Багато хто з нас уже почав планувати меню на Великдень, який християни східного обряду в Україні відзначать 5 травня. Деякі господині прагнуть в цьому році пекти паски за рецептом Лілї Цвіт, тобто на дріжджовому тісті, приготування якого потребує певних знань та навичок. theLime вирішив докладніше розповісти, чому тісто на паски не піднімається і як можна виправити таку ситуацію.
Читайте також: Як прикрасити паску на Великдень квітами з маршмеллоу: блогерка показала простий спосіб.
Опара для дріжджового тіста
Причини, чому тісто на паски може не піднятися:
1. Тип дріжджів
Деякі дріжджі дуже повільно ростуть, і можливо, потрібно декілька годин, щоб тісто збільшилося в розмірах.
2. Термін придатності дріжджів
І свіжі, і сухі дріжджі мають термін придатності, після закінчення якого вони навряд чи подіють.
3. Борошно
Біле борошно призначення має низькі показники вмісту клейковини і білка, так що ваше тісто може спочатку піднятися, а потім впасти. Для приготування пасок найкраще використовувати борошно з високим вмістом білка.
4. Сторонні добавки в борошні
Деякі виробники кладуть у борошно протигрибкові компоненти, щоб продовжити термін його придатності. Оскільки дріжджі теж є грибами, ці домішки будуть пригнічувати їхнє зростання.
5. Атмосфера, в якій готують паски
Створіть бездоганний спокій для тіста. У приміщенні не повинна грати гучна музика, також не рекомендується голосно розмовляти, кричати та лаятися.
6. Ємність для тіста
У надто широкій мисці дріжджове тісто не матиме опори, щоб підніматися вгору. Натомість воно буде рости в ширину і, швидше за все, опаде.
7. Використання солі
Велика кількість солі у тісті вб'є дріжджі. Додайте її на самому початку і тільки в потрібній кількості, при цьому додайте в борошно, а не у воду.
Читайте також: Паска "Три шоколади" за смаком схожа на глазурований сирок: як її приготувати.
Як врятувати дріжджове тісто, яке не піднімається?
1 спосіб – підвищити температуру та вологість
Для того, щоб тісто піднялося, необхідні певні параметри температури повітря та вологості. Якщо в квартирі чи будинку холодно та сиро, дріжджове тісто не підніметься.
Щоб виправити цю помилку, можна скористатися духовкою, нагрітою мінімально. Наливаємо окріп в глибоку миску і ставимо його в духовку – на самий низ, а миску з тістом – на середню полицю. Залишаємо тісто в теплому вологому середовищі на годину, щоб воно могло піднятися.
2 спосіб – додати ще дріжджів
Якщо тісто не підійшло протягом години, дріжджі, швидше за все, не подіяли. Щоб урятувати ситуацію, потрібно взяти новий пакетик сухих гранульованих дріжджів. 1 ч. л. дріжджів змішуємо з 200 мл теплої води (приблизно 43°С). Даємо постояти цій суміші приблизно 10 хвилин, поки не підніметься хоча б 3-4 см піни. Якщо цього не відбувається, потрібно купити більше свіжих дріжджів і повторити спробу.
Після цього додаємо половину опари (або всю – залежно від кількості тіста) в миску з тістом і ретельно розмішуємо. Навіть якщо суміш вийде більш рідкою, ніж вам потрібно, не звертайте уваги. Ставимо миску з тістом у вологе тепле місце, і чекаємо, поки воно підніметься (не менше години при температурі 38°С).
3 спосіб – додати до нової опари борошна
Робимо опару (як описано вище) і додаємо в неї борошно. Співвідношення: 60% борошна та 40% рідини. Потім додаємо активну дріжджову суміш у тісто, і нехай воно піднімається у вологому теплому місці.
Те, як воно підніметься, також може бути показником активності дріжджів. Цей метод робить дріжджі дуже активними, тому коли нову опару з борошном додають в тісто, вона повинна рости чудово.
Якщо дріжджове тісто все одно не піднімається, це означає, що дріжджі тут ні до чого, мабуть, є інша проблема.
4 спосіб – ретельно вимісити тісто
Якщо тісто місили дуже мало, дріжджі, швидше за все, погано поширилися в ньому. Тому таке тісто не зможе піднятися.
Тісто потрібно вимішувати не менше 10-15 хвилин. У той же час не перестарайтеся з цим: занадто тривале вимішування може зробити тісто настільки жорстким, що воно не зможе піднятися.
Дізнайтеся також, що таке борошно Манітоба, яке все частіше використовують для випікання пасок.