Нещодавно було скликано Синод УПЦ Московського патріархату, очікувалося, що на ньому прозвучать заяви про розрив зв'язку з Москвою. Однак це досить складно зробити з юридичного погляду.
Про це священнослужитель Православної Церкви України, колишній речник предстоятеля УПЦ МП Георгій Коваленко розповів в ефірі Апостроф TV.
У березні в парламенті було зареєстровано законопроект щодо заборони Московського патріархату в Україні.
"Цим мають займатися фахівці. Юристи, які мають оцінити ступінь небезпеки не лише заяв, а й діяльності Московського патріархату. Більше того, наскільки я розумію, це дуже складно з юридичного погляду. Але те, що є в суспільстві, якраз проявляється у рішеннях голів окремих міст чи областей. Є певна напруга у суспільстві, є бажання та певна вимога, що з цим щось треба робити", - пояснив Коваленко.
Він додав, що сподіватися на адекватну реакцію керівництва Московського патріархату не доводиться і від української влади залежить, чи буде знайдено мудрі рішення.
"Насправді, ми ще не побачили навіть санкцій щодо ідеологів війни. Досі не розглядається питання запровадження санкцій щодо Кирила, інших людей, які відверто проголошують підтримку російській війні. Все має бути поетапно", – сказав священнослужитель.
За його словами, дуже важливо, щоб усі випадки співпраці з окупантами чи пропаганда "російського світу" отримали правову оцінку. Якщо ми діятимемо у правовому полі, то можна буде знайти рішення, коли людям буде гарантовано свободу совісті – тобто Україна гарантує можливість вірити в будь-кого і це невід'ємна частина прав.
"А от діяльність, яка спрямована проти української держави, проти єдності українського народу, на підтримку окупантів чи співпраця з ними... Я думаю, що єдиної такої організації як Московський патріархат не існує в Україні. В Україні кожна релігійна громада є окремою юридичною особою.З одного боку, це ускладнює загальні рішення щодо Московського патріархату, а з іншого - дає можливість у кожному окремому випадку приймати рішення", - зазначив Коваленко.
Він додав, що слід від розмов переходити до дій.
"Але ці дії мають бути професійними і відповідно до конкретних дій конкретних служителів Московського патріархату чи громад, які або підтримують агресію, або співпрацюють з окупантами, або поширюють ідеологію "російського світу". До речі, вона також в Україні не засуджена і не заборонена. Це теж створює певні юридичні колізії", – резюмував Коваленко.
Детальніше читайте в матеріалі "Апострофа": Московський патріархат починає розуміти, що далі вичікувати неможливо - ректор Православного університету.