RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство
Погляд

Де Україні взяти 25 батарей Patriot: варіантів обмаль, але вони є

Допомогти Україні з ППО складно, але можна

Пускова установка ЗРК Patriot Україні потрібно 25 комплексів Patriot Фото: з відкритих джерел

Президент України Володимир Зеленський днями заявив, що Україні потрібно 25 систем Patriot, щоб закрити небо від російських балістичних ракет. На цю заяву вже відреагували наші партнери з Німеччини, заявивши, що треба шукати допомогу з цими комплексами у всьому світі, бо європейські можливості вичерпані. Хто ж міг би допомогти Україні з постачанням необхідної кількості комплексів ППО - своїм поглядом в етері Апостроф TV поділився експерт з питань озброєнь Олег Катков.

Така кількість Patriot, яку просить наш президент - а мова про 25 баратей - це вкрай складно. Для розуміння, у всьому європейському сегменті НАТО, за наявними джерелами, вього 30-35 комплексів Patriot. Причому деякі з них знаходяться у стані введення в експлуатацію, оскільки деякі з них були замовлені вже після початку повномасштабного вторгнення в Україну. А вони постачаються доволі довгий час і ще декілька років можуть вводитися в експлуатацію. У США мова йде про 60 батарей Patriot - це на всі Штати, включно з їхніми базами по всьому світу. Така ситуація безпосередньо з кількістю Patriot, які теоретично можна дістати у партнерів.

Читайте: Шольц розповів, коли і як може закінчитися війна в Україні

Цілком зрозумілою є ініціатива Німеччини, яка, будучи очільником коаліції протиповітряної оборони, буде шукати Patriot поза межами Європи. І вочевидь, поза межами НАТО.

Є низка азійських країн, які експлуатують Patriot, але жодна з них не постачає важкого озброєння до України. Та ж Японія, хоч і має близько 24 батарей Patriot, обмежилась у експорті будь-якого озброєння. Та ж Корея зараз не в тій ситуації, щоб передавати будь-яке озброєння, враховуючи загрозу з КНДР. А про Тайвань взагалі не може бути й мови. У них всього сім батарей, які їм дуже потрібні для захисту від цілком можливої агресії Китаю.

Є Близький Схід, але це доволі складне питання. Скажімо, немає інформації щодо збройної допомоги країн цього регіону Україні. Саудівська Аравія володіє доволі значним запасим цих комплексів. Там за різними джерелами від 18 до 25 комплексів. Можливо Велика Британія нам допоможе у цьому питанні, маючи військово-технічне співробітництво з аравійцями.

Можливо будуть збиратися з різних країн різні компоненти систем Patriot. Тобто десь взяти РЛС, десь пускові. Свого часу Німеччина і Нідерланди на двох вже зібрали одну систему для України.

Читайте: Німеччина вирушає на пошуки ППО: чи допоможе це закрити небо над Україною

Не менша проблема - це, власне, ракети до Patriot. США зараз допомогу Україні не виділяють, але ж треба десь брати ракети. Виробництво, нагадаю, насамперед у США - це Lockheed Martin та Raytheon. Зараз забезпечення нас ракетами лягає на плечі тих країн, які є експлуатантами Patriot. І треба розуміти, скільки ракет виробляється на рік. Той же Lockheed Martin виробляє близько 500 ракет MSE на рік. Враховуючи, що стандартна витрата протиракет на балістичну ціль - це дві на одну, то той же Lockheed Martin виробляє за рік ракет для того, щоб збити 250 балістичних цілей. Водночас Японія дозволила експортувати ракети MSE, які виробляються концерном Mitsubishi. Але вони можуть експортуватися лише до США. Але це, знову таки, залежність від допомоги США.

У Європі є замовлення одразу на 1000 ракет до Patriot. Але мова про ракети GEM-T. Тобто ці ракети призначені для перехоплення аеродинамічних цілей, таких як літаки. Але ці ракети вийдуть з конвеєра лише через два роки.

Аналоги Patriot

Так, може бути мова про європейський комплекс SAMP/T. Один такий комплекс перебуває на озброєнні в Україні. Але треба врахувати, що Франція та Італія разом дуже довго збирали для України цей комплекс. Але цих комплексів значно менше, якщо порівнювати з Patriot. Вони є на озброєнні лише у Франції, Італії і Сингапуру.

Є ще один аналог - ізраїльський комплекс "Праща Давида", який також довів свою ефективну протидію балістичним загрозам. Але Ізраїль не те що не постачає до України озброєння, але й блокує реекспорт. Та й кількість "Пращ Давида" - це закрита інформація. А єдиний експортний контракт був у Фінляндію, але й там терміни постачання невідомі.

Тому дуже складно говорити про допомогу з системами ППО в умовах, коли наш головний постачальник озброєння, маю на увазі США, досі не узгодив бюджет допомоги Україні.

Читайте: Пошук "Патріотів": що НАТО обіцяє Україні

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки