RU  UA  EN

Середа, 15 січня
  • НБУ:USD 42.30
  • НБУ:EUR 43.35
НБУ:USD  42.30
Суспільство

Щедрий вечір 2020: традиції святкування Маланки і що не можна робити в цей день

13 січня відбуваються гучні народні гуляння, щедре застілля, а також традиція щедрування

13 січня відбуваються гучні народні гуляння, щедре застілля, а також традиція щедрування Фото: pixabay.com

Напередодні Старого Нового року, 13 січня, прийнято відзначати Щедрий вечір або свято Маланки. Цей день наповнений звичаями і безліччю прикмет, які сягають корінням в дохристиянський час.

Маланкою цей день називають по імені святої, яка все своє життя присвятила служінню Христа. А "щедрим" цей вечір став через звичай готувати щедрий святковий стіл. Наші предки вірили, що чим більше буде частувань, тим краще і багатше буде наступний рік.

Основною традицією вечора вважалися страви зі свинини, які сприймалися, як символ безперервності життя. Також на святковому столі ввечері 13 січня має стояти кутя, але вже щедра, заправлена маслом і салом. Крім того на свято прийнято пекти млинці, пироги та вареники.

Ще однією традицією Щедрого вечора є щедрівки. Це обрядові пісні, які прийнято співати ввечері, вже після заходу сонця.

Читайте: Як створити затишний Щедрий вечір: 5 важливих пунктів на Старий Новий рік

За звичаєм щедрувальники вбираються в костюми і ходять по домівках, співаючи щедрівки, бажаючи господарям благополуччя. Натомість вони отримують солодощі та дрібні гроші.

А в деяких регіонах України регіонах зберігся обряд "ведення Маланки". Молоді люди переодягаються у відомих фольклорних персонажів і тварин і ходять в такому вигляді по селу. Одного хлопця вдягають у жіночий одяг і називають Маланкою.

Під кінець вечора молодь спалює солом'яного Дідуха, стрибаючи через багаття. Його вважали духом опікуна господарства і покровителя роду. Цей обряд символізує очищення від спілкування з нечистою силою.

Читайте: Готуємо щасливий пиріг на Старий Новий рік: простий рецепт до святкового столу

Що не можна робити на Щедрий вечір 13 січня

Наші предки вірили, що в цей день не можна вимовляти слово "тринадцять", а також рахувати дрібні монети - все це може в майбутньому обернутися сльозами.

13 січня не рекомендується давати гроші в борг, інакше весь рік будете боржником.

У Щедрий вечір не можна сваритися, лаятися і лихословити.

Не можна святкувати в темному або старому одязі.