RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Новини

22 грудня

21 грудня

Всі новини

Свято Маланки: головні традиції, заборони та прикмети 31 грудня

З 1 вересня 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар. Наразі всі свята з фіксованою датою відзначаються на 13 днів раніше. Таким чином день Маланки відзначається 31 грудня.

"Апостроф" розповідає про історію, традиції та заборони цього свята.

Читайте також: Чи відпочиватимуть українці на Новий рік і Різдво: скільки буде вихідних

Історія

Раніше існувала давня легенда, згідно з якою у богині кохання Лади та бога гармонії Ладо була дочка Маланка. Якось викрав її змій і ув'язнив у підземеллі. Але молодик, на ім'я Василь звільнив дівчину з полону, і вона вийшла за нього заміж. Саме тому наші предки вшановували Маланку, яка була символом Місяця, а наступного дня святкували день Василя, який символізував Сонце.

Традиції свята

На святковому столі цього вечора обов'язково стоїть Щедра кутя, а ще можна готувати різні пиріжки, ковбаси, вареники та млинці. Усі страви мають бути ситними. Наприклад, готувати рибу за давніми традиціями заборонено, бо тоді щастя попливе з дому, як маленька рибка. Також наші пращури пекли спеціальний обрядовий хліб. Коли жінка починала вимішувати тісто на випічку, то йшла, не миючи руки, з чоловіком "лякати" дерева, що погано вродили.

Святкування Маланки

Увечері на Маланку традиційно відзначають Щедрий вечір, або багатий на Святвечір. За святковим столом збирається вся родина, а на стіл ставлять найкращі страви, обов'язково - щедру кутю та узвар. Після застілля заведено просити один одного прощення, а молодь традиційно вбирається і йде щедрувати після заходу сонця аж до півночі - співають щедрівки, відганяючи всяку нечисть, і вітають усіх зі святом. Зустрічають хазяї пригощають щедрівників солодощами, а нині прийнято давати і кілька монеток. Цікаво, що якщо раніше Щедрий вечір випадав на Старий Новий рік, то нині - це напередодні Нового року, тобто на новорічний стіл, крім інших частування, потрібно буде поставити кутю та узвар.

За старих часів у ніч з Меланки на Василя також спалювали старий одяг і одягали новий - це символізувало початок нового життя. Незаміжні дівчата ж у цей час традиційно ворожили. Після опівночі чи рано-вранці на Василя чоловіки вирушали до сусідів, родичів, друзів, щоб "засіяти" їх. Для цього навколо будинку та в будинку розсипали зерна пшениці, вівса, ячменю, жита і казали: "На щастя, на здоров'я, на Новий рік". Вважається дуже гарною прикметою, якщо першим поріг будинку у новому році переступить чоловік. Тому й засівати вирушали лише хлопці та чоловіки. Більше того, на свято Василя традиційно йдуть свататися, тому в цей час незаміжнім дівчатам можна чекати у гості не лише засівальників.

Щедрування на Маланку

Це одна з найцікавіших новорічних традицій українського народу. Жінки та дівчата збиралися разом, переодягалися та обминали своїх сусідів, співаючи щедрівки та прославляючи господарів будинку. Щедрувати починали після заходу сонця, коли, за повір'ями, вилазить різна нечиста сила. Перевдягалися у різних фольклорних персонажів. Ця розвага була особливо популярною серед молоді, яка любила веселитися. З колективу зазвичай обирали одного хлопця, який мав грати Маланку, його перевдягали у жіночий одяг. Іншими персонажами були Орач, Ведмідь, Коза, Циган, Журавель, Рогатий чорт. Такий звичай у народі називався "водити Маланку". На світанку 1 січня хлопці теж йшли засівати. Насамперед цей звичай мав ритуальне значення, адже вважалося, що він приносить сім'ї добробут, щастя, багатство. Сіяти дозволялося лише хлопцям, бо "дівчата не приносять щастя".

Що не можна робити у цей день

За народними повір'ями у свято Василя та Маланки заборонено таке:

  • не можна виносити сміття, особливо ввечері - винесеш щастя та добробут;
  • не можна сваритися і сваритися;
  • не варто брати і позичати - весь рік будеш у боргах ходити;
  • не варто одягати поношений одяг та одяг темного кольору;
  • не можна вголос говорити число "тринадцять";
  • жінкам не можна засівати.
  • Також не радять у свято перераховувати дрібні монети - це до злиднів, а ось великі купюри, навпаки, можна.

Раніше "Апостроф" повідомляв, що українці святкуватимуть Різдво Христове, згідно з новоюліанським календарем.

  • Вас також може зацікавити:

Різдво по фен-шуй: де поставити і як правильно прикрасити ялинку

Церковний календар на грудень: повний перелік свят

Новий календар ПЦУ: усі дати православних свят на 2024 рік