RU  UA  EN

Пʼятниця, 21 лютого
  • НБУ:USD 41.23
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.23
Політика

Новини

21 лютого

Всі новини

​У The Telegraph дізналися про таємний план Трампа задушити Україну

Фото: колаж "РБК-Україна"

Вимога президента США Дональда Трампа щодо "відплати" від України в розмірі 500 млрд доларів виходить далеко за межі контролю Сполучених Штатів над критично важливими для країни корисними копалинами. Й охоплює все — від портів та інфраструктури до нафти і газу та більшої ресурсної бази країни.

Про це пише The Telegraph.

Видання отримало проєкт попереднього договору з грифом "Привілейований і конфіденційний", датований 7 лютого 2025 року. У документі сказано, що США та Україна повинні сформувати спільний інвестиційний фонд, щоб гарантувати, що "ворожі сторони конфлікту не отримають вигоду від відновлення України".

Водночас умови контракту, який тиждень тому потрапив до офісу українського президента Володимира Зеленського, означають економічну колонізацію України з боку США, юридично закріплену на невизначений термін. А також - тягар репарацій, які неможливо виконати.

Натомість угода охоплює "економічну цінність, пов'язану з ресурсами Україн", включаючи "мінеральні ресурси, нафтові та газові ресурси, порти, іншу інфраструктуру (за погодженням)", залишаючи незрозумілим, що ще може бути охоплено.

"Ця угода регулюється нью-йоркським правом, без урахування принципів колізійного права", — йдеться у документі.

До того ж США отримуватимуть 50% поточних доходів, отриманих Україною від видобутку ресурсів, і 50% фінансової вартості "всіх нових ліцензій, виданих третім особам" для майбутньої монетизації ресурсів. На такі доходи накладуть арешт на користь США.

"Цей пункт означає "спочатку заплатіть нам, а потім годуйте своїх дітей", — сказало джерело, близьке до переговорів.

Крім цього, угода передбачає, що "за всіма майбутніми ліцензіями США матимуть право першочергової відмови на купівлю експортних корисних копалин". Вашингтон матиме суверенний імунітет і отримає майже повний контроль над більшою частиною сировинної економіки України. Фонд "матиме виключне право встановлювати метод, критерії відбору, терміни та умови" всіх майбутніх ліцензій та проєктів.

Слід додати, що Зеленський сам запропонував ідею надати США пряму частку в українських рідкісноземельних елементах і критично важливих мінералах під час візиту до Трамп-тауера у вересні, сподіваючись згладити шлях для продовження поставок зброї. Глава держави розраховував, що це призведе до того, що американські компанії почнуть працювати в Україні, створюючи політичну розтяжку, яка стримуватиме диктатора Путіна від повторного нападу.

Деякі мінеральні басейни знаходяться поблизу лінії фронту на сході України або на окупованих РФ територіях.

"Якщо говоримо про угоду, то укладаймо угоду, ми тільки за", — говорив Зеленський.

Якщо цей проєкт ухвалять, вимоги Трампа становитимуть більшу частку українського ВВП, ніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором, пізніше зменшені на Лондонській конференції в 1921 році та за планом Дауеса в 1924 році.

"Водночас він, схоже, готовий повністю зняти Росію з гачка", - стверджують журналісти.

Тим часом Трамп сказав, що США витратили на війну 300 мільярдів доларів, додавши, що було б нерозумно віддавати ще більше. Сенатор-республіканець Ліндсі Грем на Мюнхенській конференції з питань безпеки припустив, що вимога Трампа є хитрим прийомом, спрямованим на посилення народної підтримки української справи, що зменшується.

"Президент може звернутися до американського народу і сказати: "Україна — це не тягар, а перевага. Якщо ми підпишемо цю угоду про видобуток корисних копалин, Путіну кінець, тому що Трамп буде захищати угоду", — зауважив Грем.

Вимога Трампа — це примус залізними кулаками з боку неоімперської держави проти слабшої нації, притиснутої до стіни, і все це заради товарного бомонду, який існує переважно в голові Трампа, наголошують медійники. Натомість Зеленський не має такої розкоші. Йому доводиться вибирати між військовим вторгненням в Україну з боку Путіна та економічним вторгненням в Україну з боку його власного союзника.

Слід нагадати, що український фінансист та блогер Сергій Фурса вважає, що президент України Володимир Зеленський відмовився від пропозиції Штатів щодо угоди про рідкісноземельні метали, адже "це була дуже дивна угода".

Як відомо, Володимир Зеленський у Мюнхені відмовився від пропозиції США щодо угоди про рідкісноземельні метали, бо за документом в обмін на доступ до ресурсів Україна не отримувала б жодних гарантій безпеки.