RU  UA  EN

Субота, 3 травня
  • НБУ:USD 41.25
  • НБУ:EUR 46.70
НБУ:USD  41.25
Політика

Новини

3 травня

2 травня

Всі новини

Перемога для України? Що кажуть сторони про нарешті підписану угоду між Трампом та Україною

Фото: Facebook - Юлія Свириденко

Україна та США підписали угоду щодо корисних копалин. Подія отримала резонанс як з українського, так і з американського боку. Реакції Києва та Вашингтона не забарилися — документ активно обговорюють, називаючи його ключовим етапом співпраці та справедливим щодо інтересів України.

Детальніше про це далі розповість "Апостроф", посилаючись на джерела.

Віцепрем’єрка та міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила про підписання угоди з міністром фінансів США Скоттом Бессентом на Facebook:

"Як домовились Президент Володимир Зеленський та Президент Дональд Трамп, спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна".

Тему угоди почали активно обговорювати в українському інформпросторі. Зокрема, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зауважив на п'яти ключових принципах, серед яких:

  • Рівноправність. Фонд створюється на засадах 50/50 й обидві сторони мають рівне право голосу.
  • Збереження контролю. Україна зберігає повний контроль над надрами, інфраструктурою та природними ресурсами.
  • Нові інвестиції, а не борги. Жодних боргових зобов’язань угода не передбачає.
  • Гарантовані інвестори та покупці. Фонд інвестуватиме в проєкти та буде гарантувати комерційні закупівлі продукції на умовах "бери або плати".
  • Узгодженість з євроінтеграційним курсом. Угода не становитиме перепони для набуття Україною членства в ЄС.

"Фонд буде наповнюватися внесками США та України. Прибутки Фонду будуть реінвестуватись виключно в Україну, - підкреслив він. - Завдяки цій угоді зможемо залучити значні ресурси для відбудови, розпочати економічне зростання, отримати новітні технології від партнерів та стратегічного інвестора в особі США".

Український економіст, президент Київської школи економіки (KSE), колишній міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, асоційований професор економіки Піттсбурзького університету Тимофій Милованов з цього приводу також зауважив, що угода є величезною політичною і дипломатичною перемогою для України:

"Це величезна політична і дипломатична перемога для України! Вона дає Трампу внутрішню політичну перемогу, і через це більш позитивне ставлення до України. Україна змогла захистити свої інтереси в цій угоді! Всі драконівські бажання іншої сторони, попри шалений тиск, який собі складно уявити, були скасовані. І угода виглядає справедливою".

Вона також, за словами Милованова, відкриває можливість для нової військової допомоги Україні від США.

"Я тільки що прочитав повний текст угоди, щоб переконатись в цьому. Там немає репарацій чи будь якого повернення попередньої допомоги США. Там є внески, які оцінюється за фактичною вартістю. Від України це надходження від нових проєктів, а від США потенційно зараховується військова допомога. Там немає вимоги все обовʼязково продавати США, або інвестувати тільки через цей фонд; там ж вимога надавати справедливі ринкові можливості створеному фонду приймати участь в нових інвестиційних проєктах", - звертає увагу на деталі економіст.

З американського боку також коментують підписання угоди. Міністр фінансів США Скотт Бессент заявляв, що ця угода чітко сигналізує Росії, що адміністрація Дональда Трампа віддана мирному процесу, в центрі якого - вільна і суверенна Україна в довгостроковій перспективі.

У пресрелізі на сайті Мінфіну США наводять наступну його цитату:

"Президент Трамп задумав це партнерство між американським народом і українським народом, щоб продемонструвати прихильність обох сторін до тривалого миру і процвітання в Україні. І, щоб було зрозуміло, жодній державі чи особі, яка фінансувала чи забезпечувала російську військову машину, не буде дозволено отримати вигоду від відбудови України".

Американський лідер Дональд Трамп, коментуючи укладену угоду, в ефірі телеканалу NewsNation заявив:

"Сьогодні ми уклали угоду, в рамках якої теоретично отримуємо набагато більше, ніж $350 млрд".

За його словами, нібито саме таку суму колишній президент Штатів Джо Байден спрямував Україні у вигляді готівкових коштів і військової техніки.

"Ми уклали угоду, в рамках якої наші гроші в безпеці, і ми можемо почати видобувати і робити те, що повинні, - наголосив Трамп та додав. - Це також добре для України, тому що американська присутність на місці розкопок допоможе захистити країну і запобігти втручанню зловмисників у районі, де будуть проводитися роботи".

Нагадаємо, раніше народний депутат Ярослав Железняк пояснив, що змінилося в проєкті угоди про копалини між США та Україною.