З початку повномасштабного вторгнення російські окупанти знищили понад мільйон музейних об’єктів України. Ці осередки української культури розміщені на територіях місцевих громад. Відновлення цих об’єктів потребує великих коштів, яких в громадах завжди бракує. Проте не все так погано. У громад є можливість отримати на локальні ініціативи до 1 млн грн і допомогти в цьому може благодійний фонд «МХП-Громаді».
Про це йдеться в сюжеті телеканалу "Апостроф TV".
31 січня у Києві відбувся спільний пресбранч Фонду "МХП-Громаді" та Українського культурного фонду, присвячений підсумкам підтримки культурних ініціатив у 2024 році та планам на 2025 рік.
Як було зазначено, підтримка культурних проєктів є важливим фактором розвитку громад. На пресбранчі було презентовано успішні ініціативи Фонду за минулий рік, а саме мультимедійний проєкт The WilltoWin, проєкт «Культура vs війна». А головне досягнення - внесення кобзарства та лірництва до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.
«Десять років Благодійний фонд «МХП-Громаді» опікується розвитком громад. Але після повномасштабного вторгнення ми зрозуміли, що культура – це те, чого не можна відкласти на потім. Культура на часі, і культурою треба займатися, тому ми почали ще активніше підтримувати ініціативи громад у цій сфері, яка формує нашу національну ідентичність», - сказав на зустрічі директор Благодійного фонду «МХП-Громаді» Олександр Пахолюк.
За словами Олександра Пахолюка, від початку повномасштабної війни на підтримку культурних проєктів «МХП-Громаді» спрямував понад 80 млн грн.
Наприклад, у 2023 році БФ «МХП-Громаді» підтримав п’ять локальних закладів: музей-садибу В’ячеслава Чорновола, музей композитора Миколи Леонтовича, музей письменників Василя Симоненка та Василя Стуса, Музей Трипільської культури. У 2024-му за підтримки Фонду у Національному заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка» на Черкащині презентували відновлені об'єкти культурної спадщини, які є частиною туристичних маршрутів Шевченкової батьківщини.
В 2025 році БФ «МХП-Громаді» спільно з Українським культурним фондом запустили новий грантовий конкурс «Культура у фокусі громад». Учасники конкурсу можуть отримати на свої культурні проєкти від 500 тисяч до 1 млн гривень. Причому, участь в конкурсі можуть брати, як юридичні особи, так і звичайні громадяни. Заявки на конкурс приймаються до 24 лютого.
«Цього року в УКФ з'явився ще один пріоритет – партнерство заради розвитку громад. Саме в рамках цього пріоритету ми спільно з «МХП-Громаді» запустили новий конкурс. У межах конкурсу учасники можуть створити артоб'єкт, виріб народного художнього промислу, виставу, записати аудіосінгл, а також оцифрувати пам’ятку культурної спадщини», - сказала виконавча директорка Українського культурного фонду Анастасія Образцова.
Приклад збереження локальної спадщини було продемонстровано на проєкті «СПАДОК. Одяг Миронівщини», який був успішно реалізований Миронівським краєзнавчим музеєм спільно з БФ «МХП - Громаді». У межах проєкту музейники відтворили й оцифрували традиційний одяг регіону кінця ХІХ — першої половини XX століття.
Директорка Миронівського краєзнавчого музею Інна Савсюк розповіла, що проєкт складався з декількох етапів. На першому етапі протягом пів року музейники разом із провідними фахівцями збирали та досліджували традиційне вбрання, яке вдалося знайти в музеях, приватних колекціях та селах громади.
Другий етап було присвячено оцифровуванню колекції традиційного одягу, який знайшли під час виїзних експедицій.
Метою третього етапу проєкту було вже відтворення традиційних чоловічих та жіночих костюмів регіону. У результаті було створено 4 жіночі комплекти традиційних вбрань та 2 чоловічі, які й були продемонстровані учасникам пресбранчу.
«Сьогодні необхідно давати нове життя нашій культурній спадщині, створювати сучасні туристичні маршрути, займатися промоцією історії та культури України, налагоджувати комунікацію з краєзнавчими музеями та створювати нові креативні колаборації. Саме такі ініціативи сприятимуть утвердженню та популяризації української ідентичності», - зазначила директорка музею.
Даний захід підтвердив, що співпраця між бізнесом, державними установами та громадськими організаціями може стати рушійною силою позитивних змін в збереженні української культури.