Українці часто використовують кальку з російської мови, щоб сказати про людину, яка нахабно поводиться. Тому й можна почути слово "визивающа", коли говорять про поведінку, а це досить сильно ріже слух.
Читайте також: Чому не варто "займатися коханням": українцям розповіли, як говорити правильно.
Як правильно сказати українською "визивающа", розповіла кандидатка філологічних наук, очільниця освітнього проєкту "ProМовУ" Ксенія Тараненко в ефірі телеканалу D1.
В українській мові, щоб назвати людину, про яку в народі говорять вискочка, використовують слова випанок, вискічко, вискочень, витичка, висікака і навіть вискакуля.
Як пояснила Тараненко, саме такі форми пропонують словники Грінченка, Агатангела Кримського та Сергія Єфремова
"Ну а кожна вискакуля, звісно ж, має "визивающу" поведінку. На жаль, у деяких перекладних словниках останніх двох століть до слова визивающий як відповідники наведено штучні кальковані форми на зразок викликаючий або визивний", - розповіла філологиня.
Читайте також: Жара чи спека: як сказати правильно українською, щоб не зганьбитися.
Однак в українській мові є чимало вдалих живомовних еквівалентів.
"Можна сказати українською зухвалий, задирливий, зачіпливий, загонистий. Доречним буде і вживання латинізмів - демонстративний, провокативний.
Тому й слід говорити: зухвала поведінка, демонстративний жест, задирливий жарт. Говоріть українською правильно та оминайте висікак та задирливих, загонистих, зачіпливих слів", - резюмувала філологиня.
- Раніше ми розповідали, як гарно звернутися до незнайомої людини замість "жіночко" і "мужчина".
- Також дізнайтеся, як сказати українською "благополуччя" і які є милозвучні варіанти замість суржика.
Цікаві новини для вас:
- Не Даша і не Наташа: як звучать українською русифіковані жіночі імена.
- "Біля" чи "близько"? Як правильно сказати українською про приблизну кількість часу.
- Як на українську перекласти слово "пододеяльник": правильні замінники.
"Апостроф" запустив рубрику "Говоримо українською правильно", де ми будемо проводити лагідну українізацію: пояснювати випадки застосування правопису, мовних норм, публікувати цікавинки про мову. Робимо це для того, щоб в нашій країні з кожним днем ставало більше україномовних українців, а наша солов’їна мова лунала звідусіль!