RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Політика

"Фейкомети" проти України: хто і навіщо сіє паніку навколо коронавірусу

Чим закінчаться інформаційні атаки

Чим закінчаться інформаційні атаки Фото: Getty Images

Жорсткі заходи у зв'язку з коронавірусом, які запроваджені в Україні, незалежно від своєї ефективності у запобіганні поширенню пресловутої хвороби, мають своїм наслідком суттєвий та майже негайний негативний ефект. А саме - вони створюють атмосферу тривоги та невизначеності. Яка, на жаль, є чудовим середовищем для розмноження різноманітних вірусів. Щоправда, не біологічних, а інформаційних. "Апостроф" спробував розібратися, звідки беруться "фейки" про коронавірус та як їм протистояти.

Дезінфекція з небес та інші приклади абсурду

Ще з моменту перших новин про спалах нової хвороби в Китаї, світовим та українським, інфопростором прокочувалися хвилі фейків різного рівня фантасмагоричності. Але з появою в Україні перших хворих, а також повідомлень про перші смерті від коронавірусу ці хвилі перетворилися на справжній шторм. І навіть до тих українців, які ретельно "фільтрують" стрічку новин у соцмережах та читають лише надійні ЗМІ, регулярно долітають сплески цього шторму. А те, що відбувається у різноманітних телеграм-каналах та пабліках "Підслухано у нашому райцентрі" у Facebook, нагадує повноцінну істерію.

Найпомітнішим, хоч й найменш шкідливим фейком, який вже встиг обрости хвилею жартів та мемів, є начебто "розпилювання дезінфікуючих засобів з вертольотів над Києвом/Чернівцями/Харковом/впишіть назву вашого міста". Тим не менш, зовсім іншого рівня запускалися пости, які створили "панікерський" фон в соцмережах.

Про серйозність ситуації свідчить те, що на дану проблему звернув увагу і президент Володимир Зеленський. "Набагато швидше за вірус розповсюджуються фейки щодо нього. Страшилки про 400 тисяч хворих на коронавірус в Україні – це брехня. Укотре закликаю всіх українців: довіряйте тільки офіційним джерелам інформації – офіційним сторінкам МОЗ, уряду, Верховної Ради, Офісу президента України", – сказав президент.

Тим не менш, кількість жертв інтернет-брехні в Україні стрімко росте, адже цим займаються цілі команди спеціалістів. Винаходити велосипед організатори коронавірусної інформ-істерії не стали. Фейки вкидуються за класичною схемою. Спершу пишеться новина на сайті-"одноденці". Головне в ній - промовистий заголовок. Яскраві приклади з мережі: "М03 повідомило офіційні дані: в Україні понад 200 тисяч захворілих (що характерно, в заголовку не абревіатура Міністерства охорони здоров’я, а сполучення букви М та цифр 0 і 3. Це робиться для того, щоб обійти фільтри пошуковиків, призначені відсіювати брехливі повідомлення), "Порошенко привіз 1 мільйон безкоштовних тестів, а Зеленський продає їх по 350 гривень", "Статистика захворілих в Україні ШОКУЄ. Вибирай своє місто за посиланням та дізнайся правду". Текст може повністю не відповідати заголовку, або давати посилання на таке "супер-надійне" джерело як анонімний телеграм-канал з назвою, схожою на назву якогось більш-менш відомого ЗМІ (наприклад - One News Украина), який в свою чергу відсилає на інший телеграм-канал, і так до нескінченності. Утім, люди на це ведуться: левова частка читачів прогляне лише заголовок, і то репостнутий у соцмережах, і цього буде достатньо для паніки.

В цілому, з подібним "накачуванням" розгубленості та сум'яття Україна вже стикалася не так давно. А саме — під час скандальних подій в Нових Санжарах. Але якщо під час прибуття "уханського рейсу" ми мали справу з централізованою інформаційною кампанією, направленою на дискредитацію української влади, то карантинна істерія — хаотична та децентралізована. Це значно ускладнює пошук відповіді на питання про те, хто ж є її замовником.

Чи знову за всім стоять "злі росіяни"?

У першу чергу підозри падають на Росію. Зрештою, до гібридних атак з боку росіян Україні не звикати. Зовсім виключати роль росіян тут не можна, але повністю вішати на них провину все ж таки не варто. Адже, як пояснив "Апострофу" на правах анонімності спеціаліст з інформаційних операцій, дуже часто в таких випадках включаються "корисні ідіоти". "Складнощі полягають в тому, що відрізнити якісно створений фейковий акаунт від реального дуже складно - боти самі постять собі всілякі штуки, скидають картинки, вступають в групи та френдяться. Відповідно, відрізнити якогось наляканого панікою справжнього Івана, який перепощує всіляку пургу просто так, і якогось "Ивана з ФСБ", який свідомо сіє паніку, дуже важко. Тому далеко не завжди те, в чому ми звинувачуємо росіян роблять саме вони, а не місцеві дурники чи внутрішні гравці", - зазначив спеціаліст з інформаційних війн у соцмережах.

Враховуючи, що ринок "ботоферм" в Україні дуже розвинутий, і в середньому ціна на їхні послуги не надто висока, спокуса скористатися дуже велика. І немає значення, що карантин в Україні оголосили доволі несподівано, і часу підготувати мережі ботів заздалегідь не було. "Якщо є наявна певна кількість ЛОМів і зав’язані на них боти, вкинути поряд з їх постійними темами "накрутки" декілька постів про коронавірус — справа кількох хвилин. Головне, щоб було відповідне замовлення", - пояснив "Апострофу" анонімний спеціаліст.

1 / 1
1 / 1
1 / 1
1 / 1
1 / 1

Не варто забувати, що суспільна тривога навколо карантину створює чудові можливості як для розхитування позицій тих, кого треба скинути з високих щаблів влади, так і для банального заробітку. Різноманітна інформація про "чудо-ліки" від коронавірусу - перший кандидат на фейковість. Так, Amazon нещодавно видалив понад 1000 аккаунтів, через які розповсюджувалися "ліки" від цієї смертельної хвороби. І Україна не є винятком з правила (найбільш "підприємливі" ділки примудрилися спекулювати медичними масками, ще коли коронавірус був за тисячі кілометрів від нашої країни), хоча в нас, як завжди, проблема доходить до абсурдних масштабів - аж до того, що "протикоронавірусні" препарати рекламують центральні українські телеканали.

Незасвоєний урок Нових Санжар

Загалом, у потоку "коронавірусних" фейків є цілком природні причини. Але проблема в тому, що нашою владою повністю провалена інформаційна політика. "Вранці уряд запевняє нас, що ми всі здорові. А після обіду - що ми всі потенційно хворі... Карантин без епідемії - це як одягання медичних масок на здорових людей. Бо ізолювати треба хворого, а не здорового. Китай ввів карантин. Італія ввела карантин. А для чого Україна вводить карантин? Щоб люди ходили вулицями і підозрювали в перехожих носіїв вірусу, яких, за заявами влади, в країні немає? Напевно урядовці хотіли показати, що готові до рішучих дій. А насправді показали, що або не володіють ситуацією, або панікують, або щось приховують. Єдине, що вдалося донести до людей такими комунікаціями - це те, що довіряти уряду точно не можна. Уроки Нових Санжарів ніхто не засвоїв", - зазначає екс-заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Звісно, критикувати владу за погану комунікацію — це вже ледь не банальність. І тому не дивно, що лунають підозри в тому, що карантин було оголошено не стільки заради протистояння вірусу, як заради можливості швидко "позакривати" питання, які викликають великий суспільний опір.

Читайте також