RU  UA  EN

Субота, 27 квітня
  • НБУ:USD 39.35
  • НБУ:EUR 42.00
НБУ:USD  39.35
Політика

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Вітренко замість Коболєва: чи є шанс у "Нафтогазу"

У компанії з'явився більш ефективний топ-менеджер

У компанії з'явився більш ефективний топ-менеджер Андрій Коболев та Юрій Вітренко Фото: УНІАН

До НАК "Нафтогаз України" повернувся колишній топ-менеджер компанії Юрій Вітренко, який замінив на посаді її керівника свого колишнього начальника і однодумця Андрія Коболєва. Молоді прозахідні менеджери починали разом реформувати "Нафтогаз" і, в цілому, вітчизняний ринок газу, проте пізніше їхні шляхи розійшлися. "Апостроф" з'ясовував, чи зможе Вітренко налагодити ефективну роботу держкомпанії і витягнути її з фінансової ями, в яку НАК завів його попередник.

В кінці квітня в державній компанії НАК "Нафтогаз України" відбулася зміна керівництва - після семи років роботи був звільнений глава компанії Андрій Коболєв. Йому на зміну прийшов Юрій Вітренко, який займав на той час посаду виконуючого обов'язки міністра енергетики.

Вітренко для "Нафтогазу" не новачок. Ще в 2002 році він брав участь в проекті з розробки стратегії НАК, був радником голови правління компанії, директором з розвитку бізнесу. У 2004-2005 роках він обіймав різні посади в "Нафтогазі", пов'язані, в першу чергу, з фінансовими питаннями.

У 2014 році Юрій Вітренко увійшов до нової команди "Нафтогазу", яку очолив Андрій Коболєв. Протягом декількох років вони працювали в щільному тандемі і уособлювали собою новий тип українського корпоративного топ-менеджера західного зразка.

Саме під їхнім керівництвом компанія перестала бути збитковою і почала працювати в прибуток. Не обійшлося, звичайно, і без "побічних ефектів", найбільш болючим з яких для простих українців стало істотне підвищення тарифів на газ (і, як наслідок, інших тарифів ЖКГ).

Для обивателів імена Коболєва і Вітренко були, загалом, нероздільними, а тому конфлікт, що стався між ними, викликав чимало подиву.

Спочатку ледь помітний, цей конфлікт посилювався, в результаті чого Юрій Вітренко покинув "Нафтогаз" з посади виконавчого директора в липні 2020 року.

І ось, менш, ніж через рік, він з тріумфом повернувся в компанію, та ще й з підвищенням.

Проблема на проблемі

Як було зазначено вище, багато хто не бачив особливої різниці між Коболєвим і Вітренком, а тому з настороженістю сприйняли новину про призначення останнього новим главою "Нафтогазу" - мовляв, чи не йдеться, грубо кажучи, про заміну "шила на мило"?

Однак пильний погляд дозволяє засумніватися в ототожненні двох топ-менеджерів.

Нагадаємо, приводом для звільнення Андрія Коболєва стала провальна робота компанії особливо в останній рік. Як відомо, в 2020 році "Нафтогаз" отримав чистий збиток у розмірі 19 мільярдів гривень, при тому, що в попередні роки НАК показувала прибуток. Та й фінансовий план компанії не віщував краху.

Колишнє керівництво "Нафтогазу" поспішило заявити, що всьому виною коронавірус, проте очевидні й прорахунки менеджменту в операційній діяльності компанії.

Ще однією проблемою є провал програми "20/20", згідно з якою "дочка" "Нафтогазу" - компанія "Укргазвидобування" (УГД) повинна була вийти до 2020 року на рівень видобутку 20 мільярдів кубометрів газу. Але обсяги газовидобутку не тільки не зросли - вони навіть трохи знизилися. В результаті УГД в 2020 році добула лише трохи більше 14 мільярдів кубів.

На початку 2021 року Андрій Коболєв, ще будучи на посаді, заявив, що в невиконанні програми "20/20" винен уряд. Це досить дивно, тому що за час дії програми (не кажучи вже про термін перебування на посаді самого Коболєва), змінилося чотири склади уряду. Повірити в те, що всі вони зривали виконання стратегічної програми забезпечення енергонезалежності країни, а сам Коболєв тут як би і ні при чому, дуже складно.

