RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Проліт Карлсона: як Саакашвілі намагається прорватися до влади

Чому Верховна Рада не призначила президента Грузії в Кабмін

Чому Верховна Рада не призначила президента Грузії в Кабмін Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

Останні кілька днів в інформаційному просторі активно обговорювалося питання призначення грузинського екс-президента Міхеїла Саакашвілі віце-прем'єром з реформ. Очікувалося, що це питання винесуть на голосування в Раду в п'ятницю. Але цього так і не відбулося. Чому колишній глава Одеської ОДА не зміг переконати "слуг", і чому в Офісі президента, "завівши моторчик" у грузино-українського Карлсона, зараз не хочуть йому допомагати, читайте в матеріалі "Апострофа".

У п'ятницю, 24 квітня, Верховна Рада зібралася на чергове-позачергове засідання. Мета - проголосувати за постанови, які блокували підписання законопроекту про внесення змін до Регламенту ВР. Завдяки цьому законопроекту, як вже раніше писав "Апостроф", Верховна Рада зможе розглянути закон про банки (в народі - "антиколомойський" законопроект) за лічені години. Його прийняття необхідно для виділення нового траншу від Міжнародного валютного фонду, а через понад 16 тисяч поданих правок нардепами, близькими до Коломойського, до другого читання документ довелося б розглядати не менше року. Тепер уже в понеділок, 27 квітня, профільний комітет зможе рекомендувати парламенту проголосувати за цей закон в цілому.

Також парламент проголосував за створення Тимчасової слідчої комісії, яка займеться розслідуваннями зловживання державним бюджетом. Рішення створити таку комісію було прийнято після заяв колишнього міністра фінансів Ігоря Уманського, який розповідав про масштабні податкові схеми, в яких задіяні Державна фіскальна служба та митниця. Реакція Кабміну була негайною: в п'ятницю ввечері глави обох відомств - Максим Нефедов і Сергій Верланов були відправлені у відставку.

Кадрові питання в п'ятницю мала розглянути і Верховна Рада. Зокрема, за кілька днів до зборів депутатів стало відомо про бажання керівників виконавчої влади призначити екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі віце-прем'єром з реформ. Напередодні стало відомо, що цю ідею запропонував Офіс президента. "Для мене велика честь отримати від президента Зеленського пропозицію стати віце-прем'єром уряду України по реформам. У мене також була дуже змістовна та корисна розмова з прем'єр-міністром Шмигалем, протягом якої ми детально обговорили всі питання, пов'язані з моєю можливою роботою в уряді", - написав Саакашвілі в своєму Facebook.

Незважаючи на позицію президента, у фракції "Слуга народу" така кадрова ініціатива викликала неоднозначну реакцію. Багато нардепів спочатку сприйняли це як жарт. У внутрішніх чатах фракції це питання задавали з формулюванням, чи готові нардепи підтримати це призначення. Велика кількість депутатів або була проти, або поставилася з сумнівом до такої авантюри. "Схоже на те, що це було зроблено на противагу Арсену Авакову. Правда, толком нам ніхто нічого не пояснював", - прокоментував "Апострофу" один з нардепів з СН. Для того, щоб ознайомити депутатів з програмою Саакашвілі, депутатів зібрали в п'ятницю вранці на засідання фракції в КВЦ "Парковий". Там Саакашвілі розповідав про те, що не збирається боротися з Арсеном Аваковим або шукати "бариг" у новій владі, і що фракція "слуг" йому, скоріше, помічники, а не вороги.

"Я йду на віце-прем'єра з питань реформ, під конкретні речі. Переговори з МВФ - там взагалі ні при чому МВС", - заявив Саакашвілі. Хоча при цьому він не забув згадати про те, що необхідність викорінення тиску на бізнес з боку правоохоронних органів існує. Також він заговорив про проблеми з впровадженням комунікації Кабміну і парламенту. Мимоволі Саакашвілі кинув камінь в город прем'єра Шмигаля, оскільки депутати- "слуги" не під запис неодноразово говорили про вкрай слабкі контакти між Верховною Радою та урядом. Несподіванкою стала інформація про те, що саме Саакашвілі буде спілкуватися з МВФ. В реаліях України це дуже дивно, адже такими переговорами займається лише одна посадова особа - міністр фінансів.

