RU  UA  EN

Четвер, 26 грудня
  • НБУ:USD 41.60
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.60
Досьє

Іванчук Василь Михайлович

Український шахіст, гросмейстер

Український шахіст, гросмейстер Василий Иванчук Фото: Марія Ємелянова/Chess.com

Василь Іванчук народився 18 березня 1969 року у с. Копичинці Тернопільської області. Батько майбутнього шахіста працював юристом, а мати вчителем фізики.

Грати у шахи Василь почав із 4-го класу.

«Все почалося з того, що татові на день народження подарували магнітні шахи, – розповідав пізніше гросмейстер, – Мені сподобалися постаті, і я попросив батька розповісти про цю гру, показати, як робити ходи. Потім захотілося дізнатись ще більше, і мама з училища принесла мені кілька книг. Першою книгою була «Подорож у шахове королівство» Авербаха та Бейліна. Потім я почав розгадувати шахові завдання у журналах, які ми виписували. Про те, що стану успішним шахістом, сказав мій перший тренер Геннадій Василенко» .

1979 року Василь почав займатися з Олегом Калініним у тернопільському шаховому клубі «Авангард». З 1980 року його тренером став Михайло Некрасов.

З 1982 року Іванчук почав грати на юнацькій дошці команди Прикарпатського військового округу, з ним почали займатися Віктор Желяндінов та Володимир Бутурін.

1985 року у віці 15 років Василь виграв юніорський чемпіонат СРСР та посів 3-е місце на чемпіонаті України.

Вищу освіту шахіст здобув у Львівському державному інституті фізичної культури.

Іванчук у соцмережах

Профілів гросмейстера в соцмережах не виявлено.

Тим часом, у Facebook є сторінка Шахової школи Іванчука.

Кар'єра

1988 року Іванчук став гросмейстером, а у 1988 та 1990 роках у складі збірної СРСР стає чемпіоном Олімпіад.

На початку 1990-х років Василь Іванчук – один із найсильніших шахістів світу.

Після здобуття Україною незалежності 1991 року Іванчук входить до складу національної збірної. Збірна України з Іванчуком виграла командний чемпіонат світу 2001 року та Олімпіаду – 2004. Тричі команда України, в якій грав Іванчук, ставала призером Олімпіад.

Іванчук тричі вигравав супертурніри у Лінаресі (1989, 1991, 1995). У 1991 році обіграв чинного на той момент чемпіона світу Гарі Каспарова.

Упродовж 10 років український шахіст вигравав різні міжнародні турніри.

1989 року Іванчук переміг у турнірі в Білі, 1990 — у Тілбурзі, 1991 — у Рейк'явіку, 1992 — у Дортмунді, 1994 — у Мюнхені та Новгороді, 1995 — Хоргені, 1996 — Зеї, в 1997 - в Белграді, 1998 — в Елісті, 2000 — будинки у Львові та в Монтекатині Термі.

З 16 по 25 січня 2002 року у Москві проходив фінальний матч на першість світу за версією ФІДЕ. Іванчук програв іншому українському шахісту Руслану Пономарьову з рахунком 2½-4½ (+2-0=5).

2004 року Василь Іванчук став чемпіоном Європи. 2005 року він переміг на Меморіалі Капабланки в Гавані.

У листопаді 2007 року виграв чемпіонат світу з бліц у Москві.

На жовтень 2007 року у світовому рейтинг-листі Іванчук посідав 3-ту позицію з показником 2776 після Вішванатана Ананда та Василя Крамника.

Василь Іванчук у 2007 році. Фото: Karpidis/Wikimedia

2007 року Іванчук виграв найсильніший міжнародний турнір, коли-небудь проведений на території незалежної України, у Форосі (18-та категорія).

У листопаді 2009 року, програвши на Кубку світу 16-річному Уеслі Со, Іванчук дав емоційне інтерв'ю, яке можна було розцінити як оголошення про припинення шахової кар'єри. Однак пізніше він поширив відкритий лист, де заявив, що в жодному разі не збирається кидати шахи.

У листопаді 2010 року Іванчук у складі збірної України стає переможцем 39-ї шахової Олімпіади, що проходила у Ханти-Мансійську (Росія).

Окрім шахів Василь захопився шашками. У 2015 році він бере участь у першому для себе міжнародному турнірі з міжнародних шашок - Heerhugowaard Open 2015, де зібралося 25 міжнародних гросмейстерів. 2016 року Іванчук грав на чемпіонаті Європи.

Зустрічаючись у класичних партіях із чемпіоном світу Вішванатаном Анандом, Іванчук досяг над ним переваги з рахунком +1,-0,=11.

У грудні 2016 року Іванчук став чемпіоном світу з рапіду, набравши 11 очок з 15. Поділив 1-е місце з Магнусом Карлсеном та Олександром Грищуком, але за додатковими показниками став 1-м, заробивши 33 000 $.

Український гросмейстер бере участь у багатьох міжнародних турнірах.

Василь Іванчук. 2015 рік Роттердам. Фото: Марії Омелянової/Chess.com

У липні 2023 року Міністерство спорту України заборонило Василю Іванчуку взяти участь у Кубку світу в Баку через те, що на змаганнях будуть представники Росії хоч і під нейтральним прапором. Щоб вирішити цю ситуацію, деякі з найкращих гросмейстерів світу підписали відкритий лист до тодішнього міністра молоді та спорту України Вадима Гутцайта.

Після скандалу в медіа, зрештою, спортивні чиновники України все ж таки дали дозвіл знаменитому гросмейстеру взяти участь у турнірі.

У грудні 2023 року Іванчук посів 2-е місце на чемпіонаті Європи зі бліцу.