Юрій Вітренко, до речі, ледве вступивши на посаду, заявив, що збільшення газовидобутку стане одним з його головних завдань на посаді керівника "Нафтогазу".

Більш того, за його словами, збільшення обсягів видобутку призведе до зниження цін на газ. А це, нагадаємо, один з найбільш хворобливих моментів для населення.

Зрозуміло, Вітренко також пообіцяв знову зробити "Нафтогаз" прибутковою компанією.

Є надія

Але чи зможе новий глава НАК домогтися всього того, що він обіцяє сьогодні? Можна навіть кілька переформулювати питання: чи виявиться Юрій Вітренко більш ефективним менеджером, ніж Андрій Коболєв?

"Це покаже тільки практика", - сказав в коментарі "Апострофу" керівник Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

При цьому, якщо порівнювати Юрія Вітренка з попередником, між ними виявляються принципові відмінності.

"Я можу сказати, що обидва вони - і Коболєв, і Вітренко - дуже розумні хлопці. Дуже професійні, особливо в тому, що стосується управління корпоративними правами, - сказав виданню керівник спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев. - При цьому за Вітренком не тягнеться такий (негативний) шлейф, як за Коболєвим".

І це - не єдина відмінність.

"Вітренко більш відкритий, він не боїться говорити. У мене навіть таке враження, що він до певної міри, більш наївний, ніж Коболєв, в тому плані, що він ще розраховує на прояв порядності з боку інших. Вважає, що щось ще можна змінити на краще", - говорить Рябцев.

За словами Володимира Фесенка, Андрія Коболєва звільнили тому, що було невдоволення його роботою на посаді голови "Нафтогазу". "Фактично, він став царьком у державній компанії і повністю або майже повністю вийшов з-під державного контролю", - зазначив експерт, додавши, що, якщо Юрій Вітренко буде вести себе аналогічним чином, то його спіткає така ж доля. До того ж, нагадав він, Вітренка призначили на посаду поки тільки на один рік.

Карт-бланш на зміни

Але у нового керівника НАК, безумовно, є низка переваг, які потенційно мають зіграти йому в плюс.

"Він вже працював в "Нафтогазі", він добре знає проблеми компанії, знає, як вона управляється - йому не потрібно адаптуватися. Він знає оперативну практику управління, і це - дуже добре, - каже Фесенко. - І, я так розумію, він запропонував керівництву країни концепцію, модель управління "Нафтогазом", яка відповідає інтересам держави, установкам президента, а також запропонував свій рецепт, як вирішити проблеми, що накопичилися, за досить короткий термін".

Крім того, Юрій Вітренко - успішний і талановитий юрист: "Таку характеристику я чув від дуже багатьох людей. Це підтвердили і успіхи в Стокгольмському арбітражному суді".

Нагадаємо, "Нафтогаз" отримав беззастережну перемогу над російським "Газпромом" в Стокгольмському арбітражі, вигравши за результатами двох суперечок близько 3 мільярдів доларів.

Від себе додамо, що напередодні 2020 року "Нафтогаз" підписав з "Газпромом" контракт на транзит газу на досить вигідних для України умовах, і цей кейс вів якраз Вітренко, в той час як Коболєв в переговорах участі, фактично, не брав.

Також відзначимо, що, незважаючи на солідний професійно-академічний бекграунд, зокрема, у вигляді ступеня MBA від міжнародної бізнес-школи INSEAD, яка стабільно займає перші рядки світових рейтингів подібних навчальних закладів, Юрій Вітренко особливо цим не козиряє. На відміну від Андрія Коболєва, який хизується своїми високими західними покровителями.

На сьогодні ясно одне: у нового глави "Нафтогазу" є карт-бланш від вищого керівництва країни. Як він їм розпорядиться - це інше питання. Так само як і те, чи зможе він стати більш ефективним керівником, ніж його скандальний попередник.

Читайте також

Перед зачисткою уряду: що стоїть за скандалом з міністром Сольським

Навколо уряду продовжуються серйозні пристрасті

Кінець Московському патріархату? Що готує Верховна Рада

Боротьба з російським впливом в Україні триває і Верховна Рада вже підготувала законопроект про заборону російської церкви

Чиновники, на вихід: кого зачепить квітнева хвиля звільнень

До кінця рішення щодо відставок топ-чиновників невідомі

Новини партнерів