RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Політика

Новини

22 січня

21 січня

Всі новини

Саміт НАТО у Вільнюсі, день перший: про що говорили світові лідери, фото і відео

У Вільнюсі 11-12 липня проходить 74-й саміт НАТО, де найбільшим очікуванням України є пропозиція приєднатися до Північноатлантичного альянсу.

На що може розраховувати Україна та які рішення уже прийнято, розповідає "Апостроф".

21:04 Зеленський про другий день саміту:

20:48 Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що українське політичне керівництво усвідомлювало, що варто розраховувати на перші кроки НАТО, які й були зроблені.

"Ми усвідомлюємо, що ніхто, окрім України, не готовий відповідати на ці виклики та нести відповідальність. Ми були свідомі, що НАТО зробить тільки перші кроки: довгострокова програма, відмова від ПДЧ і рада політичної інтеграції", - зазначив Подоляк.

Він також додав, зо на саміті НАТО "не дали відповідну належну оцінку РФ".

"Російська Федерація використовує терористичні методи ведення війни, вона порушує свідомо всі можливі конвенції, в тому числі щодо війни. І вони так обережно сказали, ну, ми ж з Росією не воюємо", - сказав він.

20:22 Міністри оборони Франції та України на саміті НАТО підписали угоду, що передбачає збільшення військової допомоги нашій країні на 170 млн євро. Також буде спрощено процес закупівлі та постачання озброєнь в Україну. Окрім того, встановлені рамки для спільного виробництва запчастин та обслуговування іноземного озброєння та техніки.

19:47 Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес вважає, що Північноатлантичний альянс не може приєднати Україну під час війни, оскільки це втягне у бойові дії весь блок НАТО. Але після завершення війни Україна повинна приєднатись до НАТО якомога швидше.

19:37 Опубліковано фінальний текст комюніке саміту НАТО. В ньому, зокрема, йдеться, що саме Росія "несе повну відповідальність за свою незаконну та неспровоковану агресивну війну проти України". Пишуть, що вона серйозно підірвала євроатлантичну та глобальну безпеку. І за все це країна-агресорка повинна відповідати сповна. Також звернулися до всіх країн, щоб вони не допомагали Росії здійснювати її збройну агресію. Крім того, засудили всіх, хто сприяє російській війні проти України. Зокрема, Білорусь, яка "відіграє важливу роль, адже продовжує надавати свою територію та інфраструктуру". Закликають Білорусь та Іран припинити співпрацю з Росією.

В комюніке підкреслили, що повністю підтримують право нашої держави обирати власні механізми безпеки. І підкреслили, що майбутнє нашої держави – в НАТО.

19:12 Зеленський виступив на центральній площі Вільнюса.

"Сьогодні тут у Вільнюсі бойовий прапор з Бахмута, там була одна з найбільш визначальних битв в Європі. Цей прапор означає - ніколи знову литовцям не доведеться битися з росіянами, ані біля вільнюської телевежі, ані в будь-якому іншому місті", — заявив він.

18:33 Лідери держав та урядів країн-членів НАТО погодилися скасувати вимогу про ПДЧ для України. Запрошення Україні приєднатися до Альянсу нададуть після виконання усіх вимог, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час пресконференції у Вільнюсі.

17:55 Зеленський сьогодні не братиме участі в саміті НАТО. Про це заявив прес-секретар президента.

17:32 Зеленський останньої миті вдається до жорсткої публічної дипломатії, щоб змусити союзників переписати підсумкове комюніке саміту НАТО. Про це пише The Guardian. Раніше німецьке видання Spiegel опублікувало частину чорнового проєкту декларації країн НАТО, в якому немає термінів вступу України в Альянс. Документ також містить положення, що запрошення України до НАТО можливе, лише якщо усі країни Альянсу погодяться, що умови для цього дотримані. А серед вимог — реформи у сфері демократії та оперативної сумісності з НАТО. Зеленський розкритикував такий підхід і назвав "абсурдом" відсутність часових меж і для запрошення, і для членства України в Альянсі.

16:59 Україна та Франція підпишуть у Вільнюсі меморандум щодо навчання українських пілотів на F-16. Про це заявив міністр оборони Рєзніков, відповідаючи на запитання журналістів.

16:22 Також на саміт прибув глава міноборони України Олексій Резніков. Він заявив, що головна мета України - членство в альянсі.

