RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Світ

Новини

21 січня

20 січня

18 січня

17 січня

16 січня

Всі новини

Німеччина спрощує отримання громадянства: що варто знати українським біженцям

У Німеччині спростили процедуру набуття громадянства. Тепер для отримання громадянства Німеччини знадобиться менший термін проживання у цій країні. Відповідні законодавчі зміни були ухвалені Бундестагом 19 січня.

Про те, які зміни відбудуться в процедурі отримання громадянства Німеччини, розповіла виданню РБК-Україна юристка Stron Legal Services Марія Руденко.

Зміни до законів про набуття громадянства мають вступити в силу на початку другого кварталу 2024 року, каже юристка.

Читайте також: Допомоги Україні від Європи недостатньо: Шольц виступив з важливою заявою

Законом передбачені значні зміни до процедури отримання громадянства

Скорочені терміни мінімального проживання в Німеччині. Наразі для отримання права на громадянство треба проживати в цій країні щонайменше 8 років. Тепер цей строк буде скорочено до 5 років. А крім того, законодавство передбачає ще й особливі випадки, коли цей строк можуть скоротити до 3 років. Але в цьому випадку треба мати виняткові освітні або професійні досягнення та виняткове знання мови.

Можна буде мати декілька громадянств. Раніше німецькі закони не дозволяли мати кілька громадянств. Щоправда, винятки все ж були, але дуже рідко.

Послаблена процедура натуралізації для дітей. Діти іноземних громадян, які народились у Німеччині, тепер матимуть право на німецьке громадянство, якщо один з батьків постійно проживає в цій країні не менше 5 років. Раніше цей строк становив 8 років.

Звісно ж, що багатьох українців, яких зараз у Німеччині проживає понад 1 мільйон, найбільше цікавить, чи зможуть вони розраховувати на німецьке громадянство.

Чи можуть українські біженці розраховувати на громадянство Німеччини

Ключова вимога для отримання німецького громадянства – легальне проживання на території цієї країни упродовж 5 років. Зараз українцям продовжили статус тимчасового захисту в цій країні до 4 березня 2025 року. Тобто біженці, які в'їхали в цю країну відразу з початком повномасштабної війни і легалізувались там, матимуть на ту дату лише 3 роки проживання.

"Важливо розуміти, що українці, які переїхали у Німеччину у зв’язку з війною, користуються тимчасовим дозволом на проживання, а не постійним. Після закінчення тимчасового захисту від українців вимагатиметься повернення в Україну", – каже Марія Руденко.

Для того, щоб отримати постійний дозвіл на проживання, треба буде відповідати такій низці вимог:

  • проживання в Німеччині на підставі тимчасового дозволу від 5 років;
  • утримання власного житла;
  • сталий заробіток;
  • соціальне страхування;
  • сплачувати податки;
  • володіти відповідним рівнем мови.

"Зважаючи на це, багато що буде залежати від того, чи продовжиться тимчасовий захист для українців у Німеччині і чи буде він тривати більше 5 років", – каже юристка.

Чи зможуть наші співвітчизники зберегти українське громадянство у разі набуття німецького

Оновлені німецькі закони це дозволяють. Але наразі немає такої норми в українському законодавстві. Наше чинне законодавство передбачає втрату українського громадянства при набутті громадянства іншої країни. Щоправда, зараз в Україні з'явилась законодавча ініціатива щодо набуття множинного громадянства, але поки що такого закону немає.

"Таким чином, отримавши громадянство Німеччини, українець втрачає українське громадянство", – попередила юристка.

Щоправда, це не стосується деяких дітей.

Дитина, народжена в Німеччині, може мати два громадянства

Відповідно до оновленого німецького закону, дитина, яка народжена в Німеччині за умови, що один з її батьків проживав там легально не менше 5 років, може отримати тамтешнє громадянство.

"У такому випадку ваша дитина не втрачатиме громадянство України. Важливо пам’ятати, що Україна не визнає подвійного громадянства. Це означає, що якщо ваша дитина матиме одночасно і українське, і німецьке громадянство, для України вона залишатиметесь українським громадянином, а не німецьким", – роз'яснила Марія Руденко.

Ми також писали, що Німеччина передасть Україні нове озброєння.

  • Вас може також зацікавити:

Розірвання шлюбу за кордоном: українцям пояснили як це зробити

"Закордонна" мобілізація українців: які країни вже відмовились від видачі ухилянтів

Польща готує нові правила для українських біженців: хто може залишитись без допомоги