RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство
Погляд

Це війна 1917 року: яких змін варто чекати на фронті

Наші надії, зокрема, на авіацію

постріл далекобійної зброї До літа змін на фронті чекати не варто Фото: slovoidilo.ua

Ситуація на лінії фронту змінюється щодня - десь ворог м'ясними штурмами намагається вибити наші війська з займаних позицій, десь Сили оборони контратакувальними діями відкидають російських окупантів. Та це справи поточні. Що стосуєтьcя глобальної картини, то перелом в ту чи іншу сторону може настати ближче до середини року. Яких змін слід чекати на фронті, чи стануть порятунком для наших сил західні літаки і які наразі сценарії розвитку подій - в етері Апостроф TV пояснив військовий аналітик, полковник ЗСУ Петро Черник.

На цю хвилину у нас немає іншої альтернативи, як переходити до ешелонованої і маневрової оборони.

F-16 в допомогу

Авіація - це кавалерія сучасності, тож вона може суттєво вплинути на хід війни. Але є один важливий момент - кількість авіації, і ракето-бомбове навантаження до неї.

Читайте: Лізуть, спотикаючись: на що націлилася армія Путіна

Беремо конкретний історичний приклад - завершальна фаза війни у Перській затоці у 1991 році. Тоді американці за 37 днів операції "Буря в пустелі" мали на озброєнні 1700 літаків різних класів. І було більше, ніж 100 тисяч літаковильотів. Я не можу собі уявити щось подібне в наших реаліях.

От нам обіцяють дати 61 літак - це півтора авіаційних полки. На що їх вистачить? В режимі боротьби з крилатими і навіть балістичними ракетами - цього більш ніж достатньо. В режимі, щоб збивати Су-34 - також добре.

Читайте: Контрнаступ буде? До чого Україні готуватись на третій рік війни

А от щоб ламати лінію розмежування, потрібно якнайбільше коригованих бомб - скажімо, JDAM GBU-31 чи JDAM GBU-38, і далекобійних ракет. Є чудова ракета AGM-158 з дальністю завдання ударів аж до 900 км. Американці виготовили цих ракет понад 5000. Чи нададуть нам такі ракети і в якій кількості - у мене величезні сумніви.

Оборона до літа

Іншого сценарію ніж окопна війна, в якій ми перебуваємо з жовтня - я не бачу. Противник має деякий оперативний успіх. На жаль, впала Авдіївка. Її просто засипали важкими авіаційними бомбами калібру ФАБ-250 і ФАБ-500. Але катастрофи наразі немає. Так, "друга армія світу" просунулась на кілька кілометрів. Та за винятком Авдіївки ворог інших стратегічних успіхів не має

Якщо наводити історичні паралелі, то зараз ми перебуваємо в окопній війні зразка 1915-17 років. Певний злам буде. Головне питання - коли і на чию користь. Наші сподівання, зокрема, на авіацію, яка, будемо вірити, запрацює на кінець літа.

ППО проти СУ

Залежить від типу ППО. Беремо американський ЗРК MIM-104 Patriot. Це дуже хороша машина з запасом ходу до 600 км. Найсучасніші ракети комплексу мають дальність близько 120 км. Навіть уже є інформація, що й на 145 км. І якщо майстерний екіпаж вміє діяти так, як треба, то рухомі установки наземного базування - це дуже серйозна зброя.

Читайте: Політ в пекло: ЗСУ знищили за ранок три ворожі літаки

Умовно якщо машина підходить на відстань 20 км до лінії боєзіткнення, то ми маємо запас удару на глибину 100 км окупованої території. А їхні Су-34 мусять підходити на відстань 40-70 км до лінії фронту. Тобто умовно по дистанціях все гарно складається.

І тепер беремо протяжність лінії фронту - близько 1000 км. І якщо секторально на кожні 100 км мати хоча б по одній машині, то за великим рахунком два дивізіони (8 машин) можуть суттєво покращити те, що називається винищення авіації.

Останній політ А-50

Це колосальний успіх. Росіяни всього мали дев'ять таких машин на озброєнні. Одну пошкодили ще у 2022 у Білорусі. І ось тепер дві. А будувати таких машин вони не можуть і не зможуть. Без цього локатора росіянам дуже важко підсвічувати цілі, особливо для керованих авіаційних ракет класу Х-31, Х-35 і Х-59.

У робочому стані у них лишилося всього дві машини. І тепер росіяни дуже задумуються, чи варто їх знову піднімати у небо з колосальним ризиком бути збитими.

Читайте: "Баян, ти де?" ЗСУ збили ще один А-50 російських окупантів

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки