Вони декларують, що їдуть займатися культурною дипломатією, натомість залишаються за кордоном, щоб не бути мобілізованими. Кожен п'ятий артист, який виїздить з України за листом від Міністерства культури та стратегічних комунікацій, не повертається. Щоб прибрати лазівку для недобросовісних митців, відомство ініціювало зміни до правил перетинання державного кордону громадянами України. Що зміниться та чи допоможе це - у матеріалі “Апострофа”.
3 березня Міністерство культури й стратегічних комунікацій призупинило видачу листів сприяння, необхідних для творчого відрядження митців та медійників чоловічої статі призовного віку за кордон. Донедавна процедура їх виїзду передбачала, що МКСК надсилає листи-пропозиції до Державної прикордонної служби, де приймається рішення про доцільність перетину кордону. “Через прогалини в національному законодавстві виникли численні випадки, коли особи, що отримали дозвіл Державної прикордонної служби для тимчасового виїзду за кордон за листом сприяння від Міністерства, не повернулися до України у встановлені терміни”, - пояснили у відомстві.
Так, за словами міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького, кожен 5-й діяч культури з тих, хто виїжджає за кордон за дозволом від Мінкультури, не повертається.
“Листи-пропозиції існують поза правовим полем, - пояснив радник міністра Дмитро Золотухін. - Не існує жодного документу, який би регламентував право МКСК чи будь-якого іншого відомства звертатися до ДПСУ з таким проханням під час воєнного стану. Ця форма була придумана міністром Ткаченком в 2022-му році як тимчасова, до того моменту, коли процедура врегулюється постановами КМУ. Ніхто так "тимчасовий захід" і не врегулював”.
Тим часом українці читали новини про зірок, які не повернулися з гастролей і розчаровувалися у своїх кумирах. Так, колишній керівник Театру на Лівому Березі Стас Жирков у березні 2022 року виїхав з України для участі в міжнародних проєктах, однак назад не повернувся. Вал Бебко, гітарист The Hardkiss, виїхав з України ще у травні 2023 року перед "Євробаченням", де його дружина була ведучою. Відтак Саніна повернулася, а її чоловік - ні. Так само вчинив екссценарист Студії "Квартал 95" і переможець "Холостячки" з Ксенією Мішиною Олександр Еллерт. Він виїхав до Каліфорнії для участі у концерті з нагоди Дня Незалежності. Ведучий соліст балету Андрій Міхаліха, солістка та дружина Юлія Міхаліха-Рома, а також артист Богдан Ключник Львівської опери поїхали на гастролі до Фінляндії та не повернулися. Репер і продюсер Потап в інтерв'ю російському журналісту заявив, що перетинає кордон абсолютно легально, користуючись офіційними дозволами на виїзд. Щоправда, не уточнив, яке саме відомство видало йому такий документ.
“Тільки за 2024 рік (здебільшого за його першу половину, коли законодавство про мобілізацію було посилене) з-за кордону не повернулося більше 500 чоловіків, які виїхали за допомогою листів-пропозицій МКІП”, - зазначив Золотухін.
Як пояснила “Апострофу” керуюча АБ “Анни Даніель” адвокат Анна Даніель, порушення правил виїзду та повернення на територію України регулюються Законом України “Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України” та Кодексом про адміністративні правопорушення. “За неповернення артистів в Україну після виїзду на гастролі можуть бути застосовані різні правові наслідки, - каже юристка. - Якщо мова йде про порушення умов виїзду чи відсутність повернення в Україну в обумовлений термін, то це може бути кваліфіковано як порушення міграційного законодавства”.
Воно передбачає покарання у вигляді накладення штрафу чи заборону на виїзд у майбутньому. Міграційні органи України можуть застосовувати адміністративні санкції, включаючи навіть депортацію - залежно від серйозності порушення, уточнила Анна Даніель. Водночас, продовжує вона, згідно з українським законодавством, громадянину України не можна заборонити вʼїзд на територію країни, навіть якщо він порушив законодавство або не повернувся вчасно. Конституція України гарантує кожному громадянину право на свободу пересування, а також право на повернення в Україну.
