RU  UA  EN

Понеділок, 20 січня
  • НБУ:USD 42.05
  • НБУ:EUR 43.10
НБУ:USD  42.05
Суспільство

Новини

19 січня

Всі новини

Як називають картоплю в різних регіонах України: мовознавці склали цікаву карту

Повномасштабне російське вторгнення стало каталізатором того, що російськомовні люди почали переходити на українську та збагачувати свою солов'їну. Сьогодні ми пропонуємо дізнатися, як у різних регіонах України називають картоплю - вона має більш як десять назв.

Мовознавці склали цікаву карту та опублікували її на Facebook-сторінці Інституту мовознавства імені O.O.Потебні НАН України.

Варто зазначити, що у різні регіони України картопля потрапляла різними шляхами, через це й така кількість назв.

Так, на Лівобережжі та значній частині Правобережжя цей коренеплід називають картоплею (інші назви – картоха, картопа, картохи, картохлі, картошка).

На Поділлі, Наддністрянщині, Буковині досить популярною є назва бараболя (барабуля, буля, боля, барабій, барабіль, барабін, бараболє, барболька, барабона).

Читайте також: Вирій, митець і шахівниця: яких ще українських слів не розуміють росіяни

На Закарпатті побутує назва бандура (бандурка). Водночас на Покутті, що на Івано-Франківщині, картоплю називають мандебуркою, а скорочено - буркою, бурешкою.

На Чернігівщині, правобережному Поліссі, Волині, частині Галичини "другий хліб" називають бульбою (больба, бульва, булька, бульбак, бульбан, бульбах, бульбеґа, бульбиця).

На Закарпатті, окрім бандурки, цей крохмалистий овоч називають крумплями або кромплі, грумплі, ґруля, кумпітера, компітери, комперя. Також розповсюдженою є назва ріпа.

Варто зазначити, що єдиною загальнонародною назвою є слово картопля. Вона ж стала ботанічним терміном. Ще дві назви, а саме бараболя та бульба, стали частиною літературної мови, проте з яскравим діалектним забарвленням.

Раніше "Апостроф" розповідав, як правильного сказати українською мовою "я переслідую ціль" або "ми переслідуємо мету".

  • Вас також може зацікавити:

"Під час" чи "підчас": як правильно писати українською і до чого тут юшка

Як українізувати російське слово "издержки"

Як тільки це не роблять: мовознавець пояснив, як писати числівник "пів" за новими правилами

"Апостроф" запустив рубрику "Говоримо українською правильно", де ми проводитимемо лагідну українізацію: пояснюватимемо випадки застосування правопису, мовних норм, публікуватимемо цікавинки про мову. Робимо це для того, щоб у нашій країні з кожним днем ставало дедалі більше україномовних українців, а наша солов'їна мова звучала звідусіль!