У зоні ООС на Донбасі ще з 21 липня оголошено перемир'я, яке згідно з планом президента Володимира Зеленського має стати сталим. Разом із тим, новини з фронту не дають приводу для оптимізму: Україна продовжує нести бойові втрати, а бойовики нарощують обстріли.
Разом з тим, і штаб ООС, і силові структури, можливо, намагаються штучно створити видимість перемир'я і тиші на Донбасі. "Апостроф" розповідає, що відбувається в зоні ООС на початку вересня.
Голосніше тиші
Серпень закінчився на Донбасі масовими обстрілами. Бойовики російсько-окупаційних сил здійснили 20 обстрілів позицій сил ООС в останній день літа. При цьому проти українських захисників використовувалося зброю, заборонену Мінськими угодами, до виконання яких Україну активно схиляє Москва. Обстріли велися з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм і 82 мм, а також озброєння БПМ, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї. В результаті атак бойовиків важке поранення отримав український захисник.
Першого вересня ситуація знову була напруженою. Бойовики 15 разів атакували позиції ЗСУ. На щастя, обійшлося без поранених.
Обстріли знову велися з використанням забороненої зброї - мінометів калібру 82 мм, а також озброєння БПМ, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї.
У понеділок, 2 вересня, погані новини прийшли з самого ранку. 24-річний захисник Повітряних сил ЗСУ з села Бохоники Вінницької області Андрій Проценко загинув від ворожої кулі.
У зв'язку з цим українська сторона СЦКК заявила про "неприпустимий факт підлого і підступного порушення режиму припинення вогню". Ворог обстрілював позиції ЗСУ з 6:10 до 6:50. Зазначалося, що бойовики вели вогонь з мінометів калібру 82 мм і 120 мм. Всього по українським захисникам було випущено 24 міни. При цьому сам обстріл вівся з боку населеного пункту Ужівка. Ймовірно, таким чином бойовики намагалися спровокувати ЗСУ на обстріл житлових будинків.
У той же день під вогонь бойовиків потрапило селище Гранітне. Бойовики в момент обстрілу знаходилися в районі населеного пункту Тельманове, застосувавши заборонену артилерію калібру 122 мм (3 снаряди) і міномети 120 калібру (7 мін).
В цілому за добу бойовики 15 разів обстрілювали українських захисників. Крім одного загиблого в ООС також повідомили про одного пораненого українського військового.
3 вересня бойовики знову влаштували нічну провокацію, відкривши вогонь в бік українських військових. Повідомлялося, що обстріл вівся з району населеного пункту Калинове. Бойовики використовували міномети 82 калібру, випустивши по українським захисникам 5 мін.
Всього за добу 3 вересня бойовики здійснили 10 обстрілів. Противник вів прицільний вогонь із заборонених мінометів калібру 120 мм і 82 мм. Також обстріли здійснювалися з використанням гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї.
В результаті обстрілу бойовиків були поранені четверо українських військових.
У середу, 4 вересня, бойовики продовжили порушувати перемир'я. Вранці бойовики знову влаштували масовану атаку на позиції ЗСУ. Були задіяні міномети 82 калібру (10 мін) і міномети 120 калібру (1 міна). На щастя, обійшлося без постраждалих.
Але вже ввечері стало відомо про загибель одного військовослужбовця зі складу Об'єднаних сил, який отримав смертельне поранення в результаті ворожого обстрілу.
І, нарешті, вночі і вранці 5 вересня, збройні формування Російської Федерації і її найманці тричі обстрілювали наші позиції. Противник відкривав вогонь із заборонених калібрів озброєння. Крім того, стрілянина велася з великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї. На щастя, жоден з українських бійців не постраждав.
Що не так з фіксацією обстрілів
Волонтери й раніше зазначали, що цифри обстрілів, зафіксовані штабом ООС і СЦКК ОБСЄ, відрізняються. Як показує статистика спостережень, ОБСЄ завжди фіксує набагато більше обстрілів, ніж штаб. З чого можна зробити висновок, що керівництву ООС була дана команда створювати на папері видимість перемир'я.
За останніми даними волонтерів InformNapalm, з 19 по 25 серпня різниця в зафіксованих обстрілах становить майже 30%. Особливо активно штаб ООС замовчував ситуацію 23 і 24 серпня, коли були зафіксовані 3 і 5 обстрілів, при тому що ОБСЄ помітили 13 (і 8 одиночних) обстрілів і 16 (і 3 одиночних) обстрілів.
Крім того, волонтери виявили, що з 27 серпня англомовна версія сайту Міноборони припинила публікувати звіти про атаки бойовиків, створюючи видимість тиші на Донбасі. Аналогічною виявилася і ситуація з сайтом ГУ розвідки Міноборони. Остання публікація на сайті була зроблена ще 2 серпня, після чого на Донбасі нічого не відбувалося.
Фото і відео наслідків перемир'я з бойовиками
4 вересня штаб ООС опублікував відео, на якому видно, як бойовики обстрілюють населений пункт.
Також був опублікований фоторепортаж про зафіксовані українською стороною СЦКК обстріли житлових будинків бойовиками.