Як відомо, нардепи ще навесні 2022-го пропонували встановити кримінальну відповідальність за неповернення в Україну після введення воєнного стану (законопроєкт № 7265). Проте ініціативу зняли з розгляду. “Народні депутати України відмовилися приймати закон, який би криміналізував факт неповернення громадянина України призивного віку з-за кордону, бо це питання політичне і погіршило б політичні рейтинги серед українців, які знаходяться за кордоном. А це питання Міністерства національної єдності України, яке, до речі, могло б перебрати на себе усі питання по таким листам-пропозиціям і дозволам. Тобто громадяни України, які виїхали законно (по документах і листах) і не повернулися, фактично залишаються безкарними. Натомість уся відповідальність за них (в тому числі, кримінальна) лежить на державних службовцях”, - підкреслив Золотухін.
Зрештою, МКСК розробило проєкт змін до постанови “Про правила перетинання державного кордону громадянами України”, який Кабмін ухвалив 4 березня.
Що змінилося
Згідно зі змінами до Правилперетинання державного кордону громадянами України, для отримання листа-сприяння від МКСК потрібно відповідати чітким вимогам. Так, для юридичних осіб обов’язковою умовою є статус критично важливого підприємства, для фізичних осіб – реєстрація як ФОП та провадження діяльності у сфері культури, медіа протягом останніх трьох років. Крім того, постановою визначений пакет документів, необхідний для отримання листа-сприяння, прописано перелік органів влади, які уповноважені їх перевіряти. Також передбачено максимальний строк перебування митців та медійників за кордоном - не більше 60 календарних днів з дня перетинання державного кордону, який може бути збільшений у виключних випадках.
Згідно з новою процедурою, лист-сприяння для артистів надається МКСК на підставі звернення Держмистецтв, Українського інституту національної пам’яті, Держкіно або обласних, Київської міської військових адміністрацій з рекомендаціями щодо доцільності участі у заходах з метою провадження діяльності у сфері культури. Документи подаються до МКСК не пізніше ніж за 10 робочих днів до дати перетинання державного кордону на виїзд, до Українського інституту національної пам’яті, Держмистецтв, Держкіно або обласних, Київської міської військових адміністрацій — не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати перетинання державного кордону на виїзд. Далі МКСК листом інформує Адміністрацію Держприкордонслужби про участь у заходах за кордоном.
Тепер відповідальність за достовірність інформації несуть керівники закладів культури, суб’єкти кінематографії, фізичні особи — підприємці, які провадять незалежну професійну діяльність у сфері культури або професійну кінематографічну діяльність.
Водночас листи для участі у заходах, пов’язаних із забезпеченням функціонування мультимедійної платформи “UNITED 24” (“UNITED 24 MEDIA”) видає Мінцифри. При цьому лист МКСК або Мінцифри не надається до Держприкордонслужби у разі невідповідності поданих документів вимогам, а також у разі виявлення серед організаторів осіб, які є представниками держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, або у разі, коли така участь передбачає співпрацю з метою створення або виробництва спільного продукту.
Сказати напевне, чи були порушення з боку артистів після дії нових правил, як пояснили в пресслужбі МКСК, складно, бо не ведуть облік перетину кордону. Проте запевняють, що у підпорядкованих підприємствах масових порушень не було. У Раді ж впевнені: зміни матимуть позитивний ефект.
“Зміни були необхідні, і вони, безумовно, покращать ситуацію - зроблять систему більш контрольованою, прозорою та передбачуваною. Встановлені чіткі критерії та терміни - отже, кожен, хто працює у цій сфері, розуміє: на яких підставах, і у який час можна планувати виїзд”, - прокоментував “Апострофу” голова Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв.
Але повністю унеможливити неповернення не вдасться, каже він. “Найкращою гарантією, як і раніше, залишається громадянська відповідальність. Але я переконаний, що баланс буде позитивним - бо користі від культурної дипломатії наших артистів за кордоном значно більше за шкоду від неповернення окремих працівників. Цей баланс був позитивний і раніше, але зараз співвідношення на користь потрібних армії і країні результатів має стати ще переконливішим”, - наголосив Потураєв.