RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Політика

Порошенко хотів звільнити Гройсмана: прем'єр уже знайшов собі нових союзників

Традиційний звіт уряду відклали до літа

Традиційний звіт уряду відклали до літа Фото: УНІАН

З наближенням президентських і парламентських виборів Верховній Раді все складніше ухвалювати важливі рішення. Відклали нардепи і традиційний звіт уряду, який міг би дозволити запустити механізм відставки Кабміну Володимира Гройсмана, чого ще нещодавно хотіли в оточенні президента Петра Порошенка. Чому вирішили почекати зі звітом і яких нових союзів у владі варто очікувати, розбирався "Апостроф".

Ще минулого тижня у фракції "Блок Петра Порошенка" прогнозували, що звіт про роботу уряду Володимира Гройсмана має відбутися на поточному пленарному тижні. Нагадаємо, що 14 квітня виповнилося два роки з моменту призначення цього складу Кабміну.

Процедуру звіту уряду передбачено регламентом Верховної Ради. Після розгляду документа в комітетах його заслуховують у сесійній залі – і або підтримують, або не підтримують. Якщо парламент не підтримує звіт, то роботу Кабміну визнають незадовільною і можуть висловити йому недовіру. Якщо це рішення набирає 226 голосів, уряд можуть відправити у відставку.

Саме такий сценарій до недавнього часу розглядали в пропрезидентській партії, де зростаюча самостійність прем'єра Володимира Гройсмана і його загравання з окремими групами в БПП і з "Народним фронтом" стали викликати роздратування. Крім того, як анонімно повідомив "Апострофу" один з народних депутатів, президент хотів збільшити свій вплив у Кабміні.

"Він хотів звільнити Гройсмана. Були ідеї, що в.о. тоді стане підконтрольний йому [перший віце-прем'єр-міністр Степан] Кубів. Були ідеї і про призначення Юрія Луценка, але тоді не домовилися, і момент було втрачено. Також він (Порошенко, - "Апостроф") хотів збільшити свою квоту в уряді", - повідомив співрозмовник "Апострофа".

17 квітня президент України Петро Порошенко провів закриту зустріч з членами уряду Фото: Прес-служба президента

Ще нещодавно в президентському оточенні розраховували замінити чотирьох міністрів: міністра інфраструктури Володимира Омеляна, міністра фінансів Олександра Данилюка, в.о. міністра охорони здоров'я Уляну Супрун і міністра аграрної політики Тараса Кутового. Однак поки це питання вирішили відкласти.

"Зараз під це немає голосів. Якщо ми елементарно зараз навіть не можемо звільнити міністрів, які подали заяви на відставку, то як призначити когось? Голосів просто не набереться. Питання відклали у довгий ящик, ніяких призначень поки не буде. Але від ідеї збільшити вплив президента в Кабміні остаточно не відмовилися", - повідомив "Апострофу" нардеп від БПП, знайомий із ситуацією.

Втім, на публіку президент і члени уряду демонструють єдність і згоду. Пізно ввечері 17 квітня Порошенко зібрав в Адміністрації президента майже всіх міністрів. Були відсутні тільки "проблемні" – Володимир Омелян, Уляна Супрун (яка, говорячи словами одного з міністрів, "формально не є членом Кабміну") і Олександр Данилюк, який перебуває у відрядженні.

На зустрічі, як пізніше розповів "Апострофу" віце-прем'єр-міністр Павло Розенко, говорили про єдність уряду та президента, відсутність будь-яких кадрових перестановок, а також про створення в Україні єдиної помісної церкви - "гарячу тему" останніх днів. Міністр юстиції Павло Петренко в коментарі "Апострофу" додав, що також піднімалося питання посилення санкцій проти Росії.

Однак ще один член уряду неофіційно повідомив виданню, що причиною зустрічі було бажання Порошенка заручитися підтримкою міністрів на прийдешніх виборах. "Зібрав, щоб показати, що у нас все добре, президентсько-прем'єрська вертикаль працює злагоджено, що такі зустрічі треба проводити частіше. Однак приховати конфронтацію з Гройсманом не вдалося", - повідомив співрозмовник.

