RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Новини

22 грудня

21 грудня

Всі новини

Як переселенцям знятися з обліку ВПО та що загрожує при незаконному отриманні виплат

В Україні багато внутрішньо-переміщених осіб, повернувшись додому, не можуть зупинити свій статус ВПО. Експерти пояснили, що робити в такому випадку та що загрожує при незаконному отриманні виплат.

Про це розповіли юристи Української Гельсінської спілки з прав людини.

Обов’язки біженців

Як зазначають фахівці, у держустановах громадян-ВПО, які хочуть зупинити такий статус, відправляють у місця проживання, де вони рятувалися від війни. Так відбувається, тому що для обліку внутрішньо переміщених осіб створено Єдину інформаційну базу даних ВПО. Хоч відповідальний за її формування та ведення – центральний орган виконавчої влади, обов’язок підтримання цієї бази покладено і на самих осіб. ВПО зобов’язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соцзахисту населення за новим місцем проживання упродовж 10 днів з дня прибуття на нове місце проживання.

У разі добровільного повернення на постійне місце проживання - громадянин зобов’язаний повідомити про це структурний підрозділ з питань соцзахисту населення за місцем отримання довідки не пізніше ніж за три дні до дати від’їзду.

Що загрожує, якщо особа не зніметься з обліку ВПО?

Отримані безпідставно кошти все одно доведеться повертати державі. Якщо буде виявлено, що вже нема підстав для виплати допомоги - кошти будуть стягнені з особи у добровільному чи судовому порядку.

Довідка про взяття на облік ВПО буде скасована у таких випадках:

  • подача громадянином заяви про відмову від довідки ВПО;
  • вчинення кримінального правопорушення;
  • повернення особи до місця постійного проживання;
  • виїзд громадянина на постійне місце проживання за межі України;
  • виявлення факту подання завідомо недостовірної інформації.


У підсумку - виплати допомоги на проживання будуть припинені.

Експерти кажуть, що наразі найбільш розповсюдженою підставою є повернення до постійного місця проживання або виїзд за кордон.

Механізм подачі заяви про відмову від довідки ВПО

Громадянину для подачі заяви про відмову від довідки внутрішньо-переміщеної особи потрібно:

  • подати повідомлення за місцем одержання довідки ВПО;
  • подати повідомлення після повернення до залишеного постійного місця проживання;
  • подати повідомлення через сайт "Дія" (на 1 липня е-послуга відсутня).

Куди звертатися, щоб повідомити про зміну місця проживання?

ВПО повинні завчасно повідомити про зміну місця свого фактичного проживання та про повернення до постійного місця проживання територіальний підрозділ соцзахисту. Про це мають попереджати працівники соцзахисту при оформленні довідки ВПО.

"Якщо переселенець змінює місце проживання, то він зобов’язаний повідомити (протягом 10 днів) про це територіальний підрозділ соцзахисту за новою адресою. Якщо переселенець добровільно повертається до покинутого постійного місця проживання, то він зобов’язаний повідомити (не пізніше як за три дні до від’їзду) – той підрозділ, який видав довідку ВПО", - кажуть експерти.

Постанова уряду від 19.04.2022 р. № 476 передбачає про обов’язок повідомити уповноваженому органу / ЦНАП за місцем отримання довідки про добровільне повернення до залишеного постійного місця проживання не пізніш як за три дні до від’їзду або протягом трьох днів уповноваженому органу після повернення до покинутого постійного місця проживання. Рішення про скасування дії довідки згідно зі статтею 12 Закону № 1706 ухвалює керівник уповноваженого органу за місцем проживання особи. Упродовж трьох днів від дати ухвалення рішення, установа видасть його особі або надішле на адресу місця проживання, вказану у довідці.

Раніше "Апостроф" розповідав, яку фінансову допомогу можуть отримати переселенці в липні.