Масляна у 2023 році починається 20 лютого і триватиме тиждень, до початку Великого посту перед Великоднем. Це традиційне східнослов'янське свято має язичницьке коріння, хоча церква внесла до нього свої корективи. Розповідаємо про традиції, які йому притаманні.
Святкування Масляної в Києві, 2020 рік
Масляна вважалася переважно жіночим святом, і з цим пов'язані її альтернативні назви – Бабине свято, Бабин тиждень, Колодій. У цей час чоловіки мали слухатися жінок, виконувати їхні побажання або відкуповуватися грошима чи горілкою. Незаміжня дівчина могла сама засватати хлопця, який їй подобався, а на п'ятий день Масляної зяті пригощали своїх тещ, "щоб горло не пересихало".
Читайте також: П'ятий день Масляної - тещини вечірки: головні обряди та традиції.
Назва свята Колодія також пов'язана з незвичайними традиціями святкування: жінки ходили в гості з варениками та колодкою – палицею, яка натякала на шлюб незаміжнім хлопцям та дівчатам. Нерідко такі обряди закінчувалися сватанням та одруженням.
Жінки з колодками на Масницю, Київ, 2016 рік
Цікаво, що в Україні не млинці вважалися головним частуванням на Масляну, а вареники з сиром. Також господині готували холодець зі свинячих ніжок, гречані налистники, варили капустняк та різні каші з олією та смальцем.
Окремі традиції були і в останнього дня Масляної - Сиропусної (Прощеної) неділі. Цього дня прийнято було просити вибачення за минулі образи та миритися.
З традиціями святкування, а також з погодою в дні Масниці в Україні пов'язано безліч прикмет:
- Яка Сиропусна неділя, такий і Великдень.
- Якщо сонце світить уранці, то ранньою буде весна.
- Якщо господиня спече мало млинців, то не буде врожаю.
- Якщо на Масляну позбутися старих речей, слід чекати обновок.
Читайте також, які страви готують на Масляну крім млинців: меню та традиції свята