У першої вселенської батьківської поминальної суботи немає фіксованої дати й вона відзначається за два тижні до початку Великого посту, тобто випадає на 9 березня.
"Апостроф" пише, що потрібно нести до храму завтра.
Читайте: Новий церковний календар на 2024 рік: дати найбільших свят
У суботу в церквах відбувається заупокійна Божественна літургія та загальна панахида. Під час богослужінь потрібно молитися не тільки за померлих родичів, а й за всіх спочилих християн.
У батьківську суботу традиційно в храм несуть т.зв. панахидку - поминальні продукти, серед яких хліб, будь-які крупи, рослинну олію, борошно, печиво, цукор, цукерки, сіль, фрукти.
Священику подають записки з іменами померлих - їх прочитають на літургії, і запалюють свічки за упокій біля ікон.
Після відвідин храму заведено відвідувати могилки родичів на кладовищах, щоб пом'янути померлих, запалити свічку й прибрати місця спочинку. На батьківську суботу можна навести лад на могилах не лише рідних, а й чужі занедбані.
Церква не схвалює традицію залишати їжу на могилках - краще віддати її як милостиню живим людям.
Після цього віряни накривають удома поминальний обід: на стіл потрібно обов'язково поставити кутю.
Вдома можна прочитати молитву:
Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх: батьків моїх, родичів, благодійників (імена їхні), і всіх православних християн, і прости їм усякі гріхи вольні й невольні, і даруй їм Царство Небесне.
У поминальний день заборонено говорити про померлих погано, влаштовувати гучні застілля і поминати алкоголем, лаятися і сваритися, говорити про проблеми, впадати у відчай і сумувати.
Слід також відкласти побутові справи й турботи - те саме прибирання, готування, а сам поминальний день провести в спокої та молитві.
Раніше "Апостроф" писав, коли починається Великий піст у 2024 році.
- Читайте також:
Коли будемо святкувати Трійцю в 2024 році: нова дата
Можна читати в будь-який день: молитва святому Миколаю про захист від ворога і перемогу над злом
Коли святкуватимуть Великдень у 2024 році: названо точну дату