16:20 Зеленський вже прибув до Вільнюса.

Планується, що він буде сьогодні на піднятті українського прапору, потім візьме участь у вечері з лідерами. Натомість завтра очікується його зустріч зокрема з Байденом, Трюдо, Шольцем та Макроном. Також відбудеться перше засідання Ради Україна-НАТО за участі Зеленського.

16:15 "Поки ви чекаєте на свою зупинку, Україна чекає на F-16". Такі надписи зараз в автобусах у Вільнюсі.

16:11 Запрошення до НАТО для України на саміті у Вільнюсі не буде.

"Буде встановлено набагато чіткішу процедуру щодо того, як це запрошення може з’явитися, коли будуть відповідні умови", - сказав посол Литви в Альянсі Дейвідас Матульоніс.

15:59 Учасники саміту НАТО затвердили плани оборони, який складається з трьох зон відповідальності: перша – для північної території альянсу, включаючи Арктику; друга – для центрального регіону, включаючи країни Балтії та східний фланг ближче до РФ; третя – для південного сходу, включаючи Середземне та Чорне моря.

Окрім того президент США Джо Байден заявив, що виступає за спрощену процедури вступу України до НАТО.

15:35 "В України є час до кінця року, щоб досягти результату на фронті", — заявив президент Чехії Петр Павел на саміті НАТО. Він пов'язав це з майбутніми виборами у США та інших країнах, після чого підтримка Києва знизиться.

"Усе, що буде досягнуто до кінця цього року, стане відправною точкою для переговорів. Ми також побачимо чергове зниження готовності масово підтримувати Україну великою кількістю зброї", - зазначив чеський президент.

15:00 Саміт розпочався.

14:45 Прем'єр-міністр Британії Ріші Сунак зазначив, що "часових рамок для України немає на горизонті".

14:15 Президент Польщі Анджей Дуда висловив надію, що на саміті НАТО будуть ухвалені рішення, потрібні для України. Польський лідер зазначив, що Україна має сильну армію з великим досвідом.

Окрім цього, президент Польщі Анджей Дуда допустив, що НАТО може направити в Україну миротворчу місію після закінчення війни.

13:45 Президент США Джо Байден заявив, що США погодилися з формулюванням, яке пропонують для рішення саміту НАТО щодо України – хоча достеменно невідомо, про що саме йдеться.

Про це Байден сказав у коментарях для преси поруч з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом.

"Ми погодилися на формулювання, які ви запропонували щодо можливості України приєднатися до НАТО у майбутньому", – сказав Байден, не згадуючи інших деталей.

Столтенберг перед цим повторив, що союзники на саміті планують надіслати сигнал Україні про те, що будуть підтримувати її стільки, скільки необхідно, та що вони "погоджуються щодо об’єднаного і позитивного сигналу" щодо перспектив вступу України до НАТО.

13:25 Президент Володимир Зеленський відреагував критикою політики НАТО щодо України, коментуючи заяви, які були озвучені у перший день саміту Альянсу у Вільнюсі. За словами глави держави, Україна, яка понад 500 днів відбиває російську агресію заслуговує на повагу і чітке визначення перспектив щодо членства в НАТО, яке могло б допомогти нашій країні перемогти ворога.

Він боляче сприйняв заяви щодо відсутності часових рамок щодо вступу України до НАТО.

13:20 Німеччина надасть Україні новий пакет військової допомоги обсягом 600 мільйонів євро. До нього увійдуть дві пускові установки зенітного ракетного комплексу Patriot. Очікується, що оголошено про нову допомогу буде на саміті НАТО.

12:45 Норвегія збільшила розмір фонду воєнної допомоги України з $240 до $930 мільйонів.

12: 30 Президент Франції Емманюель Макрон анонсував передачу Україні "зброю перемоги" для підтримки українського контрнаступу. Йдеться про французький аналог ракет Storm Shadow - ракети SCALP.

11:15 Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг назвав головні питання порядку денного.

За його словами, НАТО визнає наявність у України великих проблем під час проведення наступу на фронті, тому відповіддю Альянсу має бути посилення військової підтримки Києва.

Також він назвав саміт історичним, оскільки вже вдалося домовитися, що Швеція стане членом НАТО.

