Ампутована нога жаби почала відростати вже за добу після початку лікування медичними препаратами. Майже повна кінцівка розвинулась протягом 18 місяців, що відкриває цікаві можливості для людей.
Про це пише The Guardian.
Лапка африканської кігтистої жаби відросла після лікування "коктейлем" ліків, що стало значним прогресом для регенеративної медицини.
Африканська кігтиста жаба, яка, природно, не здатна відновлювати свої кінцівки, лікувалася препаратами всього 24 години, і це викликало 18-місячний період відновлення функціональної ноги. Демонстрація показує перспективу того, що в майбутньому ліки можуть використовуватися для "вмикання" подібних невикористаних здібностей до регенерації у пацієнтів-людей, щоб відновити тканини або органи, втрачені внаслідок хвороби чи травми.
"Дуже приємно бачити, що вибрані нами ліки допомогли створити майже повну кінцівку. Той факт, що для запуску багатомісячного процесу регенерації потрібний був лише короткий вплив препаратів, свідчить про те, що жаби та, можливо, інші тварини можуть мати сплячі регенеративні здібності, які можна запустити в дію", – сказала Ніроша Муруган з Університету Тафтса в Массачусетсі.
Багато істот здатні повністю відновити принаймні деякі кінцівки, включаючи саламандр, морських зірок, крабів і ящірок. Плоских хробаків можна навіть порізати на шматочки, причому кожен шматочок реконструює цілий організм.
Люди мають деякі регенераційні здібності – печінка може вирости до повного розміру після того, як її зменшили вдвічі, а діти можуть відростити кінчики пальців. Однак втрата великої складної кінцівки не може бути відновлена жодним природним процесом у ссавців. Швидке утворення рубцевої тканини захищає нас від крововтрати та інфікування, а також запобігає повторному росту.
В останньому дослідженні, опублікованому в журналі Science Advances, вчені ампутували задню лапу жаби і закрили рану силіконовим ковпачком, що містить коктейль з п’яти препаратів. Кожен з препаратів мав різну мету, включаючи зменшення запалення та вироблення колагену, щоб зупинити ріст рубцевої тканини. Препарати також спрямовані на стимулювання росту нових нервових волокон, кровоносних судин і м’язів.
Експеримент був повторений на десятках жаб, і багато з тих, кого лікували, мали різке відростання тканини, причому багато з них відтворювали майже повністю функціональну ногу, включаючи кісткову тканину і навіть структури, схожі на пальці на кінці кінцівки.
Відрощена кінцівка рухалася, реагувала на дотик, і жаби могли використовувати її для плавання.
У перші кілька днів лікування вчені спостерігали за активацією молекулярних шляхів, які зазвичай використовуються для картування кінцівок у ембріона, що розвивається. Вони вірять, що дорослі люди все ще зберігають інформацію, необхідну для створення структур тіла, і що, теоретично, ця спляча здатність має бути можливою.
"Покриття відкритої рани рідким середовищем під [силіконовою кришкою] з правильним лікарським коктейлем може дати необхідні перші сигнали для запуску процесу регенерації", — сказав Майкл Левін, професор біології Ванневара Буша та директор центру Allen Discovery в Тафтс.
Зараз команда планує випробувати методику на ссавцях.
"Дослідження має надзвичайно захоплюючі наслідки для регенеративної медицини. Хоча жаби мають набагато більшу регенераційну здатність, ніж люди, це дуже важливий перший крок. При правильному поєднанні ліків і факторів подібний підхід потенційно може стимулювати регенерацію та відновлювати втрачені функції у людей", - сказав Боб Ланца, керівник Astellas Global Regenerative Medicine.
Раніше "Апостроф" повідомляв про те, що вчені розкрили загадку знаменитої вагітної мумії з Єгипту.