RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Світ

Новини

21 листопада

Всі новини

Хто отримає владу в Ірані після загибелі Раїсі: країні пророкують нову хвилю протестів

Після загибелі президента Ірану Ібрагіма Раїсі в результаті аварії вертольота 19 травня обовʼязки президента країни візьме на себе перший віцепрезидент Ірану Мохсен Мансурі. Смерть Раїсі матиме вагомі наслідки – країні вже прогнозують хвилю потенційних протестів.

Матеріал підготував "Апостроф".

Читайте також: Масові страти політв’язнів, дружба з Росією і придушення протестів: що відомо про загиблого президента Ірану

Хто виконуватиме обов'язки президента

Зокрема Tasnim повідомляє, що у понеділок, 20 травня, офіційно підтвердили, що президент Ірану Ібрагім Раїсі загинув – з огляду на це кабінет міністрів іранської адміністрації скликав екстрене засідання. Кабмін висловив співчуття з приводу загибелі президента та його супутників у катастрофі гелікоптера.

Крім того, зауважується, що відповідно до Конституції Ірану, перший віцепрезидент Ірану Мохаммад Мохбер керуватиме кабінетом міністрів. Він виконуватиме обовʼязки президента впродовж 50 днів. Адже закон передбачає, що рада у складі спікера парламенту, глави судової влади та першого віцепрезидента повинна бути сформована та вжити заходів щодо обрання нового президента протягом 50 днів.

"Делікатний момент для Ірану"

Британська агенція Sky News з посиланням на кореспондента зауважує, що "це делікатний момент для Ірану. Президент Раїсі є другою найважливішою людиною в Ірані після Верховного лідера аятоли Алі Хаменеї". Тому його загибель "... матиме далекосяжні наслідки".

Ось як коментує це кореспондент Sky News Алістер Банколл:

"Після багатьох років антиурядових демонстрацій, після смерті Махси Аміні у 2022 році, це може стати моментом для нового підйому протестного руху… У довгостроковій перспективі смерть Раїсі матиме наслідки для верховного лідера".

Банколл зауважує, що Раїсі не був "всенародно популярним"в Ірані. Ставши президентом з другого разу він отримав найнижчий показник з часів революції 1979 року.

При цьому видання Reuters з посиланням на високопоставленого іранського чиновника зауважило, що аварія з гелікоптером трапилася на тлі чимраз більших розбіжностей всередині Ірану через низку політичних, соціальних та економічних криз. Зокрема політики Ірану стикаються з міжнародним тиском через ядерну програму Тегерана і поглиблення військових контактів з Росією під час війни в Україні.

Крім того, Reuters зауважує, що протягом багатьох років багато хто розглядав Раїсі як сильного претендента на посаду наступника аятоли Алі Хаменеї, який схвалював основні напрямки політики Раїсі.

Оцінка ISW

Інститут вивчення війни оцінює, що загибель президента Ірану Ібрагіма Раїсі матиме серйозні наслідки для спадкоємності верховного лідера. Адже саме Раїсі вважається одним з головних претендентів - разом із сином Хаменеї, Моджтабою Хаменеї, - на посаду верховного лідера Ірану.

"Наступні кілька днів можуть змінити безпосередню і довгострокову динаміку режиму, включно з наступництвом верховного лідера. Однак смерть Раїсі, зрештою, не змінить нинішньої траєкторії режиму в бік більш жорсткої та консервативної внутрішньої політики та більш агресивної регіональної політики", – вважають аналітики ISW.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що рятувальники знайшли вертоліт президента Ірану.

  • Вас також може зацікавити:

Президента Ірану й досі шукають: відео рятувальників

Іранців закликали молитися: життя президента країни "під загрозою"

Президент Ірану загинув: ЗМІ з'ясували подробиці авіакатастрофи