13 грудня з Дня Андрія Первозванного починається зимовий цикл свят. На це свято прийнято ходити до церкви, їсти пісну їжу, ворожити й влаштовувати веселі гуляння.
"Апостроф" розповідає про історію, традиції та заборони на День Андрія Первозванного.
Історія свята Андрія Первозванного
У християнстві Апостол Андрій - один із 12 апостолів Ісуса Христа та перший єпископ Візантійський, якого згадують у Новому Заповіті. Він народився у Віфсаїді, Сирія, Римська імперія у родині єврейського рибалки Йони.
Читайте також: Як приготувати калиту на свято Андрія: традиційний рецепт
Андрій Первозванний вирішив присвятити своє життя служінню Богу і став послідовником Ісуса. До того ж він був першим, хто приєднався до Господа в ролі учня, а потім привів до нього і свого рідного брата Апостола Петра.
Святий Андрій слідував за Спасителем, бачив його і чудеса, і страждання, і смерть, і диво воскресіння, і саме вознесіння на небеса. Ісус наділив Первозванного даром зцілювати людей від тяжких хвороб.
Традиції Дня Андрія Первозванного
Віряни 13 грудня традиційно ходять до церкви, моляться святому й просять у нього зцілення. Незаміжні жінки можуть помолитися про щастя у майбутньому сімейному житті.
Дехто цього дня ворожить на майбутнє, зокрема на ім'я коханого: дівчата вірили, що Андрієва ніч підкаже, за кого ж вони вийдуть заміж.
В Україні День Андрія Первозванного ще відомий як Андріївські вечорниці або ж просто "Калита", бо 13 грудня молодь влаштовувала гуляння з веселощами, жартами й витівками. Хлопці бешкетували: якщо вподобану ними дівчину батьки не відпускали на вечорниці, то вони могли затягнути воза на дах її оселі або замастити вікна сажею.
Заборони на свято Апостола Андрія
У цей святий день категорично заборонено шити, ткати й прясти, щоб не накликати біду додому. Іноді така заборона тривала до Водохреща.
13 грудня вже триває Різдвяний піст, тому цього дня заборонено їсти м'ясо, молочні продукти та яйця, варто готувати святкові страви тільки з пісних продуктів: хліба, овочів, фруктів, горіхів, бобових тощо.
Раніше "Апостроф" повідомляв, коли цього року можна святкувати Різдво і що про це кажуть священники.