Скандали

У квітні 2024 року Василь Іванчук зустрівся в іспанському місті Аліканте з українськими дітьми, щоб поговорити про шахи. При цьому він спілкувався російською мовою. Після цієї зустрічі в соцмережах його почали звинувачувати в тому, що гросмейстер спілкується з українськими дітьми «ворожою» мовою.

За шахіста заступився організатор зустрічі Іван Юрковський, який написав у Facebook наступне:

«Я хочу звернутися до всіх, хто висловив своє занепокоєння мовою, якою було проведено лекцію видатного українського гросмейстера Василя Іванчука в Аліканті. Я повністю розумію і приймаю ваші зауваження та емоції, пов'язані з цим рішенням. Хочу наголосити, що саме я, як організатор, зробив вибір на користь російської мови для проведення цієї лекції, піддавшись на прохання батьків деяких дітей. Я усвідомлюю, що у контексті війни це рішення було недоречним. Важливо відзначити, що пан Іванчук виступив на цій лекції на моє прохання і вчинив так, виявляючи повагу до мого запиту та бажання зробити лекцію максимально зрозумілою та доступною для всіх присутніх дітей. Я висловлюю щиру подяку пану Іванчуку за його виступ та прошу не приписувати йому відповідальність за вибір мови лекції» .

Сім'я

Василь Іванчук вперше одружився 1991 року. Його обраницею стала шахістка Аліса Галлямова. У 2000 році подружжя розлучилося. Галлямова повернулася на батьківщину до Казані (Татарстан, Росія). Від цього шлюбу гросмейстер має сина Михайла.

2007 року Василь Іванчук одружився знову. Його дружиною стала Оксана Криницька.

«Ми познайомилися, ще шестикласниками. Якось під час уроку математики до класу зайшла класна керівниця з хлопчиком та сказала: «Діти, це наш новий учень, Вася Іванчук. Він грає у шахи і в майбутньому стане спортсменом». Він мені сподобався з першого погляду. Я відчула, що з цим хлопчиком у мене будуть дуже близькі, душевні стосунки. І що у професійному житті він досягне успіху. Я завжди вірила у це. І, на щастя, все так і сталося », – сказала журналістам нинішня дружина.

Цитати

Про розлучення з дружиною:

«Знаєте, шахіст Тайманов вважає, що кожні десять років треба міняти дружину, і у своєму житті дотримується цього правила ».

Про Львів:

«Давно мешкаю у Львові. Гордий, що живу в такому доброму, висококультурному місті. Бачив багато міст у різних куточках світу. Можу сказати, що Львів – одне з найкращих міст світу».

Про Зеленське:

«Я не голосував за Зеленського, але не можу сказати, що незадоволений. Ну, так сталося, він переміг, за нього проголосувала більшість людей, маємо нового президента. А сказати, що справді стежу за його діями та маю право робити висновки, тим більше висловлювати їх на публіку, я не готовий. Швидше – щось для себе, щось подобається, щось – ні. Що я – експерт чи аналітик?»

Василь Іванчук. 2010 рік. Фото: Андреас Контоканіс

Про Радянський Союз

«Повага до шахів у Радянському Союзі була більшою, ніж у нинішній Україні. У СРСР поняття гросмейстер користувалося дуже великою повагою у суспільстві. Нині дещо по-іншому. Інша річ, що тоді було значно менше гросмейстерів. Їх знали. Нині їх значно більше і про багатьох із них взагалі мало хто знає. Можливості людей себе реалізувати для гросмейстерів були більшими. Хоча є інший аспект – багатьом за Союзу було проблемою десь поїхати на змагання за кордон. Зараз із тим суттєво легше».

Про свої звички:

"Купуючи на ринку м'ясо або цибулю, завжди торгуюся. Люблю, щоб скинули гривню в іншу»

«Вино та горілку п'ю. Але, думаю, якщо ми вже в Бельгії, до дерунів підійде пиво».

«У видатних шахістів були різні таланти. Капабланка мав славу улюбленця жінок, Альохін знав найбільше мов. А хто був найкращим кухарем, ніхто не знає. Чому б не влаштувати змагання, хто краще готує? Наприклад, Іванчук чи Пономарьов? Вийшов би такий своєрідний матч-реванш на першість світу».

«Я пройшов через купу різних комп'ютерних залежностей. Остання – це гра в шашки. Я просто заходжу на сайт і граю в шашки годинами, доки вже не встаєш із-за столу, і голова у тебе квадратна».

«Дуже не люблю ці модні речі, коли перший хід за тебе робить мер чи губернатор. Поясніть мені, чому в тенісі таке не практикується – щоб хтось подав першу подачу. Або в боксі – хтось комусь символічно в морду заїхав».

«Серед моїх улюблених розваг – казино. Дуже подобається грати у рулетку. Зізнаюся, у мене непогано виходить».

Про успіх у шахах:

«Поразки – це мої помилки, які використав суперник. Перемоги – це помилки суперника, які я використав».

«Загалом можу сказати, що завдяки шахам вважаю себе матеріально забезпеченою людиною».

"Щоб досягти високих результатів, треба самому намагатися".

«Особисто для мене гра, атмосфера на турнірах, та й сама присутність шахів у моєму житті має величезне значення. Однак при цьому не менш значним є результат – перемоги, звання, місце у рейтингу. І помиляються ті, хто каже, що для мене це не має значення. Я дуже амбітна людина».

«В умовах найгострішої боротьби у нашому виді спорту значення мають найменші дрібниці. Тож не дозволяю собі бути відкритим для конкурентів. Суперники, побачивши мої слабкі та сильні сторони, будуть використовувати отриману інформацію у боротьбі проти мене».

Читайте також

Новини партнерів