Тим часом звіт уряду перенесли на кінець червня. Офіційною причиною став від'їзд у відрядження до США голови комітету ВР з питань економічної політики, "фронтовика" Андрія Іванчука (на його комітеті мали заслухати звіт Кабміну). Непублічно депутати зізнаються, що такий крок – елемент підігрування прем'єру з боку "Народного фронту", особливо з боку спікера Андрія Парубія, з яким у Гройсмана зав'язується особливо щільне співробітництво.

"Гройсман посилився за рахунок "Народного фронту", Парубій по суті відправив у відрядження в Штати Іванчука з формальних причин, чого у пленарні тижні зазвичай не робить, щоб Гройсман не звітував перед Радою", - повідомило "Апострофу" поінформоване джерело.

Сам же Андрій Іванчук називає подібні розмови чутками. "Конференція в Штатах тривала понеділок-вівторок, два дні, і звіт уряду буде заслухано найближчим часом. Нехай розкажуть, чим вони займаються, а то знову прийдуть і скажуть, які ми молодці", - сказав нардеп у коментарі "Апострофу".

Але ще один депутат, який побажав залишитися неназваним, у розмові з "Апострофом" додав, що зараз "Народний фронт" готовий робити все, аби йти наперекір президенту.

"Вони бачать Гройсмана хедлайнером своєї політичної сили. [Арсеній] Яценюк навряд чи буде першим номером і взагалі [навряд чи буде] балотуватися, він і так зберігає великий вплив на багато процесів. А "Народний фронт" підіграє Гройсману, тому що той знайшов з ними контакт", - говорить співрозмовник.

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман та лідер "Народного фронту" Арсеній Яценюк Фото: УНIАН

Ще одна причина, чому у відкладанні звіту зацікавлена тепер команда Гройсмана-Парубія-Яценюка, - небажання йти на дострокові парламентські вибори, якими ще недавно залякували в БПП. Адже розпуск Кабміну міг би стати поштовхом до такого процесу. І ні прем'єр, ні "фронтовики" зараз, зрозуміло, у цьому не зацікавлені.

Цікаво, що в четвер, 19 квітня, Володимир Гройсман опублікував у своєму Twitter наступну заяву: "Я хочу боротися за Україну і буду брати участь у чергових парламентських виборах. Також я хочу привести з собою відданих людей, які конкретними рішеннями і кроками будуть міняти Україну".

"Цією заявою він чітко дав зрозуміти, що ніяких дострокових виборів не буде", - пояснив "Апострофу" один з наближених до глави Кабміну депутатів.

Разом з тим джерело висловило сумнів, що прем'єр готовий об'єднуватися зі всім "Народним фронтом". "Швидше з кимось окремо, інакше вони можуть не подолати прохідний бар'єр", - сказав співрозмовник, натякаючи на співробітництво Гройсмана і Парубія.

При цьому в політичних колах поки що немає розуміння, як себе поведуть лідер "фронтовиків" Арсеній Яценюк і ще один впливовий бенефіціар "Народного фронту", міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, якого вже неодноразово викривали в таємних зустрічах з Юлією Тимошенко, про що писав "Апостроф".

"Народний фронт" і Володимир Гройсман разом намагаються уникнути дострокових виборів, вважає політичний експерт Ярослав Макітра.

"Так, вони можуть багато Порошенку не дати, але те, що це зруйнує тандем Гройсмана-Яценюка, очевидно, враховуючи їхні рейтинги", - говорить експерт "Апострофу".

На Банковій у свою чергу зосередилися на тому, як би приборкати Гройсмана і Яценюка. "Складно уявити, що буде, якщо Яценюк і Гройсман активно підуть проти президента, адже це серйозні фінансові та медійні ресурси", - продовжує Макітра.

Між тим і Гройсман, і Аваков з Яценюком зараз готові відкрито говорити про свою позицію і в разі подальшого тиску публічно йти проти президента. "Завдання зараз одне – уникнути дострокових виборів, і в ході вже чергової виборчої кампанії робити ставку на того чи іншого кандидата в президенти. І далеко не факт, що цим кандидатом буде Порошенко", - резюмував політолог.

Читайте також