В середу, 27 березня, Палата громад британського парламенту проведе голосування щодо різних сценаріїв у ситуації з виходом країни з Європейського Союзу. Якщо один з варіантів отримає підтримку більшості парламентарів, це може нарешті вивести Велику Британію з глухого кута Brexit. Однак досі парламент відхиляв усі можливі опції, тому найімовірнішим залишається вихід країни з ЄС без угоди. Ситуацію в коментарі "Апострофу" описав експерт "Українського інституту майбутного" Ілія Куса.
Основні варіанти під час голосування такі: вихід країни з ЄС без угоди — жорсткий Brexit, повторний референдум з поки що незрозумілим результатом і ухвалення угоди Терези Мей, яку вона уклала з ЄС. Це найбільш вірогідні варіанти, якщо взагалі можна казати про вірогідність у ситуації з Brexit.
Проблема голосування полягає в тому, що в Палаті громад немає більшості для жодного з варіантів. В цьому й полягає головна проблема і причина, чому ситуація з Брекзітом зайшла в глухий кут і викликала політичний параліч. Є фракції, які підтримують повторний референдум, є помірковані консерватори, які говорять про м'який Brexit, є радикальні консерватори, які хочуть жорсткого Брекзіту, і досі є прихильники проекту угоди, яку уклала Тереза Мей. Опозиція в особі Лейбористської партії просуває ідею повторного референдуму, але в них теж різні погляди на те, яке запитання ставити на референдумі: наприклад, скасування Брекзіту як такого чи знову просто запитання про вихід з ЄС. А від того, яке запитання буде на референдумі, залежатиме його результат. Є й прихильники просто скасування Brexit, тобто відкликання статті 50 Лісабонського договору, хоча їх дуже мало.
Тому може статися так, що голосування нічого не покажуть. Ця процедура indicative votes не є голосуванням за конкретні кроки — це перевірка, який із варіантів набере найбільшу кількість голосів. Саме його будуть розглядати передусім, але все одно голосування не є зобов'язуючим для уряду — це висловлення позиції парламенту, яку уряд може і проігнорувати.
Дивіться: Мільйон британців вийшли на вулиці через Brexit: вражаючі фото і відео
Уряд Великої Британії фактично вже розпався, оскільки партійної дисципліни там немає, міністри ледь не публічно тиснуть на Терезу Мей, щоб вона пішла у відставку. Формально уряд зберігається, бо це всім вигідно, оскільки опоненти Терези Мей, наприклад, всередині Консервативної партії не готові взяти на себе відповідальність за Brexit.
Якщо нічого не ухвалять, вихід Британії з ЄС без угоди станеться, вочевидь, 12 квітня. Якщо ж ухвалять проект угоди Терези Мей — це буде вже третя спроба, — тоді ЄС дає Британії час до 22 травня вийти з Союзу відповідно до проекту.
Схиляюся до того, що відбудеться саме вихід без угоди. Інші два варіанти, на мою думку, поки що малоймовірні. Особливо те, що за проект Терези Мей проголосують.