RU  UA  EN

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Новини

22 грудня

Всі новини

Як США можуть допомогти Україні уникнути масштабної війни з Росією: названо три сценарії

У США озвучили три варіанти не допустити вторгнення Росії, яка зосередила свої війська на кордонах України, до нашої країни.

Їх перерахував Раджан Менон – професор міжнародних відносин Міського коледжу Нью-Йорка, директор програми великої стратегії у Defense Priorities та старший науковий співробітник Інституту досліджень війни та миру Зальцмана при Колумбійському університеті, повідомляє Los Angeles Times.

Перший варіант передбачає посилення української армії значними постачаннями американського озброєння, особливо протитанкових та протиповітряних ракет. Також США відправили б в Україну радників, щоб Україна могла застосувати це озброєння за короткий термін. Прихильники такого сценарію впевнені, що агресію президента Росії Володимира Путіна може зупинити лише потужна підтримка України Заходом.

Другий варіант розв'язання кризи - Україна не вступає до Організації Північноатлантичного договору та зберігає нейтральну позицію щодо Росії. Прихильники цього підходу проводять аналогію з договором з Австрією у травні 1955 року. Ця угода привела до виведення союзних окупаційних сил (американських, британських, французьких та російських), а Австрія оголосила себе нейтральною державою. Під час холодної війни Австрія не брала участі в НАТО та Варшавському договорі, очолюваному Радянським Союзом, а також стала процвітаючою демократією.

На думку Раджана Менона, активізація постачання озброєння в Україну може спровокувати Росію на напад, а "нейтралітет" України не збільшує ймовірність війни. Проте він зазначає, що це не спрацює, оскільки Україна не відмовиться від свого прагнення вступити до НАТО, яке закріплене у конституції країни з 2019 року.

"Є третє рішення, але воно вимагатиме великих поступок з боку України та Росії", - пише Менон.

У дослідженні про розширення НАТО 1995 року, в якому уточнюються умови прийому нових членів, йдеться про те, що вони мають спочатку вирішити "етнічні або зовнішні територіальні суперечки" за їх участю. Це положення може бути використане для відстрочення вступу України до альянсу на невизначений термін, але не закриваючи двері назавжди.

Натомість, на думку професора, Росія визнає невід'ємне право України на самооборону відповідно до Статуту Організації Об'єднаних Націй, включаючи свободу купувати зброю та проходити військову підготовку в країнах на свій вибір.

У відповідь Україна могла б пообіцяти не розміщувати західні військові бази на своїй території та поширити цю заборону на військову авіацію та авіацію країн-членів НАТО. Менон нагадує, що Росія засудила розширення українських чорноморських портів Очаків і Миколаїв, що фінансується США, для розміщення американських військових кораблів. Натомість Росія могла б погодитися на демілітаризовану зону вздовж свого боку українського кордону.

"Ця формула не означає всеосяжного врегулювання російсько-української суперечки, але вона може дати кожній стороні щось, що можна вважати успіхом, водночас згладжуючи безпосередню кризу", - резюмує професор.

Читайте також матеріал "Апострофа": Є всі підстави для тривоги, але російському народу війна не потрібна – український розвідник.