RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Світ

У США є серйозний удар для людей Путіна, на вулиці вийдуть тисячі росіян - Андрій Піонтковський

Про реакцію на "кремлівську доповідь" та протести в Росії

Про реакцію на "кремлівську доповідь" та протести в Росії Фото: EPA/UPG

Оприлюднення першої частини "кремлівської доповіді" США є всього лише ознайомлювальною інформацією. Реальні ж дані про злочини російських чиновників і олігархів з оточення Володимира Путіна містяться у другій, закритій частині доповіді, яка не була оприлюднена після втручання в ситуацію держсекретаря США Рекса Тіллерсона. Саме публікації другої частини доповіді побоюються в Кремлі, оскільки це викличе масові протести серед росіян. Крім того, США обов'язково покарають всіх російських олігархів, які потрапляють під існуючі американські закони про боротьбу з відмиванням капіталів, отриманих злочинним шляхом.

Про це в інтерв'ю "Апострофу" розповів російський політолог і публіцист АНДРІЙ ПІОНТКОВСЬКИЙ.

- Як у США оцінюють публікацію Мінфіном США доповіді, в яку потрапили 210 російських політиків і великих бізнесменів? Яка реакція американської громадськості на цей список?

- Мені здається, для нас цікавіша реакція російської громадськості, й вона дуже дивна, починаючи від вищого керівництва і закінчуючи всіма пропагандистами на різних шоу. У Москві присутнє відчуття ейфорії. Мовляв, проскочили, хоча за день до цього була паніка й істерика.

З одного боку, відкритий список виглядає як телефонний довідник, а з іншого боку, американці офіційно підкреслили, і раніше про це говорилося, що це не санкції, а список впливових осіб в Росії.

Повертаючись до вашого запитання, в США багато людей, які домагалися появи олігархів у цих списках, були досить розчаровані. Той же [один із авторів "кремлівського списку"] Андерс Аслунд та інші говорили: "А де ж реальні санкції?", "Цей список занадто загальний" тощо.

Мені здається, що ці колеги, а також російські коментатори, які торжествують, не звернули уваги на одну дуже важливу деталь: є закрита частина доповіді, в якій є кілька інших імен. Але ця частина складається зі 100 сторінок, і в ній міститься те, що вимагається в секції 241 (про персональні санкції проти путінського оточення, - "Апостроф"): докладна інформація про кожного з цих 210-ти фігурантів списку. Тобто розмір статків кожного, джерела доходу, включаючи детальний аналіз найближчих і не тільки родичів, так званий індекс корупції, тобто зрощення з владними інститутами, детальний перелік всіх їхніх активів, якими вони володіють у США. Вся ця вбивча для всіх інформація, яку роками збирала американська фінансова розвідка, міститься в другій, закритій частині доповіді.

І справа в тому, що далі ніяких санкцій не потрібно. Коли є така інформація про цих людей, то вони автоматично потрапляють під існуючі американські закони про боротьбу з відмиванням капіталів, здобутих злочинним шляхом. І всі прекрасно знають, що обсяг цих російських капіталів дорівнює одному трильйону доларів. Тому опублікування в закритій частині доповіді убивчої інформації про цих людей відкриває шлях до застосування американського законодавства, тобто до заморожування і конфіскації цих активів. Це основна загроза і основний удар по тих людях, які внесені в цей список.

Всі, хто потрапив в американський список, автоматично потрапляють до застосування американського законодавства, тобто до заморожування і конфіскації цих активів, - каже російський політолог Фото: EPA/UPG

- Виходить, що російська еліта не розуміє серйозності ситуації?

- Вони не розуміють і дуже сподіваються на двох людей: [президента США] Дональда Трампа і [держсекретаря] Рекса Тіллерсона. Весь американський військово-політичний істеблішмент безкомпромісно налаштований по відношенню до російського керівництва. Де раніше було, щоб у офіційний список ворогів вносилися такі прізвища як міністр закордонних справ (Сергій Лавров), міністр оборони (Сергій Шойгу) та все путінське політбюро? А двоє людей, яких в Росії вважають ледь не агентами впливу - це Трамп і Тіллерсон.

