З'явилися кілька версій щодо можливих замовників вбивства херсонської активістки Катерини Гандзюк.
Їх озвучив журналіст Сергій Рахманін.
Отже, перша версія. Не виключено, що вбивство Гандзюк замовили сепаратист Кирил Стремоусов, який займався організацією проросійських мітингів і екс-радник міністра внутрішніх справ, глава профспілки працівників МВС Ілля Ківа.
"Кирило Стремоусов - місцевий епатажний персонаж, якого покійна величала "сепарюгой", і з яким у неї регулярно траплялись сутички. Останнім часом місцевий епатажний провокатор - активіст Соцпартії Ківи (цілком органічний вибір). Ківа звинувачував Гандзюк в участі в розкраданні міського бюджету, а вона сама публічно називала його "твариною", - пише журналіст.
При цьому, в життєздатність даної версії мало хто вірить.
Їхні аргументи: сам Стремоусов на це навряд чи зважився, і з ним навряд чи хтось став би зв'язуватися. Що стосується Ківи, то його як можливого замовника не розглядають по іншій причині: херсонці переконані, що Катерину замовив місцевий. Той, кому вона заважала (кого дратувала) постійно і предметно.
"Якби Ківа замовляв кожного, хто називав його тваринам, в країні кислоти не вистачило б", - похмуро сказав один співрозмовників журналіста.
Друга версія, що замовниками вбивства Гандзюк виступили народний депутат Микола Паламарчук та його помічник Ігор Павловський, є найпопулярнішою.
"Микола Паламарчук майже два десятка років був пов'язаний з херсонської міліцією, пройшовши шлях від інспектора ДПС до начальника УВС. І не втрачав зв'язків з малою батьківщиною, ні перебуваючи на посаді заступника міністра внутрішніх справ, ні отримавши мандат депутата парламенту. Саме в силу тісних контактів з Херсонщиною відставний генерал виявився одним з кураторів області від влади", - пише журналіст.
Що ж стосується помічника депутата БПП Паламарчука Ігоря Павловського, то його називають найбільш імовірним посередником між замовником і організатором злочину за версією слідства - колишнім бійцем Української добровольчої армії Сергієм торбині (позивний "Опер"). Саме він, як передбачається, передавав "Оперу" гонорар за майбутнє напад.
Знавці херсонської вивороту стверджують, що Павловський - фігура в регіоні, можливо, навіть більш впливова, ніж його формальний шеф: "Якщо вже хто вирішував, так це Павловський, а не Паламарчук. Цілком самостійна і дуже впливова фігура. При всіх владах. Не стільки Паламарчук потрібен був Павловському як дах, скільки Павловський - Паламарчуку як людина, яка тут знає всіх і все, і багато що може.
Біографія Павловського строката, але в ній багато білих плям. За твердженням цілого ряду людей, свого часу він мав відношення до правоохоронних органів, пізніше подався в кримінал і був судимий. За твердженнями херсонців, помічник Паламарчука активно використовував ветеранів війни на Сході для рейдерських захоплень, організації пікетів і розгону мітингів опонентів.
"Більшість опитаних мною сумніваються, що за замовленням нападу на Гандзюк може стояти Паламарчук, наполягаючи, що, швидше за все, "це зробив хтось глибоко місцевий". В участь в злочині Павловського вірять куди охочіше. Але припускають, що він, швидше за все, був посередником, а не замовником. "Павловський міг організувати подібне самостійно, але навряд чи це йому самому було потрібно. Швидше за все, він діяв в чиїхось інтересах", - додає Рахманін.
Версія "Владислав Мангер". Ставленик "Батьківщини", голова обласної ради, Мангер був одним з постійних об'єктів критики Катерини Гандзюк. Особливий резонанс викликала історія, пов'язана з незаконним вирубуванням лісу в Олешківському районі.
"Мангера Гандзюк критикувала давно і послідовно, звинувачуючи його, зокрема, в потуранні місцевим сепаратистським силам. Стверджують, що глава облради вкрай болісно реагував на випади соратниці херсонського мера", - уточнює розслідувач.
Версія глава Чорноморського регіонального управління "Укртрансбезпекі" Ігор Пастух. Першим в гіпотетичну причетність Пастуха до замаху на Гандзюк озвучив її кум, місцевий депутат Олександр Власов.
За його словами, його міг нервувати підвищений інтерес активістки до роботи його структури. Місцеві медіа Ігоря Пастуха підозрювали в спробах "кришувати" тіньові перевезення до Криму.
"Важлива деталь: за численними твердженнями, свого часу Катерину і Пастуха пов'язували дружні стосунки. Проте, саме вона, як вважає цілий ряд херсонців, посприяла звільненню Пастуха з посади заступника голови міської ради", - уточнює Рахманін.
Багато хто переконаний, що своє вигнання з горради Пастух вважає прямим наслідком дій Гандзюк, і дії ці розцінює як зраду.
Версія "Андрій Гордєєв / Євген Рищук". Херсонський губернатор Гордєєв Гандзюк теж не жалував. Йому від неї діставалося не менше, ніж Мангер або Пастуху. Але при цьому вона підкреслювала слабкість цієї фігури, регулярно називаючи його "підручним", "посіпакой" глави облради.
Як стверджують знавці херсонської життя, Гордєєва уражається критика з боку Гандзюк, але ще більше його зачіпало те, що вона вважала його таким собі придатком Мангера.
"Один з моїх співрозмовників говорив, що Гордєєв щулився від однієї думки, яку критику з боку Катерини йому доведеться вислухати в разі вступу в боротьбу за крісло мера. "Він її просто боявся". Не нам судити, чи міг кар'єрний мотив стати приводом для залякування Катерини. Можемо лише послатися на думку деяких херсонців, які вважають, що Гордєєв на відміну від Мангера або Пастуха не став би тією фігурою, яку кинулися б захищати (прикривати) поліція і прокуратура. Але поряд з главою ОДА є людина, що має в очах правоохоронців більшу вагу" - його заступник Євген Ріщук.
Але поряд з главою ОДА є людина, що має в очах правоохоронців більшу вагу - його заступник Євген Ріщук.
Ріщук, який сам визнавав, що його називали сміттєвим бароном, а до цього пісочним і лісовим, - фігура досить впливова в області, але при цьому маловідома за її межами. Гандзюк називала Ріщука "коняр" та "цим колгоспником", що, як кажуть, його надзвичайно ображало.
Як повідомляв "Апостроф", раніше спікер МВС висловився про складнощі з пошуком замовника в справі про вбивство Гандзюк.