RU  UA  EN

Вівторок, 7 січня
  • НБУ:USD 42.10
  • НБУ:EUR 43.40
НБУ:USD  42.10
Політика

"Є два варіанти, один з них - потонути": чи подасть Гройсман у відставку

Заява прем'єра здивувала багатьох

Заява прем'єра здивувала багатьох Фото: kmu.gov.ua

Ще не створений Вищий антикорупційний суд продовжує провокувати все нові скандали в Україні. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман попередив: не буде суду – він йде у відставку. Така заява стала несподіваною для українського політикуму. Багато хто назвав її шантажем, нагадавши, що уряд ніякого стосунку до цього суду не має, а деякі припустили, що Гройсман кинув виклик президенту Петру Порошенку. Що криється за словами прем'єра, розібрався "Апостроф".

"Я як прем'єр-міністр України прийняв для себе рішення: якщо цей [антикорупційний] суд – справедливий, незалежний – не буде створено, я складу з себе повноваження прем'єр-міністра і подам у відставку", - таким анонсом закінчився спільний брифінг спікера Верховної Ради Андрія Парубія і глави уряду Володимира Гройсмана у понеділок, 4 червня.

Такої заяви, як стало відомо "Апострофу", не очікував і сам Парубій, у якого з головою уряду останнім часом складаються хороші політичні відносини. Їх об'єднує єдина мета – перетворити Україну на парламентську республіку. А от погрози щодо відставки з боку Гройсмана не зовсім вписуються в плани спікера.

Цього пленарного тижня парламент продовжить розгляд законопроекту про антикорупційний суд. За даними джерел "Апострофа", українська влада так і не змогла домовитися з міжнародними партнерами щодо остаточної редакції закону.

Але поки консультації з партнерами тривають, у верхівці влади плетуться інтриги. На зборах фракції "Блоку Петра Порошенка" увечері в понеділок, 4 червня, піднімалося питання антикорупційного суду і політичних заяв Гройсмана. "У нас це сприйняли негативно", - заявив після зборів "Апострофу" один із нардепів від БПП, висловивши сумнів, що прем'єр зважиться на такий крок.

За більш ніж два роки перебування на посаді глави Кабміну Гройсман став більш впевненим у своїх заявах – до такої міри, що з'явилися розмови про бажання Петра Порошенка відправити свого вінницького колегу у відставку. Мовляв, занадто розперезався. Рубати з плеча президенту не дозволили політики в його оточенні: зняти можна завжди, але навряд чи знайдуться голоси під новий уряд.

Читайте також: Гройсман посварився з оточенням Порошенка і знайшов іншого союзника: йдуть переговори про нову партію

Фото: kmu.gov.ua

Чому ж прем'єр вирішив зараз поставити на кін своє крісло? Цьому є кілька пояснень. За інформацією "Апострофа" в оточенні Гройсмана, такий крок можна розтлумачити як небажання "зливатися з владою в унітаз", якщо закон про суд не буде ухвалено.

"Є два варіанти – або ти тонеш з усіма, або кажеш, що ти не такий, як влада, а готовий рухатися далі", - говорить джерело. Очевидно, Гройсман вирішив обрати другий шлях.

Назвати це втечею з "потопаючого корабля" в оточенні прем'єра не готові. Але не заперечують, що глава уряду не хоче брати на себе відповідальність у разі провалу в переговорах з МВФ і неотримання траншу, що в свою чергу може призвести до дефолту. Про це вперше заговорили, коли стало зрозуміло, що Україна ніяк не може прийти до єдиного рішення з західними партнерами про участь міжнародних експертів у відборі суддів антикорупційного суду.

"Гройсман виступає за варіант МВФ. І якщо за нього не проголосують, то він піде у відставку", - додає співрозмовник "Апострофа". Втім, на брифінгу прем'єр-міністр не уточнив, у якому саме разі він піде.

Від рішення Володимира Борисовича залежить і доля всього Кабміну. Адже міністри будуть змушені йти у відставку разом з ним. Глава одного з міністерств заявив "Апострофу", що "відставка уряду – це погана історія для країни".

"Але я думаю, що він розуміє, що закон буде проголосовано [тому не боїться робити такі заяви]", - припустив співрозмовник видання з Кабміну.

Фото: УНІАН

В БПП не вірять, що Гройсман в принципі зважиться піти. "Мабуть, йому хтось сказав, що якщо не буде голосування, то розпустять парламент", - сказало джерело "Апострофа" у президентській фракції.

Але чи варто чекати розпуску уряду, в БПП сказати не можуть. Достроковими парламентськими виборами, як і відставкою прем'єра, в президентській команді лякають давно. Але прихильників цієї ідеї мало. "Якщо зараз хтось розігрує сценарій для розпуску парламенту, то будуть колосальні наслідки", - каже джерело.

Але не варто виключати іншого сценарію: після гучних слів Гройсмана президент може дати вказівку провалити законопроект про антикорупційний суд, щоб подивитися, як прем'єр виконає свою обіцянку. Поки ж у команді Порошенка не визначилися з голосуванням. "У четвер може бути засідання фракції БПП на 9-ту годину, де буде ухвалюватися остаточне рішення щодо голосування", - повідомило джерело з БПП.

Фото: УНІАН

Не визначилися і в "Народному фронті", з яким здружився Гройсман. "Ми обговорювали заяву прем'єра. Але ми розуміємо, що це не знімає питання про підвищення тарифів на газ", - акцентує увагу співрозмовник "Апострофа" на ще одній невиконаній обіцянці України, що давалася МВФ.

Якщо ж слова Гройсмана виявляться більше, ніж блефом, то тимчасово виконувати обов'язки глави уряду будуть або перший віце-прем'єр-міністр - міністр економічного розвитку Степан Кубів, або віце-прем'єр-міністр - міністр регіонального розвитку Геннадій Зубко.

Читайте також