І, наскільки мені відомо, Тіллерсон в останній момент посприяв тому, щоб частина доповіді про фінансові злочини всіх цих людей була закритою. А щоб зробити список смішним, Тіллерсон розширив його, додавши туди прізвище керівника російських архівів або, наприклад, уповноваженого з прав дитини при президентові РФ Анну Кузнєцову. Це люди, які тут ні до чого.

Тіллерсон спробував зробити ось такий пом'якшувальний удар. Але це все недовговічне, тому що Америка - це країна законів, а розписаний у персоналіях трильйон в закритій частині доповіді є виконанням закону. Все, що міг зробити Тіллерсон, - це тимчасово перевести інформацію в закриту частину.

Питання - що далі? Сьогодні я виступатиму на Atlantic Council з цих питань і озвучу наступні пропозиції: по-перше, почати застосування існуючого американського законодавства проти відмивання злочинних капіталів, а російська опозиція закликає до цього десятиліттями, і, по-друге, зробити закриту частину відкритою для російського народу, що ще більш важливо у політичному сенсі.

Адже російський народ тепер знає приголомшливу інформацію про те, що у нього вкрали трильйон. Але потрібно показати, хто конкретно крав і в яких частках. Я думаю, що оприлюднення цієї інформації зробить великий політичний ефект в Росії.

Ось така ситуація на сьогоднішній день, яка в цілому дуже несприятлива для російського керівництва. І сьогоднішнє радісне полегшення свідчить про те, що люди не розуміють, про що йде мова, і занадто сподіваються на Трампа і Тіллерсона, які практично ізольовані в американському істеблішменті.

- 28 січня в Росії пройшли протести за Олексія Навального. Акція завершилася затриманням понад 250 осіб, серед яких був і сам Навальний. Це початок глобальних протестів напередодні виборів або разова акція?

- Це абсолютно не разова акція. Навальний проголосив кампанію, яку називає страйком виборців. Я ж називаю це своїми словами - фактично безстроковою кампанією громадянської непокори. Наступна така акція пройде 25 лютого і буде присвячена пам'яті убитого Бориса Нємцова (російський опозиціонер був застрелений 27 лютого 2015 року в Москві, - "Апостроф").

28 січня в Росії пройшли протести за Олексія Навального Фото: Євген Фельдман для проекту "Це Навальний"

Головне, що залишилися ці нові чинники, які притаманні протестному руху Навального, - це домінування молоді та протести в сотнях міст і регіонів.

А що стосується арештів, то вони були досить м'якими за путінськими мірками, хоча там били людей і посадили кількох людей на кілька тижнів. Але за путінськими масштабами це була порівняно м'яка реакція - вони все-таки хочуть якось дослухатися до громадської думки Заходу напередодні виборів і демонструють не найогидніші риси своєї диктатури. А якщо у них успішно пройде операція "вибори-2018", тоді їхні руки будуть розв'язані.

- Як відреагує влада, якщо на вулиці вийдуть сотні тисяч людей?

- Тут обидві наші теми пов'язані. Путін же сказав, що цей список був опублікований не проти чиновників і бізнесменів, а проти 140 мільйонів російських людей. Ось я і закликаю американців показати 140 мільйонам російських людей, хто у них вкрав і скільки. І тоді на вулиці вийдуть не десятки, а сотні тисяч. І тоді ми побачимо, як поводитиметься влада. Загалом, ви, українці, все це проходили. А кількість протестуючих має значення.

- У нас все закінчилося стріляниною і зміною влади. Чи можливий такий сценарій у Москві?

- Давайте будемо спостерігати, а не прогнозувати. Подивимося.

Повертаючись до досвіду України, необхідні два чинники - масовий протест і розкол еліт. А оприлюднення цього списку провокує розкол еліт. Адже на чому тримається лояльність еліт до Путіна? Він - гарант безпеки їхніх активів. А який же він гарант, якщо завтра почнеться конфіскація (активів)?

Читайте також

Дешева нафта – слабка Росія: що може змусити країну-агресорку припинити війну

При ціноы бареля нафти 50 доларів і нижче протягом хоча б півроку Росії буде дуже важко продовжувати війну проти України

Поруч з Путіним: чим завершиться суд над керівництвом Ізраїлю

На Заході з'явилося велике лобі, яке виступає проти Ізраїлю

Ресурси Росії вичерпуються: як Путін намагається отримати від Китаю гарантії

І Україна, і Росія зараз відчувають брак ресурсів, і тому активно шукають допомоги в інших країнах