З початку енергетичної кризи, спричиненої скороченням поставок із Росії, ціна газу в Європі впала до найнижчого рівня.
Про це йдеться у матеріалі "Апострофа".
За даними The Financial Times, 5 травня на нідерландському хабі TTF ціна газу досягла рівня 35,2 євро за 1 мегават-годину (або більш звичних для нас 370 євро за 1000 кубометрів).
Читайте також: Росія втратила енергетичний ринок у Європі: чи можлива заміна
Це відповідає рівню липня 2021 року, коли РФ почала знижувати обсяги постачання свого газу до країн ЄС, вже на той час запланувавши вторгнення в Україну.
Влітку 2022 року ціни на газ на хабі TTF досягали свого піку, перевищивши 340 євро/мегават-година (понад 3500 євро за тисячу кубів). Саме тоді заступник голови Ради безпеки Росії (а також у минулому президент РФ) Дмитро Медведєв "пророкував", що ціни на газ у Європі зростуть до 5000 євро за тисячу кубометрів, а європейську економіку спіткає колапс.
Однак вартість газу не лише не досягла 5000 євро, а й фактично за рік впала майже вдесятеро.
При цьому ціни все ще вищі за історичні рівні. Так, у 2018 році ціна газу падала до трохи більше 29 євро/мегават-година (305 євро/1000 кубометрів), а в 2019 році навіть опускалася нижче 15 євро/мегават-година (157 євро/1000 кубометрів).
Водночас учасники ринку впевнені, що нинішній рівень цін – не межа, зазначає Bloomberg. За даними інформаційного агентства, деякі аналітики не виключають, що ціна газу незабаром може впасти до 10 євро/мегават-година (105 євро/1000 кубометрів). При цьому виробники та продавці газу попереджають, що тренд на зниження вартості палива може змінитись зростанням.
Проте нинішня ситуація, скоріше, говорить про те, що період космічних цін на газ завершився.
Детальніше читайте в матеріалі "Апострофа": Ціна свободи: коли Європа відмовиться від російського газу
- Вас також може зацікавити:
Шантаж не пройде: Україна знайшла альтернативу російському газу
Слідом за російським кораблем: як Європа знімає з себе газовий зашморг Кремля