Також Столтенберг анонсував важливі рішення для України - скасувати для України план дій щодо вступу до НАТО, що дозволить їй скоротити процес приєднання.

"Україна пройшла довгий шлях, відтоді як було ухвалене рішення 2008 року про наступний крок у вигляді ПДЧ. Відтоді Україна стала значно ближча до НАТО, і настав час відобразити це в рішеннях Альянсу", – заявив генсек.

Він додав, що впевнений у позитивному формулюванні щодо членства України.

"Інавгураційний саміт Україна—НАТО відбудеться завтра, на ньому буде запропоновано план входження України до НАТО", - заявив Столтенберг.

Він також заявив, що НАТО спостерігає за діями РФ на Запорізькій АЕС та засуджує розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі.

Столтенберг повідомив, що президент України Володимир Зеленський прибуде у Вільнюс сьогодні і візьме участь у саміті.

На крок ближче до НАТО

Напередодні саміту у Вільнюсі, 10 червня союзниками НАТО було ухвалено рішення щодо приєднання України до НАТО без виконання Плану дій щодо членства в Альянсі. За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, союзникам НАТО вдалося досягти консенсусу щодо усунення ПДЧ зі шляху України до вступу до Альянсу. Він наголосив, що це "довгоочікуване рішення, яке скорочує наш шлях до НАТО", а також - найкращий момент для того, щоб внести ясність щодо запрошення Україні стати членом Альянсу.

"Так" чи "ні"?

Попри хороші прогнози, довгоочікуваного схвалення вступу України до НАТО може і не бути, оскільки дві найбільші країни США та Німеччина виступили проти цього. Причиною цього вважають буцім-то шантаж з боку Офісу президента. Зокрема йдеться про висловлювання деяких українських високопосадовців про те, що у випадку відсутності результату під час саміту, президент проігнорує участь у ньому. Саме ці слова були сприйняті союзниками як відвертий шантаж з боку Києва.

У разі ж позитивного рішення, комісія Україна-НАТО буде модернізована у Раду Україна-НАТО, а також ухвалена багаторічна програма підтримки, спрямована на адаптацію до стандартів НАТО української армії та державних інституцій.

За словами генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, Україна буде мати статус рівного партнера за столом переговорів й на рівних братиме участь у розв'язанні питань, які становлять спільний інтерес. Також для України як для потенційного 33-го учасника НАТО будуть створені профільні підкомітети, наприклад, стосовно кібернетичної безпеки тощо. Ще Україна отримає право, в разі потреби, скликати термінове засідання.

Що кажуть на Заході

За словами канцлера ФРН Олафа Шольца на спільній пресконференції з прем’єр-міністром Австралії Ентоні Албанізе у Берліні в понеділок, наразі достеменно невідомо, як виглядатимуть безпекові гарантії для України, а дискусії щодо цього тривають декілька місяців.

"Ми дискутуємо багато місяців щодо гарантій безпеки після досягнення миру. Дискусія дуже інтенсивна…Вона не завершена", - наголосив він, додавши, що Німеччина є другою країною у світі за обсягами надання Україні підтримки та планує робити це і надалі.

Щольц також відзначив роль Австралії, яка "надає Україні величезну допомогу", зокрема військову. Своєю чергою Албанезе зазначив, що Австралія та Німеччина є "партнерами у підтримці України".

Вони також висловилися щодо рішення передати України касетні боєприпаси, наголосивши, що й Німеччина, і Австралія виступили проти цього, а відповідальність за це рішення лежить на Вашингтоні.

Про приєднання України до НАТО висловився й міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні, заявивши, що це може відбутися лише після закінчення війни, розв’язаної Росією.

"Я вважаю, що правильний вибір — дати почати працювати Раді Україна-НАТО, щоб підготувати ґрунт для майбутнього членства України, яке обов’язково має відбутися після війни", — заявив він.

Читайте також: Максимум – Рада: що Альянс готовий запропонувати своєму 33-му члену вже зараз

Сюрпризи від Ердогана

Туреччина, яка протягом російсько-української війни намагалася тримати нейтральний статус, несподівано дала згоду на вступ Швеції до НАТО "якнайшвидше". Раніше вона виступала проти цього через недостатні кроки у боротьбі з тероризмом. Тепер же це може посприяти якнайшвидшому приєднанню до НАТО й України та ймовірно зроблено саме з цією метою.

