13 серпня в світі відзначають Міжнародний день шульги, і це найкращий привід дізнатися кілька цікавих фактів про те, чим, крім домінуючої руки, вони відрізняються від "стандартних" правшів.
Вони були рідкістю ще в доісторичні часи
Лівші складають близько 10% населення, і так було вже в кам'яному віці. Дослідники з'ясували це, вимірявши кістки рук древніх скелетів і вивчивши закономірності зносу доісторичних інструментів. Особливість ця має генетичне коріння: в 2019 році вчені знайшли відмінності в ділянках ДНК лівшів і правшів. Дослідження, в якому також аналізували знімки мозку 9000 британців, показало, що у лівшів частини правої і лівої півкулі мозку, які обробляють мову, краще працюють в тандемі. Тепер належить з'ясувати, чи робить це лівшів більш красномовними ораторами.
Лівші проявляють себе ще в утробі матері
Ембріон починає рухати руками приблизно на 10 тижні розвитку, а до початку другого триместру вже вміє смоктати палець. Те, що деякі діти обирають для цього ліву руку, показує, що особливість ця закладається ще до народження. Але батьки, швидше за все, не дізнаються про це до 2-3 років, оскільки багато малюків в ранньому дитинстві змінюють руки для виконання різних завдань. Дорослішаючи, діти-лівші частіше відчувають симптоми СДУГ - гіперактивність, неуважність, забудькуватість і неуважність. Особливо характерно це для тих, хто однаково володіє обома руками.
У них підвищений ризик психічних розладів
У 2013 році дослідники Єльського університету виявили, що лівші мають більший ризик психотичних розладів, зокрема, шизофренії. Опитування пацієнтів психіатричної клініки показало, що 40% хворих на шизофренію або шизоафективні порушення писали лівою рукою. Це значна кількість, враховуючи співвідношення лівшів і правшів в загальній популяції (10% проти 90% відповідно). Також вчені виявили зв'язок між ліворукістю, дислексією, деякими розладами настрою і сну.
Ліворукість дає перевагу в спорті
У видах спорту, де противники зустрічаються один на один (теніс, бокс і бейсбол) лівші мають серйозну перевагу. У своїй книзі "Загадка ліворукості" лінгвіст Рік Смітс пише, що спортсмени (лівші і правші) зазвичай тренуються проти правшів. У змаганнях з лівшею, ліворукі можуть легко пристосуватися, але правші опиняються в невигідному становищі. "Вони змушені вступити в асиметричну битву, до якої вони погано підготовлені, проти опонента, який вміє справлятися з цією асиметрією", - пояснює вчений.
Лівші менше заробляють
Вчені досі сперечаються, чи дійсно когнітивні і фізичні особливості лівшів реально впливають на їхнє життя, але гарвардське дослідження 2014 року припускає, що це дійсно так. Вчені виявили, що зарплатня лівшів в середньому на 9-19% нижча, ніж у їхніх однолітків-правшів. Також лівші частіше кидали навчання і влаштовувалися на менш вимогливі до інтелектуальних здібностей роботи. Але навіть якщо для когось це звучить образливо, врахуйте: відмінності між правшами і лівшами занадто тонкі і мають набагато менше практичного значення, ніж наукового інтересу.
- Нещодавно канадські лікарі заступилися за повних людей: велика вага не завжди говорить про погане здоров'я. Експерти виступили проти засудження людей, які живуть з ожирінням, і дали нові поради.
Найцікавіші новини тепер в Telegram! Підписуйтесь на канал theLime, щоб нічого не пропустити.