У депутатів була можливість поставити питання Саакашвілі, і за словами ряду депутатів, його спіч їх не переконав. Частина тих, хто вагається, так і не зважилася голосувати за Саакашвілі в якості нового члена уряду, закидаючи Міхо відсутність конкретики. "Його фрази про те, що у нього є досвід - це звучить красиво. Але жодного слова про те, як він буде проводити секторальні реформи, я від нього не почув", - розповів один з нардепів з СН, який був присутній на зустрічі. Показово також те, що на засіданні фракції не прибув ніхто з Офісу президента, хоча саме там виступили ініціаторами просування Саакашвілі.

"Вони фактично дали задню. Бо розуміють, що Саакашвілі бачить себе тільки президентом, та ж ситуація була і з Порошенком. Там дуже багато амбіцій, і задовольнити їх на позиції віце-прем'єра, з огляду на обмеженість повноважень, майже неможливо. Той, хто вирішив доводити цю ідею до реалізації - просто не розумів наслідків", - прокоментував "Апострофу" співрозмовник, знайомий з ситуацією.

У результаті, станом на день п'ятниці у фракції не виявилося своїх 226 голосів за призначення Міхо в уряд, а інші фракції не наважилися давати голоси за призначення Саакашвілі. Втім, показово, що в одному з ефірів за призначення висловився один з депутатів СН Олександр Дубинський, який відноситься до орбіти впливу Ігоря Коломойського. У своїй промові він також зазначив, що для Міхо цікавішою є посада прем'єр-міністра, а не віце-прем'єра. "У мене є відчуття, що Саакашвілі виніс уроки з історій, які у нього були за часів Порошенка", - зазначив він журналістам.

Так чи інакше, але в п'ятницю призначення не відбулося. Розгляд питання прогнозують наступного тижня, коли буде скликано нове позачергове засідання парламенту. "Але переконувати Міхо доведеться самому", - говорить один з депутатів не під запис. Іншими словами, Саакашвілі повинен самостійно добрати голоси, яких бракує як серед "слуг", так і в інших фракціях. Екс-нардеп Сергій Лещенко повідомив, що Саакашвілі в суботу, 25 квітня, провів ще одну зустріч з депутатами "Слуг народу". "На ній були присутні деякі голови комітетів, а також глава фракції Арахамія. Групи за інтересами, які сформувалися всередині "Слуги народу", розділилися. Одні категорично проти (наприклад, група Авакова), інші категорично за (такі є скрізь)", - зазначив він. При цьому Лещенко доволі оригінальним чином інтерпретував небажання Банкової допомагати Міхо в його дискусіях з президентської фракцією. "Президент в процес не втручається, щоб подивитися на Саакашвілі в справі і оцінити його здатності парламентера", - розповів Лещенко.

У цілому, Саакашвілі нічого не залишається, окрім намагатися переконати "слуг" у своїй профпридатності. Йому на допомогу можуть прийти дві депутатські групи: за інформацією "Апострофа", і "За майбутнє", що орієнтується на Коломойського, і "Довіра", яку пов'язують з найбільшими аграріями країни, нібито готові віддати свої голоси за кандидатуру Саакашвілі. Але цього явно недостатньо, якщо більшість "слуг" не захочуть підтримати його кандидатуру. З огляду на вкрай складні відносини Саакашвілі з фракцією Петра Порошенка, а також відмову Тимошенко підтримувати будь-які кадрові призначення нової влади, питання призначення колишнього президента Грузії віце-прем'єром може взагалі не дійти до розгляду у Верховній Раді.

Читайте також