18 січня, напередодні Хрещення Господнього, прийнято відзначати другий Святвечір, який ще називають Голодною кутею. Які страви мають бути на столі в цей день окрім куті – розповімо далі.
Основна страва – Голодна кутя. Вона має саме таку назву, оскільки весь день люди повинні дотримуватися суворого посту. З тієї ж причини господині готують значно менше страв, аніж на перший Святвечір.
Згідно з традицією, із сходженням вечірньої зорі сім’я сідає за стіл. Спершу всі присутні читають молитву, після чого переходять до трапези. На столі мають бути лише пісні страви: Голодна кутя, яка готується із зерен пшениці, повинна бути без масла та вершків лише з додаванням лише маку або родзинок та цукру, а також без безлічі додаткових інгредієнтів (сухофруктів, горіхів, цукатів, меду). Також готуються вареники з капусти, рибні страви, пісний борщ з вушками, гречані млинці, пісні голубці, узвар і т. д. Під час Святої вечері спершу потрібно з’їсти кілька ложок куті і лише потім переходити до куштування інших страв.
Читайте також: На гроші, удачу та виконання бажань: п'ять ритуалів та обрядів на Водохреща.
Після завершення святкової вечері усі члени родини кладуть свої ложки в одну миску, а зверху - хлібину, "щоб хліб родився".
На другий Святвечір не можна подавати до столу парну кількість страв, також краще відмовитися в цей день від алкоголю. Різні екзотичні страви та тропічні фрукти також є небажаними в цей день.
На відміну від другого Святвечора, на саме Хрещення не потрібно постувати. Господині подають на стіл частування, серед яких є страви з м'ясом, салом, вершковим маслом, яйцями та іншими скоромними інгредієнтами.
- Раніше ми розповідали, як приготувати смачну голодну кутю.
- Також дізнайтесь про повний перелік заборон на 19 січня.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.