До початку нового навчального року залишилися лічені дні і поради про те, як захистити свою дитину від цькування в школі, зараз дуже актуальні.
Юрист ГО "Батьки SOS" Роман Бондаренко розповів, що робити, якщо ваша дитина стала жертвою булінгу, пише "1+1".
Часом діти страждають не тільки від витівок однокласників, а й від упередженого ставлення учителів. У таких випадках необхідно записати розмову вчителя з дитиною на відео або зробити аудіозапис. Також потрібно подати заяву директору (в двох примірниках). У школі зобов'язані протягом 10 днів перевірити цей випадок і, якщо булінг дійсно є, подати заяву в поліцію.
Якщо цього не зроблено, батько може сам звернутися в поліцію, а якщо там не реагують - в Департамент освіти, до освітнього омбудсмена тощо. Поліція після отримання заяви складе адмінпротокол, він передається до суду, який і приймає рішення про покарання.
Покарання може бути:
- Дисциплінарним - догана та звільнення. У трудовій книжці вкажуть: "звільнений за вчинення аморального проступку"
- Адміністративне - штраф (850-3400 грн.) громадські роботи (20-60 діб)
Юрист радить батькам спілкуватися зі своїм школярем і бути уважним до нього, розпитувати про те, що відбувається в школі. Це допоможе відрізнити цькування з боку вчителя від заслуженої двійки.
Булінг з боку однолітків може приймати дуже загрозливі масштаби, тому не можна відмахуватися від скарг дитини і уважно вивчити ситуацію.
У зоні ризику знаходяться діти, які відрізняються за:
- фізичним розвитком
- рівнем соціально-психологічної адаптованості
- рівнем розвитку комунікаційних навичок
- соціальним статусом
- станом здоров'я (наявністю інвалідності або особливих освітніх потреб)
- рівнем ментального добробуту
- расовою або етнічною приналежності
- приналежністю до субкультури
Батькам варто насторожитися, якщо дитина демонструє стійке небажання йти в школу, стає менш товариською і веселою, не хоче брати участь в шкільних заходах. Також сигналом про цькування може бути те, що дитина регулярно губить гроші або речі і повертається додому брудноюм. Школяр, який є жертвою булінгу, уникає будь-якого позакласного спілкування з однокласниками.
При підозрі на булінг батькам, перш за все потрібно поговорити з дитиною. Психологи радять вибрати для цього відповідний момент - школяр має почуватися спокійно. Батьки повинні дати дитині відчуття, що вони захистять і допоможуть.
Перш ніж запропонувати вирішення проблеми, необхідно з'ясувати у дитини, якої допомоги вона потребує. Після цього потрібно розробити спільний план дій. Крім кроків, які дорослому необхідно вжити для врегулювання ситуації, потрібно допомогти дитині психологічно.
Що робити:
- скласти список дорослих в школі, кому дитина може повідомити про цькування
- разом спланувати час перебування дитини в школі так, щоб це забезпечувало максимальну безпеку
- допомогти дитині сформувати навколо себе дружнє середовище з однокласників
- при необхідності дати можливість школяреві поспілкуватися з психологом, щоб позбутися від наслідків булінгу
Раніше "Апостроф" розповідав про те, хто може стати жертвою нападок в школі і як поводитися батькам у таких ситуаціях.