За словами генсека НАТО Єнса Столтенберга, за результатом тристоронньої зустрічі за участі шведського прем'єра Ульфа Крістерссона президент Туреччини погодився направити протокол про ратифікацію вступу Швеції в НАТО до парламенту якомога швидше та співпрацювати з парламентом для гарантії його схвалення.

Генсек зауважив, що Швецією було виконано всі умови меморандуму, який уклали під час торішнього саміту НАТО у Мадриді, щоб задовольнити занепокоєння турецької сторони у питанні безпеки. Серед них - зміна конституції та зняття заборони на експорт озброєння до Анкари.

З огляду на це, Швеція та Туреччина планують укласти двосторонній безпековий компакт.

Таке рішення Туреччини схвалили лідери Штатів і Великої Британії. Зокрема, президент США Джо Байден заявив, що він "готовий працювати з президентом Реджепом Таїпом Ердоганом і Туреччиною над посиленням оборони і стримування в євроатлантичному регіоні".

"Я з нетерпінням чекаю можливості привітати прем'єр-міністра Ульфа Крістерссона і Швецію як нашого 32-го члена НАТО", – йдеться у заяві Байдена.

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі також привітав цей крок, написавши у Twitter, що членство Швеції в НАТО "в інтересах кожного".

"Їхній вступ робить нас усіх безпечнішими. Велика Британія вітає кроки, зроблені сьогодні Туреччиною для наближення цієї мети. Ми продовжуємо підтримувати наших шведських друзів", – написав він.

За словами політтехнолога Михайла Шейтельмана, Ердоган підтримав членство України в НАТО, оскільки це є національним інтересом його країни.

"Саме підтримує, а "не проти". Це національний інтерес Туреччини, щоб Україна стала членом Альянсу. Ердоган або інший турецький президент так би повівся на 5 років раніше, на 5 років пізніше. Але позитивна відповідь від Туреччини була б у будь-якому випадку". Вони зацікавлені в тому, щоб Чорне море стало внутрішнім морем НАТО. Щоб там було менше Російської Федерації. А краще - щоб взагалі її там не було", - розповів він.

З чим на саміт поїде Зеленський

Президент України напередодні саміту НАТО наголосив, що Україна потребує чіткого сигналу про те, що Україна стане членом Альянсу після війни. Він наголосив, що наразі відбувається надзвичайно активна робота та висловив вдячність усім лідерам, кожній країні, які ухвалили відповідні спільні декларації та заяви з Україною щодо інтеграції нашої країни.

Зеленський зауважив, що сміливість українських героїв "відтерла від пилу історії всі цінності, заради захисту яких і було створене НАТО".

"Коли ми подавали заявку на вступ до НАТО, ми говорили відверто: де-факто Україна вже в Альянсі. Наша зброя - це зброя Альянсу. Наші цінності - це те, у що вірить Альянс. Наш захист - це саме той елемент формули Європи, який робить її об’єднаною, вільною та в мирі. Вільнюс має все це підтвердити", - сказав президент.

Водночас зауважив він, наразі ще триває робота над вордингом, тобто над конкретними словами такого підтвердження.

"Дуже важливо, що у Вільнюсі заплановані двосторонні зустрічі різного рівня: країни Європи, Америка, Канада, Японія. Пріоритети абсолютно очевидні - це протиповітряна оборона для наших міст, для всіх громад на всій території країни. Ми працюємо над створенням повноцінного повітряного щита. Це також зброя для фронту, будуть у Вільнюсі переговори й щодо цього", - зазначив глава держави.

Як Вільнюс зустрічає саміт НАТО

У мережі публікують фото того, як Вільнюс зустрічає саміт НАТО - на будівлях майорять синьо-жовті прапори, на вулицях безліч символів на підтримку України, а в аеропорту зустрічають написами, присвяченими вступу України до НАТО.

Нагадаємо, раніше президент Литви Гітанас Науседа попередив, що на саміті НАТО Україна отримає чимало, але не все, на що сподівається.

  • Вас може зацікавити:

Шлях до НАТО стане коротшим: Кулеба повідомив про довгоочікуване рішення союзників

Франція передасть Україні "зброю перемоги": що відомо про ракети SCALP

Максимум – Рада: що Альянс готовий запропонувати своєму 33-му члену вже зараз