RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

По той бік страйку: коли в Україні подешевшає автогаз

У листопаді внаслідок блокади кордону польськими перевізникамиі автогаз стрімко дорожчав

У листопаді внаслідок блокади кордону польськими перевізникамиі автогаз стрімко дорожчав Сотні фур-газовозів застрягли на польському кордоні Фото: delo.ua

Блокада кордону польськими перевізниками заважає імпорту автомобільного палива, заявляють в уряді України. "Апостроф" з'ясовував, наскільки серйозною є ця проблема, чи є на сьогодні у нашій країні дефіцит пального, і яким будуть ціни на бензин дизель та автогаз до кінця 2023 року.

Польські перевізники, які вже майже місяць блокують кілька пунктів пропуску на кордоні з Україною, ускладнили постачання до нашої країни бензину та іншого автомобільного палива, повідомив заступник міністра аграрної політики Маркіян Дмитрасевич.

"Рух наших вантажівок через українсько-польський кордон зупинено, що ускладнює експорт продовольства з України. Ми частково здатні компенсувати ці втрати, але маємо проблеми з ключовими поставками, такими як паливо для нашої країни", - сказав днями чиновник під час телемарафону.

Нагадаємо, на початку листопада кілька сотень польських перевізників заблокували рух автотранспорту на прикордонних пунктах пропуску Рава Руська-Гребенне, Кременець-Корчова та Ягодин-Дорогуськ. З 23 листопада блокується КПП Медика-Шегині.

Протестувальники хочуть, щоб українські перевізники знову отримували дозволи на в'їзд до ЄС, які діяли до червня 2022 року, коли було підписано угоду про лібералізацію вантажних перевезень. Угода діє до 30 червня 2024 року і поширюється на весь Європейський Союз, а тому уряд Польщі, навіть якби захотів, не зміг би її розірвати.

На українсько-польському кордоні вже зібралося кілька тисяч фур. Через блокаду Україна не може здійснювати через Польщу експорт, насамперед аграрної продукції (проте зберігається можливість вивезення через морські та дунайські порти), а на тому боці кордону застрягли гуманітарні вантажі, а також пальне.

Читайте також: Поляки нахабніють: між Києвом і Варшавою розгорається новий конфлікт

Протестувальники тиснуть на газ

На сьогодні Україна залежить від імпорту бензину, дизельного палива та скрапленого автогазу майже на 100%, а тому не дивно, що припинення поставок через Польщу є значною проблемою.

За словами експерта "Нафторинку" Олександра Сіренка, ситуація ускладнюється тим, що протестувальники перекрили якраз ті пропускні пункти, через які можливий проїзд бензовозів та газовозів.

"Перетин бензовозів з дизелем впав на 55,7% у середньому за добу, по бензинах – це 53,5%. При цьому падіння по скрапленому газу всього 37,4%", - сказав експерт у коментарі "Апострофу".

Тим не менш, цінова динаміка на українському роздрібному ринку зворотна – бензин і дизель не дорожчають і навіть трохи дешевшають, а ось ціни на автогаз продовжують зростати, причому вже досить давно. Наприклад, якщо 31 жовтня середня ціна літра газу на АЗС була 28 гривень, то до 27 листопада вона зросла до 36,6 гривні.

Частково це пояснюється тим, що приблизно 30% імпорту скрапленого газу забезпечувалися за рахунок автомобільних поставок саме через Польщу.

"Випадання такого великого обсягу не могло пройти непоміченим, і тому вже кілька тижнів спостерігається гостра нестача палива, і його ціна за останній місяць зросла десь на 30%", - сказав виданню директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.

Проте автогаз почав дорожчати ще до того, як польські перевізники заблокували кордон. Олександр Сіренко нагадав, що українська влада вирішила перекрити імпорт російського газу, який під виглядом європейського потрапляв на наш ринок.

