У квітні навколо Регіни Тодоренко розгорівся скандал. Причиною стали її необережні висловлювання про домашнє насильство, в яких угледіли його виправдання. Незважаючи на публічні вибачення, телеведучу піддали жорсткій критиці в соцмережах. Журнал Glamour позбавив Тодоренко звання "Жінки року", а пара великих брендів-виробників відмовилася від подальшої співпраці.
Незабаром після цього телеведуча зняла документальний фільм про домашнє насильство "А що я зробила, щоб допомогти?" і перерахувала до фонду допомоги постраждалим від насильства два мільйони рублів. У свіжому інтерв'ю "Медузи" Тодоренко розповіла про наслідки скандалу, цькування у соцмережах, роботу над фільмом і набутий досвід. theLime переказує його коротко.
Регіна Тодоренко
Про висловлення в інтерв'ю виданню People Talk
"Якщо б я не стикалася [з насильством], напевно, я б ніколи так завзято, з такими емоційними перекосами не говорила про це. Мені здається, якраз людина, яка не розуміє взагалі, що таке насильство, може щось подібне ляпнути через незнання. А людина, яка з насильством стикалася, у неї зворотна реакція - захист; спроба завзято відстоювати свою думку. В моєму випадку - емоції переповнили, я не впоралася з формулюваннями".
"У відповідь на поставлене запитання в мені виникла якась вібрація, протест, моя внутрішня незгода, заснована на особистому досвіді: "Чому ж ви терпите? Навіщо ви це погіршуєте?" Так і вийшла ця правильно розпізнана, але потім огидно трактована фраза ["А що ти зробила, щоб він тебе не бив?"] Повторювати не буду".
"Вона [фраза] потрапила у саме серце проблеми. І так зрезонувала, так зачепила всіх... Це болюча історія".
Про наслідки
"Я почала отримувати велику кількість листів у директ. Ні, не звичайних прокльонів типу "ти дура, гори в пеклі" тощо, а саме листів від жінок, які розповідали свої історії. Вони писали, посилали аудіо, донині надсилають жахливі, дикі історії, вони мене вразили. З деякими жінками я навіть познайомилася, почала листуватися, дала свій номер телефону і сказала: "Якщо вам потрібна підтримка, ви можете до мене звертатися - я обов'язково щось зроблю, я обов'язково вам допоможу".
"Мене вразила кількість історій, які я почула від своїх близьких: від знайомих, подруг, колег по роботі. Вони вперше розповіли мені, що самі були жертвами насильства, що їх били партнери, але довгий час вони мовчали, бо їм було соромно зізнатися. Тобто розкрився неймовірний масштаб проблеми, виявилося, що абсолютно кожен може зіткнутися з насильством - незалежно від свого статусу, віку, поглядів на життя і навіть статі. Все це обрушилося на мене - і це був головний шок перших днів".
Про реакцію у соцмережах
"[Інтернет-цькування], як я тепер розумію, - різновид психологічного насильства, з якого все починається, а потім посилюється".
"Мені здається, ніхто не може бути до цього готовим. Це дуже важко і складно. Найстрашніше і, напевно, найважливіше вийти живим з наростаючого жаху. Але так, тепер я знаю, ні, я навіть переконана, що кожна, абсолютно будь-яка може потрапити в цю ситуацію - зіткнутися з насильством".
"Я відповідаю за те, що сказала, але не відповідаю за те, що почули. Більш того, я вважаю те інтерв'ю, ту розмову, той інцидент вичерпаними. Так, мені важливо було достукатися до тих жінок, які терплять. Але я не мала і не маю ніякого права їх засуджувати. В цьому моя помилка - засудженням справі не допоможеш. Я думала, що, кажучи "чому ти це терпиш, скільки можна, зроби щось", я комусь допоможу. Але ні, виявилося, ні. Коли я зараз сама опинилася в цьому урагані ненависті, я зрозуміла, що і собі я так не допоможу".
Регіна Тодоренко та її чоловік Влад Топалов
Про зйомки фільму та фідбек
"Я зрозуміла, що словом справі не допоможеш, - необхідно діяти <...> Ми зняли 14 годин безцінної інформації, на жаль, не все увійшло <...> Я вірю, що моя дія допомогла. Вона допомогла тисячам, а то й десяткам тисяч жінок, розкритися і заговорити. Це те, що я бачу у якості фідбека в моїх соцмережах, в Інстаграм, в Ютьюб. Це те, що я бачу по статистиці у фонді "Насилию.нет".
"Раніше до фонду зверталися близько 100 жінок на місяць. Зараз, за тиждень з моменту виходу фільму, звернулися більше 300. Тобто загальне число звернень зросло у 5-7 разів".
"Перш за все, я хочу привернути увагу великої кількості людей до проблеми домашнього насильства. Я хочу, щоб суспільство знало про цю проблему, а жінки, які піддаються насильницьким діям - психологічним або фізичним, - відчували себе захищеними".
Про грубе спілкуванні Влада Топалова з фоловерами
"Влад - дуже імпульсивна людина. І він дуже переживає. Так ще співпало, що у Влада в цей момент пішов з життя дуже близький друг, він це болісно переживав. Це був дуже нервовий і емоційно важкий для нього період, на багато з цих речей він важко реагував. Коротше, все непросто. Але я б не хотіла за нього говорити".
Про збитки
"Я більше отримала. Отримала набагато більше, ніж втратила. Нехай великою ціною. Нехай ціною грошей. Так, але зате я отримала відповіді на свої питання, які мене мучили 30 років. І я сподіваюся, що відповіді отримали й інші дівчата, яких мучила ця ситуація".
"Дай бог, щоб кожна усвідомила, що вона може взяти себе в свої ж руки і виплутатися з будь-якої складної ситуації. Якщо я цим фільмом допомогла комусь зробити перший крок і звернутися за допомогою або вийти з відносин, де існував ризик для здоров'я і життя, для мене це набагато більше, ніж втрачені мільйони".
Найцікавіші новини тепер в Telegram! Підписуйтесь на канал theLime, щоб нічого не пропустити.