Місцеві територіальні центри комплектування в Києві публікують накази про необхідність військовозобов'язаним з'явитися в 10-денний термін, проте роз'янень не дали.
Чи законний цей наказ - розповіла адвокат Марина Бекало.
Читайте також: Мобілізація влітку 2023: кого призвуть і хто має право на відстрочку. Повний список
Документ про необхідність з'явитись був розміщений на сторінці Оболонського районного ТЦК у Facebook. Роздрукований наказ також розклеїли біля під'їздів, що викликало багато запитань.
Так, начальник Оболонського районного ТЦК та СП, полковник Олексій Привала зазначає, що наказ виданий у зв’язку з продовженням воєнного стану та загальної мобілізації в Україні.
"Усім військовозобов’язаним, що проживають на території Оболонського району міста Києва та мають мобілізаційні розпорядження, або в разі отримання ними персональних повісток з’явитися в терміни та за адресами, що вказані в їхніх мобілізаційних розпорядженнях, персональних повістках або наказах", – наголошують у центрі комплектування.
Крім того, прибути до центру наказують усім військовозобов’язаним, які не отримали персональних повісток, у 10-денний термін від дня опублікування документу, тобто до 29 червня 2023 року.
Тим військовозобов’язаним, які стоять на обліку в інших центрах комплектування та тимчасово перебувають на території району у зв’язку з будь-якими обставинами – також прибути до Оболонського РТЦК, йдеться в документі.
Наприкінці документу наголошується, що ухилянти несуть відповідальність згідно із законодавством України. Наводиться стаття 336 Кримінального кодексу. Вона передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від трьох до п’яти років.
За словами адвокатки Марини Бекало, наказ начальника Оболонського територіального центру комплектування в частині оповіщення про виклик військовозобов’язаних до центру не відповідає порядку, передбаченому діючим законодавством, та не зобов’язує з’явитися за таким наказом до цього центру комплектування.
Вона пояснила, що стаття 22 Закону про мобілізацію передбачає обов’язок громадян з’явитися до ТЦК та СП в терміни, зазначені в отриманих ними документах: мобілізаційних розпорядженнях та повістках.
"Тобто громадянин має з’явитися до ТЦК СП у разі отримання ним документу про виклик, а не прочитати десь в оголошенні, розміщеному на паркані або в парадному свого будинку", – зазначила Марина Бекало.
Постанова Кабінету міністрів №1478 містить затверджену форму повісток. Її бланк передбачає розписку з особистим підписом особи про отримання повістки.
Марина Бекало додала, що оповіщення також може бути реалізоване через роботодавця. В такому разі він бере на себе обов’язок сповістити свого працівника.
"Іншого порядку вручення повісток, зокрема шляхом розміщення оголошення в публічних місцях, законодавством не передбачено. Тобто розміщення такого наказу не є законним способом оповіщення військовозобов’язаних та відповідно, не несе за собою жодних правових наслідків для військовозобов’язаних у разі неявки до ТЦК СП", – наголосила адвокат.
Раніше ми писали, скільки платять військовим за частковою втратою працездатності.
Чи можна забороняти чоловікам госпіталізацію без перерви від військкомату: пояснення юриста
Виїзд за кордон з "білим квитком": двом із трьох категорій це заборонено
За межами добра і зла: чому госпіталізація через військкомати поза законом
В Україні дев'ятий рік триває запекла війна з Росією, яка на нас напала. З лютого 2022 року триває повномасштабна війна. Процес вручення порядку денного – це не автоматичний квиток на війну, а насамперед актуалізація даних громадян України. Так, слідом за повісткою можливий заклик військовозобов'язаної людини на військову службу. Це звичайний процес у воюючій країні. Слід пам'ятати, що обов'язком кожного українця є захищати свою країну. Бо якщо сьогодні ти тікаєш від війни, то завтра вона може прийти до тебе.