Якщо військовозобов'язаному українцю під час мобілізації вручили повістку із терміном явки до військомату "сьогодні на сьогодні" або "сьогодні на завтра", то треба на місці вказати про неможливість з’явитися "завтра" і погодити чітку дату прибуття.
Про це розповіла адвокатка Катерина Аніщенко для УНІАН.
Читайте також: Можуть призвати в першу чергу: на кого зараз є запит в ЗСУ
За українським законодавством, якщо мобілізований не з'являється після отримання повістки у зазначений термін, то йому загрожує адміністративна або кримінальна відповідальність.
"Однак, станом на сьогодні, жодним нормативним актом не передбачено мінімальний термін часу, коли військовозобов’язаний повинен з’явитися за викликом. А тому працівники військкоматів нерідко вказують термін з "сьогодні на завтра", а то й взагалі, "сьогодні на сьогодні", - зазначила Аніщенко.
Юристка зауважила, що у повістці повинна стояти дата, яка дозволяє мобілізованому з’явитися за викликом до військкомату не пізніше, ніж за три дні з дати вручення цього документу.
"З досвіду спілкування з клієнтами з цього питання, зазначу, що рекомендую тим, кому виписують повістки, одразу на місці зазначати про неможливість з’явитися "завтра" і погодити дату прибуття до військкомату", - повідомила вона.
Водночас якщо немає можливості з'явитися у назначений термін, то є перелік поважних причин неприбуття чи несвоєчасного прибуття до військкомату, який затвердив Кабмін. Йдеться про:
- смерть близького родича свого або дружини/чоловіка, яка сталася пізніше ніж за сім діб до дати початку зборів за призовом;
- хвороба або необхідність догляду за хворою дружиною/чоловіком/дитиною/батьками своїми або дружини (чоловіка), які проживають разом із військовозобов’язаним або резервістом, якщо немає можливості доглядати за хворим іншим близьким родичем;
- здійснення щодо військовозобов’язаного або резервіста кримінального провадження чи застосування до нього адміністративного стягнення або кримінального покарання;
- потрапляння у надзвичайну ситуацію, яка виникла під час призову на збори і заважає своєчасному прибуттю;
- складання державних іспитів у вишах.
Направляти лист з повідомленням про неможливість прийти у назначений час з вказанням причини неявки треба до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Нагадаємо, раніше ми писали, що в Україні можуть розширити мобілізацію та призвати студентів.
- Вас також може зацікавити:
Мобілізація не для всіх: як змінилися умови бронювання в Україні
Кого одразу відправляють на фронт, а кого ні: роз'яснення військових
Придатний, але любить поспати: в Україні засудили "креативного" ухилянта
В Україні дев'ятий рік триває запекла війна з Росією, яка на нас напала. З лютого 2022 року триває повномасштабна війна. Процес вручення повісток - це не автоматичний квиток на війну, а насамперед актуалізація даних громадян України. Так, слідом за повісткою можливий призов військовозобов'язаної людини на військову службу. Це нормальний процес у воюючій країні. Варто не забувати, що обов'язком кожного українця є захищати свою країну. Бо якщо сьогодні ти втікаєш від війни - завтра вона може прийти до тебе.