RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Новини

22 грудня

Всі новини

Хворого мобілізували до ЗСУ: як оскаржити рішення і які потрібні документи

В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. Після отримання повістки з ТЦК кожен громадянин повинен пройти медичний огляд, який визначить, чи придатна людина до військової служби.

Як оскаржити рішення військово-лікарської комісії, якщо людина призивного віку має проблеми зі здоров’ям, розповіла юрист юридичної фірми Gracers Анастасія Цибулько.

Читайте також: Військовий облік на підприємствах: в ТЦК розповіли про механізм вручення повісток

"ВЛК не має права визнавати придатним чоловіка, яких хворий на один із видів хвороб, визначених Наказом № 402 про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України. Тимчасова непридатність або обмежена придатність у таких випадках визначається ВЛК індивідуально", – пояснює юрист.

За її словами, щоб оскаржити рішення ВЛК, в першу чергу треба підготувати усі документи, які будуть свідчити про необ’єктивність висновку комісії щодо стану здоров’я: медичні довідки, копії документів з історією хвороб або висновки лікарів (державної лікарні) щодо наявності певних хвороб, які можуть суттєво вплинути на несення служби або взагалі на неможливість виконання своїх службових обов’язків.

Юрист зазначає, що постанови центральної ВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку. А постанова ВЛК регіонів – у Центральній військово-лікарській комісії або в судовому порядку.

За словами юриста, якщо необхідно оскаржити постанову ВЛК районного та міського рівня без суду, то є варіант звернення до ВЛК обласного рівня з метою перегляду такого висновку. У разі необхідності перегляду чи скасування постанов підпорядкованих ВЛК, то це можуть робити військово-лікарські комісії відповідних регіонів. А Центральна ВЛК переглядає постанови ВЛК будь-яких рівнів.

За результатами розгляду звернення комісія може ухвалити рішення про проведення контрольного чи повторного медичного огляду.

Оскарження рішення ВЛК в суді здійснюється в порядку адміністративного судочинства шляхом подачі позовної заяви, відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України. Проте в судовому порядку надається обмежений строк такого оскарження - три місяці з дня отримання рішення про розгляд заяви. Якщо все-таки людина відразу звертається в суд, то вона на це має шість місяців з дня винесення постанови ВЛК.

Цибулько зазначає, що у випадках, якщо хворого військовозобов’язаного все ж таки мобілізували і його стан здоров’я значно погіршився, він має право на звільнення за станом здоров’я, який може підтвердити висновком (постановою) ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Зокрема, таке оскарження передбачає: подання рапорту безпосередньому командиру з обґрунтуванням наявних проблем зі здоров’ям; отримання направлення на проходження ВЛК; підготовка всіх медичних документів, які підтверджують наявні проблеми зі здоров’ям; проходження ВЛК та отримання висновку; ВЛК надсилає висновок у військову частину, яка приймає рішення про звільнення за станом здоров’я.

Нагадаємо, що в жовтні в Україні запрацював електронний реєстр військовозобов'язаних.

  • Вас може зацікавити:

Спека у військкоматах: як в Україні перевірятимуть усіх непридатних

Мобілізація "сліпих": з яким зором не повинні призивати і як діють ВЛК

ТЦК вручають повістки пенсіонерам: юрист пояснив, що треба робити

В Україні дев'ятий рік триває запекла війна з Росією, яка на нас напала. З лютого 2022 року триває повномасштабна війна. Процес вручення повісток - це не автоматичний квиток на війну, а насамперед актуалізація даних громадян України. Так, слідом за повісткою можливий призов військовозобов'язаної людини на військову службу. Це нормальний процес у воюючій країні. Варто не забувати, що обов'язком кожного українця є захищати свою країну. Бо якщо сьогодні ти втікаєш від війни - завтра вона може прийти до тебе.