніме питання про корумпованість українських топ-чиновників. За словами політтехнолога Тараса Загороднього, "США дістало те, що відбувається в нашій країні. Тобто казка закінчилася і починається бувальщина, і доведеться платити за рахунками". Першою "ластівкою" того, що терпіння Вашингтона закінчилось, стало анулювання візи лідеру Радикальної партії Олег Ляшку, якого в США вважають одним з найбільших політичних корупціонерів в Україні. Оскільки, західні союзники планують дуже серйозно взятися за корупційне питання, то наступними під роздачу можуть потрапити не тільки близькі до Петра Порошенка люди, але і весь парламент. Так, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Анатолій Октисюк вважає, що Трамп може зажадати від Порошенка перезавантаження влади і дострокових парламенських перевиборів. "А для президентської партії БПП і Народного фронту - це смерті подібно", - зазначає аналітик.

Порошенко також побоюється, що Трамп може торкнутися теми "плівок" Олександра Онищенка. Депутат-втікач стверджує, що передав записи з доказами корумпованості президента України правоохоронним органам США. Останній аудіозапис з переговірником від президента Миколою Мартиненком показав, що побоювання Порошенка не безпідставні.

Певну напругу в майбутню розмову двох президентів уже внесла і Юлія Тимошенко. За словами глави соціологічної служби "Український барометр" Віктора Небоженка, зустріч лідера Батьківщини з новим президентом США "викликала сильні політичні ревнощі у господаря України". "І в Вашингтоні, і в Києві прекрасно розуміють, що будь-які переговори українських політиків окрім самого президента Порошенка, сприймаються ним як тиск", - зазначив Небоженко. Президент боїться, що Трамп під час зустрічі може заявити, що США і Росія вже знайшли договороздатного кандидата, вважають експерти.

Аналітики припускають, що ще однією причиною невдалої розмови американського і українського президентів може стати позиція Трампа щодо врегулювання конфлікту на Донбасі. "Якщо Путін і Трамп все ж дійдуть згоди, то американський президент може звинуватити Україну в невиконанні Мінських угод і заявити про зняття санкцій з Росії", - зазначає Октисюк. В ключі останніх заяв Білого дому це здається малоймовірним, але не треба забувати, що Трампа не дарма охрестили найнепередбачуванішим президентом США.

Крім того, до не менш серйозних наслідків може привести і ситуація, коли Трамп взагалі відмовиться зустрічатися з Порошенком.

Воєнний стан

І відмова від зустрічі, і її неблагополучний результат, на думку аналітиків, можуть підштовхнути главу держави до прийняття радикальних рішень. Найімовірніший сценарій, за яким може піти в цьому випадку президент - це введення воєнного стану.

«Він вже буде свої висновки від цієї зустрічі або відмови від зустрічі робити. Швидше за все, це може бути інтерпретовано як відмова Вашингтона від підтримки, а для того, щоб підтримку знову повернути або увагу повернути, може бути прийнято рішення про введення воєнного стану. І голоси в Раді для цього знайдуться. Так як і Самопоміч говорила про це, і Батьківщина, так що гіпотетично 226 голосів разом з позафракційними назбирати для цього можна», - розповів Октисюк.

На думку експерта, існує велика ймовірність того, що президент оголосить воєнний стан вже в кінці лютого. "Для української влади ситуація складається так, що зміна міжнародної ситуації, невизначеність на Донбасі, невигідність Мінського процесу сприятимуть сильним "яструбиним" настроям в політикумі і серед еліт. Ці постійні провокації можуть підштовхнути українську сторону до активної фази війни і до введення воєнного стану", - вважає Октисюк.

З ним згоден і політолог Кость Бондаренко. Експерт вважає, що Порошенко цілком може розіграти "карту воєнного стану", щоб шантажувати зарубіжних партнерів і не допустити перевиборів. «Один з важелів, які намагається використовувати команда президента: "Мінськ" помер, якщо на нас будуть тиснути, щоб ми виконували ці домовленості, ми підемо в наступ і будемо домагатися відновлення територіальної цілісності військовими методами. Це шантаж своїх зарубіжних колег, щоб була можливість почати бойові дії і вийти з Мінського процесу. А єдиний спосіб це зробити - ввести воєнний стан на територіях, прилеглих до зони бойових дій. Крім того, військовий стан означає, що можна буде застосовувати регулярну армію. На сьогоднішній день в рамках АТО вона застосовуватися не може. Другий момент - це посил для самої країни. За умови введення воєнного стану неможливі дострокові вибори. Тому, якщо політичні сили підуть на розкачку ситуації, а також при розвалі коаліції, можна взяти і ввести воєнний стан, і виборів не буде», - додає Бондаренко.

Політолог Микола Спірідонов також не виключає, що президент може піти на такий радикальний крок. Але разом з тим, експерт вважає, що причиною може стати тільки пряма загроза президентському терміну. "Воєнний стан дуже небезпечний в тому плані, що ми не зможемо кредити брати, не зможемо інвесторів залучати. З іншого боку, цілком реально, що це буде єдина можливість для чинного президента пролонгувати термін своїх повноважень, себе зацементувати у владі. З цієї точки зору, такий розвиток ситуації може бути дуже зручним, тому що в разі воєнного стану вводиться автоматична цензура в ЗМІ, аж до того, що можуть Інтернет відключити, можуть неугодні ЗМІ закрити. І якщо стоїть завдання зацементувати нинішню владу, то не виключається сценарій, що воєнний стан можуть ввести", - розповів політолог.

