RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.00
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

22 листопада

Всі новини

Що треба знати про мобілізацію тим, хто має в сім'ї інваліда: пояснення юриста

В Україні діє режим загальної мобілізації, але чоловіки, у яких у сім'ї є інвалід 2-ї групи, можуть бути мобілізовані лише за їхньою згодою та лише за місцем проживання. Також під час війни вони можуть виїхати за кордон, супроводжуючи інваліда.

Роз'яснення з цього питання надав юрист Костянтин Гритчин.

Відповідно до абз.11 ч.1 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані , які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків або батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I або II групи.

Згідно з останніми роз'ясненнями Державної прикордонної служби, під час дії військового стану обмежений виїзд чоловіків від 18 до 60 років з України, однак є винятки.

Зокрема, чоловіки можуть виїжджати за кордон для супроводу особи з інвалідністю І або ІІ групи - у супроводі одного або обох батьків, на утриманні яких перебуває така особа з інвалідністю, чоловік/дружина, повнолітніх сина/дочки, їх чоловіка/дружини (за наявності документів, що підтверджують родинні зв'язки та інвалідність).

Для перетину кордону необхідно надати (оригінали):

1. Свідоцтво про народження.

2. Документ, що підтверджує інвалідність:

  • довідка до акту огляду медико-соціальної експертної комісії (форма первинної облікової документації № 157-1/о);
  • або
  • пенсійне посвідчення особи з інвалідністю;
  • або
  • посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю", де зазначено групу та причину інвалідності; довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики).
  • 3. Паспорти громадян України для виїзду за кордон (закордонні паспорти). У разі їх відсутності слід уточнити можливість пропуску без закордонних паспортів.

    Слід зазначити, що для виїзду за кордон на цій підставі отримувати відстрочку від призову не обов'язково.

    При цьому, згідно із законом, виїзд за межі України осіб з інвалідністю з супроводжуючим може здійснюватися не більше одного разу з моменту запровадження на території України надзвичайного чи військового стану.

    Як повідомляв "Апостроф", народні депутати створили законопроект щодо українців з інвалідністю, які зможуть піти до ЗСУ добровільно та служити за місцем реєстрації або проживання.