У суботу, 20 липня, віряни вшановують пам’ять найвідомішого християнського пророка Іллі. З цим днем в народі також пов'язано багато прикмет і звичаїв.
theLime розповідає історію свята, традиції і прикмети цього дня.
Читайте також: Новий календар ПЦУ: усі дати православних свят на 2024 рік.
Ім'я Ілля означає "Мій Бог - Ягве". Пророк народився близько 900 років до Різдва Христового в час правління ізраїльського царя Ахава і цариці Єзавелі. З малих літ він присвятив себе Богові, жив у пустелі, молився та постився.
Ілля відомий своїм непримиренним протистоянням ідолопоклонству і корумпованій владі. Він часто викривав гріхи царів і народу, закликаючи їх до покаяння і повернення до істинного поклоніння Богові. Ілля оголосив царю Ахаву, що Бог посилає трирічну посуху як покарання за ідолопоклонство. Під час посухи Ілля перебував у вдови в Сарепті Сидонській. Там він зробив чудо, збільшивши запаси борошна і олії вдови, а також воскресив її сина.
Що треба зробити 20 липня
Українці дуже поважали день пророка Іллі, з цим днем пов'язано багато традицій. Ілля Пророк вважався повелителем дощів і блискавок, як язичницький Перун. В дохристиянській традиції вода, зібрана в день Перуна вважали цілющою, запасалися нею і вмивалися від різних хвороб. Наші предки виходили на вулицю в цей день і спеціально промокали під дощем.
За давніми українськими звичаями, на Іллі починаються "горобинові ночі" - грозові ночі з блискавками. Вважалося, що грози наганяє на землю нечиста сила. Традиційно в це народне свято йде дощ, а часто і з грозою. Якщо гриміло, то наші предки не підпускали до себе кішок і собак - побоювалися, що в тварин в цей день може вселитися зла сила, яка і напускає негоду.
За давньою традицією на Іллі українці переставали купатися в річках і водоймах. Говорили, що "до Іллі мужик купається, а після Іллі - з водою прощається". Після цієї дати вода вважалася занадто холодною і небезпечною для купання.
Читайте також: Які прізвища в Україні мають "церковний слід": повний список.
Що не можна робити 20 липня
- Забороняється працювати на полі і в городі.
- Не можна відмовляти у допомозі.
- Не слід сваритися, лихословити.
- Вважається поганою прикметою довго дивитися в дзеркало.
Народні прикмети і традиції на 20 липня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- дивилися, який сьогодні день: почути грім — найближчим часом дощу не буде;
- злива означає, що наступного року буде багато пожеж;
- спекотна погода — чекайте на суху осінь;
- літає багато комарів — до гарного сухого дня;
- якщо білки запасають багато припасів, то зима буде суворою. Також на складну зиму вказує велика кількість ягід на калині;
- якщо на Іллю пішов дощ, то ще тиждень дощитиме;
- вранці на траві немає роси - скоро похолодає;
- гроза в цей день віщує хороший урожай зерна, але також значно підвищує ризик пожежі;
- граки почали збиратися у великі зграї - до ранньої осені.
Цікаві новини для вас:
- Можна зібрати ще один урожай: посівний календар на серпень.
- Небезпечна повня 21 липня: чим особлива і на кого вплине найбільше.
- Синоптикиня дала українцям обнадійливий прогноз.