Однак Спиридонов звертає увагу на інші ризики - оголошення воєнного стану може розв'язати руки Путіну для повномасштабних військових дій на території України. «Воєнний стан передбачає, що потрібно оголосити, з ким ми воюємо. Якщо ми оголошуємо, що ми воюємо з Росією, то це спрощує завдання Росії, а вона воює з нами поки однією лівою рукою або навіть в половину руки. А якщо ми введемо воєнний стан, не виключено, що у Путіна розв'яжуться руки воювати по-справжньому. А нам це невигідно, так як військовий бюджет РФ на порядок вище за військовий бюджет України. І по серйозному з ними воювати ми не готові», - зазначає він.

Насторожує і той факт, що не тільки політичні експерти допускають такий сценарій розвитку ситуації в Україні. Останнім часом заяви про можливе введення воєнного стану звучали і від лідера Батьківщини Юлії Тимошенко, і від спікера Верховної Ради Андрія Парубія, а також від близьких до Порошенка людей - народного депутата Ірини Луценко, міністра закордонних справ Павла Клімкіна. Парубій взагалі заявив, що якщо і слід оголошувати воєнний стан, то на всій території України. "ВР без вагань підтримає це рішення", - сказав спікер.

Є й представники президента, які заперечують таку можливість. Так, заступник глави Адміністрації президента України Костянтин Єлісєєв та глава президентської фракції в парламенті Ігор Гринів поспішили заявити, що вище керівництво країни поки не розглядає такий варіант. Але варто зазначити, що в кулуарах Ради вже давно говорять про те, що сам Гринів незабаром залишить свою посаду у фракції, в тому числі, і через ймовірність введення воєнного стану.

Перевибори

У той же час політолог Андрій Золотарьов вважає, що Порошенко побоїться йти на сценарій з воєнним станом. "У 1991 році деякі діячі покійної КПРС вирішили, що ось ми вас, демократів, в ліс заженемо і введемо военний стан, тоді ви побачите. Чим це обернулося для Радянського союзу і тієї ж КПРС ми всі добре знаємо з підручників з історії. Тому воєнний стан - це специфічна зброя, яке може дати таку "обратку", що Петру Олексійовичу можливо доведеться шукати інше застосування своїм силам ", - зазначає він.

На думку експерта, виходом із ситуації могли б стати дострокові парламентські вибори. "В інтересах Порошенка провести такі вибори, поки президент не втратив легітимності. Йому потрібно їх провести, поки у нього в руках сконцентрований дуже потужний адміністративний, інформаційний, фінансовий ресурс - поки ситуація не змусила його до дій. Якщо Порошенко не відкриє цей клапан і не зніме політичну напругу через перевибори, то в результаті через деякий час відформатують не тільки Верховну Раду, а й його самого ", - вважає Золотарьов.

Але для перевиборів, вважає політексперт Анатолій Октисюк, може не вистачити політичної волі президента. "На дострокові вибори Порошенко ніяк не хоче йти, тому що йому це з одного боку - невигідно, з іншого боку - його не зможуть змусити. Йому краще вже мати такого партнера по коаліції як Народний фронт, ніж Батьківщина наприклад. Дострокові вибори можуть бути коли буде якась криза, наприклад уряду, влади", - вважає експерт.

Серед можливих сценаріїв експерти називають і дострокові президентські вибори. Такий варіант розвитку подій, на думку аналітиків, може мати місце, якщо Захід вирішить змінити "недоговороздатного" Порошенка. "З приводу дострокових виборів президента існує конспірологічна версія, що цього вимагають наші європейські і американські партнери. Але чесно кажучи, з огляду на спритність Петра Олексійовича і його вміння дипломатично вести переговори, я думаю, що він якось до кінця терміну все таки досидить. Тому ймовірність дострокових президентських виборів я оцінюю навіть нижче, ніж парламентських дострокових", - зазначає Спиридонов.

Однак, Золотарьов не виключає, що вже через півроку ситуація щодо дострокових виборів президента може кардинально змінитися. "Погіршення зовнішньополітичної ситуації, а саме наростання політичної кризи, соціальні причини - у підсумку ці фактори вже через півроку можуть привести до перевиборів президента. Крім того, слід розуміти і загрозу для делегітимації режиму Порошенка в особі Олександра Онищенка. Інформація, яку він публікує, зараз може обернутися вельми серйозною небезпекою для українського президента", - резюмує Золотарьов.

Читайте також

Пошук "Патріотів": що НАТО пообіцяв Україні

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба приїхав в НАТО попросити ЗРК Patriot, що йому відповіли

Примара Трампа: як НАТО намагається допомогти Україні

На зустрічі глав МЗС країн — членів НАТО питання України — головне на порядку денному