Першим в Україні індійську вакцину Covishield від коронавірусу отримав черкаський лікар-реаніматолог Євген Горенко. В ефірі Апостроф Live на Апостроф TV він розповів про своє самопочуття, про рішення вакцинуватися і про те, чи треба робити вакцину людині, яка перехворіла на ковід.
- Як ви почуваєтеся після вакцини?
- Загальний стан задовільний. Відпрацював зміну. Зараз я знаходжуся вдома, все добре.
- Ви лікар-реаніматолог. Ви часто бачили людей з коронавірусом. Багато говорять про те, що вакцина CoviShield виготовлялася для Азії. Для українців вона може бути небезпечною?
- Кожен препарат за своєю структурою має певні ризики, незалежно від того азіатський він чи європейський.
Як українці відреагують на цю вакцину? Поживемо - побачимо. Дійсно, малий відсоток застереження є з приводу цього.
- Ваші родичі хвилювалися перед вашою вакцинацією. Фактично, ви першопроходець. Це завжди має небезпеку.
- Мої батьки дізналися, що я провакцинувався, вже постфактум.
- Не хотіли їх хвилювати?
- Зокрема, так. Це не той процес, про який треба розповідати. На жаль, у нас діє антипропаганда вакцинування. Тому вже коли мені зробили щеплення, тоді вони й дізналися.
- Ми чули, що багато лікарів відмовляються від цієї вакцини. У вашій лікарні багато таких людей? Чи знаєте ви когось особисто?
- Є й такі люди, але це суто їхній вибір. При чому відмова від вакцинації ґрунтується не тільки на тому, що людина не хоче. Є багато пунктів протипоказань, є пункти доцільності використання даної вакцини.
Багато хто не проходив цю вакцинацію, тому що для них це було недоцільно.
- Зараз в інтернеті багато фотографій, де офіційні люди розкривають ці коробки з вакцинами. Але, наскільки я знаю, їх можна зберігати при 2-8 градусах тепла. Чи не могли вакцини пошкодитися під час цих фотосесій? Скажіть нам, як лікар.
- Це вже більше питання до логістики та фармацевтів. Вони вам більше інформації з цього приводу нададуть. Напевно, вони також враховували час для цієї фотосесії. Я вважаю, що це було підготовлено зі зберіганням цього холодового ланцюжка від моменту доставки до моменту ін’єкції.
- Ви хворіли на коронавірус.
- Хворів.
- Коли це було?
- Це було на початку листопада.
- Багато говорять про те, що людям, які перехворіли, не треба вакцинуватися протягом шести місяців. Поясніть нам, це треба робити чи не обов’язково?
- Є хибна думка, що людина, яка перехворіла на COVID-19, буде мати достатньо антитіл. В даному випадку ми говоримо про імуноглобуліновий комплекс. Утім у нас кожна людина індивідуальна. У кожної людини вироблення цих антитіл є індивідуальним. Якщо у неї дійсно достатній рівень антитіл тих імуноглобулінів, то доцільність вакцинації – це питання. Треба розбиратися. Але якщо на імуноглобуліновому скринінгу є недостатність, відсутність або дефіцит антитіл, тоді проводиться вакцинація.
Євген Горенко після вакцинування відпрацював зміну у лікарні
- Тобто все дуже індивідуально?
- Так. Це все індивідуальні моменти.
- Коли ви отримаєте другу дозу?
- Офіційно нам ще про другу частину вакцинації не говорили. Наскільки мені відомо, друга доза вакцини вколюється за 24-28 днів після першого щеплення.
- Ви ще точно не знаєте, але очікуєте вакцину в такі терміни?
- У свій час скажуть.