У США триває політичне протистояння між штатом Техас, підтриманим ще 25 штатами, та федеральним урядом у Вашингтоні. Причина розколу – розбіжності щодо стримування міграції. Втім, вирішення цієї проблеми вигідне не всім. Це, у свою чергу, посилює розколи і без того розділеного американського суспільства. Про те, чим може завершитися конфлікт та який сценарій подальших подій може бути вигідний Україні, читайте в матеріалі "Апострофа".
Сила та компроміс
У цілому, на думку експертів, опитаних "Апострофом", ситуація наразі загрозлива, але поки що контрольована.
"Як на мене, ми дещо переоцінюємо глибину тих процесів, які йдуть, коли бачимо заголовки про те, що Сполучені Штати на порозі громадянської війни", - ділиться думкою з "Апострофом" політолог Дмитро Левусь.
Імовірність силових дій з боку столиці є вкрай малою, зазначають опитані "Апострофом" експерти. Головна причина – надто багато штатів підтримало Техас.
Читайте: Запах Трампа: що буде, якщо у Білому домі зміниться господар
"Байден на них (губернаторів штатів - "Апостроф") жодним чином вплинути не може, згідно з Конституцією. Це не українські реалії. Губернатор має повноваження і не залежить від підтримки чи непідтримки президента США. Тим більше, в такому багатому штаті як Техас", - переконаний Максим Ялі.
Формально у президента США є можливість розпорядженням підпорядкувати собі Національну гвардію штату. Але цей варіант наразі не розглядається, як заявила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.
Продовження виборів
Загострення ситуації пов'язані з підготовкою до президентських виборів. І конкретно зараз - до нового етапу праймеріз (внутрішньопартійних виборів, переможці яких стануть кандидатами у президенти США). Якщо Байден всередині Демократичної партії не має конкурентів, то Трамп досі бореться за висунення від республіканців зі своєю суперницею Ніккі Гейлі.
Все може вирішитися 5 березня у так званий "супервівторок", коли відбудуться одночасні праймеріз одразу в 15 штатах та 1 зарубіжній території США. Цього дня визначиться понад третина делегатів на партійні з'їзди партій. А до того часу ще слід заробити нові політичні бали.
"Все це спрямовано на позиції Байдена, з критикою його міграційної політики. Вже зараз зрозуміло, що питання захисту кордону є ключовим у передвиборчій кампанії Дональда Трампа. Хоча ініціативу проявив губернатор Техасу, але такі дії вкладається у роздуми і позицію Дональда Трампа", - каже в коментарі "Апострофу" професор Кафедри міжнародних відносин Національного авіаційного університету Максим Ялі.
Не випадково, що це відбувається після перемоги Трампа на праймеріз в штаті Нью-Гемпшир 23 січня.
"Зараз шанси Дональда Трампа на праймеріз зросли ще більше. Відповідно, політична вертикаль: конгресмени, сенатори, губернатори підлаштовуються вже під Трампа. Вони починають йому підігрувати і заробляти власні політичні бали. Бо вже після того, якщо він стане президентом США, почнуться чистки. Тому не випадково, що одразу 25 губернаторів саме республіканців підтримало цю ініціативу", - додає Максим Ялі.
Разом з тим, суперниця Трампа всередині партії Ніккі Гейлі також використовує цю ситуацію на власну користь. Як і Дональд Трамп, вона уже заявила про підтримку Техасу. Утім, сумнівно, що це їй сильно допоможе.
Єдиний, для кого техаське загострення потенційно знижує рейтинги – Джо Байден.
"По прихильниках Байдена це не надто б’є, але може вплинути на позицію так званих незалежних виборців, які не є прихильниками ні Республіканської, ні Демократичної партії і будуть робити свій вибір в останній момент. Слабкий президент не влаштовує нікого. А те, що подібні процеси можливі за його президентства, демонструє слабкість Байлена", - вважає Максим Ялі.
Параліч і допомога для України?
Остаточне вирішення міграційної проблеми можливе лише в Конгресі США. Він має виділити на це кошти.
Слід нагадати, що відповідний законопроект вже тривалий час не можуть ухвалити, адже він поєднує фінансування антиміграційних заходів на кордоні, допомогу для України, Ізраїлю та Тайваню. У п’ятницю, 26 січня, учасники переговорів у Сенаті США начебто дійшли домовленості щодо нової угоди, яка має значно обмежити потік нелегальних мігрантів, з посиланням на свої джерела, ознайомлені з перебігом переговорів, повідомив CNN. Очікується, що угоду Сенату оприлюднять уже наступного тижня.
Водночас, принаймні для республіканців у політичному плані невигідно вирішення міграційної проблеми до виборів.
"Безпосередньо Трамп волів би, щоб не було жодних компромісів і питання не вирішувалося. Його тактика так виглядає – аби ситуація взагалі завмерла, більше того, зберігалася нервовою до самих виборів", - наголошує Дмитро Левусь.
Ще у середу, 24 січня, лідер республіканців у Сенаті Мітч МакКоннелл непублічно натякнув, що його партія до останнього затягуватиме з домовленостями щодо ситуації на кордоні, аби Дональд Трамп зміг скористатися ситуацією для набрання політичних балів. Про це пише NBC News, з посиланням на власні джерела.
Особа, обізнана з обговореннями питання, каже, що значна кількість членів Республіканської партії не зацікавлені в укладанні угоди щодо мігрантів.
Але для України є хороші новини. Як варіант розглядають розділення законопроектів щодо захисту кордону та допомоги Україні і Ізраїлю.
Ще на минулих президентських виборах у США політтехнологи описували протистояння Байдена і Трампа метафорою "страх проти гніву". Трамп осідлав хвилю гніву та невдоволення правлячими елітами однієї частини американців. Демократи ж грали на страхах іншої частини, залякуючи її "демонічним" Трампом. Перший сезон цього політичного серіалу вийшов у 2020 році і проходив на тлі пандемії коронавірусу. Тоді Страх переміг Гнів, президентом США став Джо Байден. Ця парадигма у значній мірі зберігається і сьогодні. Але емоція Гніву цього разу набагато сильніша, і поки вона працюватиме, кандидати у президенти її будуть використовувати. Якими б суспільними розколами це не загрожувало, адже головне виграти вибори.
Читайте: Якщо Штати не дадуть гроші, у нас залишиться два варіанти - нардеп Юлія Клименко