Глава Нацполіції України Сергій Князєв, навколо якого напередодні кипіли неабиякі пристрасті, зібрав 24 вересня прес-конференцію, під час якої підбив підсумки роботи поліції і оголосив про свою відставку.
Під час свого спічу він підкреслював, що поліція є ефективною структурою, про що свідчать цифри. Разом з тим, він наполягав, що поліція повинна залишатися поза політикою. По суті ж, Князєв виявився чи не першим українським чиновником, який повівся по-європейськи - якщо проти тебе дістали брудний компромат, ти повинен зберегти обличчя і піти у відставку.
"Апостроф" розповідає, що сталося напередодні, а також - як Князєв попрощався з Нацполіцією.
Колишня дружина і 650 тисяч євро
У понеділок, 23 вересня, в ЗМІ з'явилася інформація про те, що на кордоні Польщі була затримана громадянка України, яка намагалася в'їхати в країну, сховавши 650 тисяч євро. Пізніше виявилося, що ця жінка - колишня дружина Сергія Князєва Вікторія.
Як стало відомо, її і ще трьох чоловіків - один з яких громадянин Хорватії, затримали польські прикордонники на пункті пропуску "Хребенне - Рава-Руська". Вони намагалися потрапити на територію ЄС на автомобілі, при цьому незадекларувавши 650 тисяч євро.
Поки в мережі розгорявся скандал, із заявою виступив сам Князєв. За його словами, в мережі було здійснено інформаційну атаку на його сім'ю. Він розповів, що його колишня дружина дійсно їхала з України в Польщу, проте ніхто її не затримував. Вікторія Князєва працює у великій будівельній компанії "Атлант" і перетинала кордон разом з керівником компанії - Вадимом Каганом.
"На кордоні громадянин Каган заявив польським чиновникам про наявність певної суми готівки, що належить йому. Зазначені грошові кошти були отримані в результаті операції з продажу торгового приміщення в центрі столиці. Звичайно, угода оформлена відповідно до чинного законодавства із сплаченими податками. Але наявного пакету документів щодо задекларованих коштів польським державним службовцям не вистачило. Польськими правоохоронцями і паном Каганом було прийнято спільне рішення про пред'явлення ще деяких оригіналів. Після цього інцидент був вичерпаний", - написав Князєв.
Однак у польській прокуратурі заявили, що троє громадян України і громадянин Хорватії були затримані за підозрою у скоєнні злочину, який кваліфікується за статтею "відмивання грошей". Справу розслідує районна прокуратура у Замості.
І незважаючи на те, що користувачі мережі в більшості своїй підтримали Князєва, частина все ж не прийняла слів чиновника на віру.
Підлила масла у вогонь і інформація про те, що Князєв нібито ще тиждень тому подав главі МВС Арсену Авакову заяву про відставку. У мережі тут же вирішили, що колишня дружина просто повинна була вивезти з країни гроші, які належать Князєву.
Звідки гроші, Зін?
Тим часом в мережі з'явилися цікаві подробиці скандалу навколо Вікторії Князєвої.
Як повідомляє з посиланням на власні джерела Telegram-каналу KlymenkoTime, українську митницю Князєва разом з Каганом проходили для "галочки". Нібито їх не тільки провели по зеленому коридору, а й під патронатом начальника зміни.
Пригоди, як і повідомлялося раніше, почалися лише на польському кордоні, де спочатку Князєва стверджувала, що гроші саме її. Однак проблеми виникли через те, що вона не могла дати чітку відповідь на просте запитання: звідки гроші?
Після цього на сцену вийшов Каган, який, усвідомивши, що справа може обернутися проти них, поспілкувався з кимось по телефону і заявив, що гроші все-таки його.
А тим часом на українській стороні митниці терміново (через технічну помилку) зникли всі документальні дані про те, що Князєва і її супутники перетинали кордон.
У свою чергу ГБР вже заявило, що розбирається, яким чином Князєвій вдалося провести таку велику суму грошей і чому її не помітили українські прикордонники.
Поліція поза політикою
На прес-конференції 24 вересня Князєв підвів підсумки роботи на посаді глави Нацполіції.
Він розповів, що патрульна поліція функціонує вже в 38 населених пунктах, обласних центрах, а також у багатьох знакових містах. Патрульна поліція, за його словами, контролює 6300 км доріг.
Створено мережу відеоспостереження, в яку входять в цілому понад 18 тисяч камер. При цьому 2 тисячі камер були куплені на гроші Нацполіції.
Поліція, за словами Князєва, навчилася уникати конфліктних сценаріїв під час мітингів чи масових заходів. Поліція - разом з народом.
Створено нові спеціальні силові підрозділи, зокрема, КОРД.
У поліції почав працювати "соціальний ліфт", який забезпечує кар'єрне зростання патрульних, дозволяючи їм згодом дослужитися до більш серйозних посад.
Істотно було покращено ситуацію з наданням житла для поліцейських. Раніше в цьому році було куплено близько 400 квартир для поліцейських, а до грудня це число зросте до 1100 квартир.
Істотно зросла стартова зарплата поліцейського, яка тепер становить 9 тисяч гривень. В середньому - понад 12 тисяч гривень.
На 27% було оновлено транспорт поліції. Майже 2 тисячі автомобілів були куплені за останні 20 місяців.
Поліція отримала нову зброю, яка не вбиває правопорушника, а зупиняє його, даючи право на життя.
Князєв також зазначив, що українці стали більш довірливо ставитися до поліції.
Тим часом правоохоронцям вдалося досягти загальної тенденції до зменшення кількості злочинів. З 2016 року кількість злочинів знизилася з 573 тисяч до 463 тисяч у 2018 році.
Зменшилась кількість тяжких та особливо тяжких злочинів: з 220 тисяч до - 171 тисячі. Зокрема, кількість вбивств знизилася з 1726 до 1508, розбійних нападів - з 3855 до 2190, грабежів - з 27 тисяч до 13 тисяч.
Також зменшено кількість крадіжок і викрадень транспортних засобів.
Підвівши підсумки, Князєв емоційно закликав не втягувати поліцію в політику і заявив про відставку.
"Я дуже люблю свою роботу. Це дійсно справа мого життя, якій я віддав 28 років. Але я прийняв рішення подати у відставку", - сказав він, повідомивши, що вже подав главі МВС Арсену Авакову відповідну заяву.