За юліанським календарем на 6 січня припадає Святвечір (Святий вечір) - одне з найшанованіших християнських свят. Увечері напередодні Різдва родина збирається за столом, щоб відсвяткувати народження Ісуса Христа.
Коли на небі зійдуть перші зорі, сім'я розпочинає святкову вечерю. Серед віруючих Святу Вечерю прийнято розпочинати з молитви та читання уривка з Євангелія від Луки: у 1-20 віршах 2 розділу описано, як народився Спаситель. Після цього можна приступати до трапези, починаючи з різдвяної куті з пшениці, перловки або іншої крупи.
Традиційно в Україні після вечері на Святвечір люди збиралися колядувати. На відміну від щедрівок, у яких 13 січня напередодні Старого Нового року прийнято бажати господарям достатку та багатого врожаю, у колядках прославляють народження Ісуса. Саме тому тексти колядок більш серйозні та духовні. Втім, так було не завжди.
Ще до утвердження християнства на Русі 6 січня слов'яни відзначали Коляду - язичницьке свято, пов'язане з шануванням новонародженого сонця та культом предків. Тоді колядки мали прогнати змія Корочуна, який з'їв Сонце і хотів проковтнути маленького Божича - нове сонце, народжене богинею Колядою. Зі сходженням першої зірки на небі колядуючі ходили від хати до хати, славили народження нового сонця і носили з собою знак зірки на ціпку. Ця традиція збереглася й досі.
"Зі зіркою", М. Гермашов (1916)
Народні колядки в Україні часто поєднують християнські та язичницькі традиції, тоді як авторські різдвяні пісні будуть більш серйозними та урочистими. Послухайте їх із родиною на Святвечір та на Різдво 7 січня.
- Читайте, як приготувати на Різдво смачну кутю із пшениці.
- Читайте також, з якої крупи не варто готувати кутю – така страва не порадує вас смаком.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.