"З 13 жовтня митниця посилила контроль, і посипалися ті, хто возив російський газ. І це – головна причина того цінового божевілля, яке ми зараз спостерігаємо. Страйк – це вже другорядне. Ціна зросла на 55% в опті, і за оптовою ціною має вирівнятися роздрібна. Потім почалися страйки, вони теж підігріли ціну", - каже експерт.

Читайте також: На АЗС України зникає автогаз: водії б’ють на сполох

Не Польщею єдиною

Проте експерти не схильні драматизувати ситуацію.

По-перше, як зазначив Олександр Сіренко, на сьогодні не йдеться про повне припинення проїзду газовозів через польський кордон: "Просто сповільнився рух. З 6 по 22 листопада 530 газовозів проїхали через польський кордон".

Крім того, поставки переорієнтуються на залізничний транспорт, рух якого не блокується.

За словами Сіренка, з початку страйку поставки скрапленого газу залізницею зросли на 36%.

"Ринок намагається перегрупуватися, зараз намагаються більше везти залізничним транспортом, - згоден Сергій Куюн. - Крім того, з Польщі вже їдуть в об'їзд через Словаччину та Румунію, а також нарощують постачання з півдня, насамперед через ту саму Румунію".

Звичайно, що такий логістичний гак відбивається на ціні, проте, за словами Олександра Сіренка, подорожчання має становити лише 1,5 гривні на 1 літрі.

"Середня ціна газу, який нам поставляється з усіх напрямків, не тільки з польського, - до 23 гривень/літр. І як тепер пояснити, чому на стелі 35 гривень?", - ставить експерт багато в чому риторичне запитання.

Бензин під ялинку

Але яких цін на пальне чекати українцям до кінця року? І це аж ніяк не риторичне запитання.

Очевидно, що це залежатиме від того, як швидко вдасться налагодити альтернативні маршрути.

"В принципі, вже є розуміння, що вихід із цієї ситуації знайдено, проте відбувається все не так швидко, як хотілося б, тому що потрібно знайти вільний рухомий склад, потрібно пробити нові маршрути, тому що в Європі це не так просто. Розраховуємо, що за декілька тижнів питання буде знято, - каже Сергій Куюн.- Як тільки ця проблема зникне, я впевнений, ціни на газ повернуться на рівень нижче 30 гривень за літр - тобто туди, де вони, власне, і повинні були знаходитися".

Щодо бензину та дизпалива, то тут перспективи також досить сприятливі. До речі, на їх імпорт автотранспортом через Польщу припадало лише близько 10%, а тому переорієнтувати поставки, зокрема на залізницю, було набагато простіше, ніж у випадку зі скрапленим газом.

Нагадаємо, що, на відміну від автогазу, ціни на бензин та дизель не зростали, а минулого тижня навіть упали, причому досить різко, що можна пояснити "чорною п'ятницею" 24 листопада. З початку жовтня середні роздрібні ціни на бензин А-95 та ДП трималися в діапазоні 55-56 гривень/літр, 24 листопада вони впали до 52-53 гривень/літр, а 27 листопада відскочили до 54,3 гривні/літр.

"Я думаю, що ціни будуть падати. До 3 гривень на літрі є потенціал зниження, особливо це стосується бензину - впритул до 50 гривень можуть наблизитися", - каже Сергій Куюн.

Олександр Сіренко згоден: "Чорна п'ятниця" – це відповідь на запитання, якою має бути ціна на Новий рік, тобто – до 50 гривень (за 1 літр). Це та ціна, за якою можна продавати із заробітком, і мережі можуть собі цю ціну дозволити”.

Читайте також: Бензин і дизель почали дешевшати: що буде з цінами на пальне до кінця року

Читайте також

Ціни на бензин та газ зміняться: чого чекати з весни

Блокада кордону з Польщею найбільше вдарила по імпорту в Україну скрапленого газу, та ціни зростають на всі види пального

Новини партнерів